Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 45 sek.

Na ulicach widać coraz więcej samochodów elektrycznych. Jak wygląda ubezpieczenie samochodu elektrycznego? Czy różni się czymś od innych polis i ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym tekście.

Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, pod koniec lipca 2023 roku liczba elektrycznych samochodów osobowych i dostawczych zarejestrowanych w Polsce przekroczyła granicę 48 tys. Tym samym stanowią one obecnie 30% wszystkich nowych pojazdów, które znalazły ostatnio nabywców w naszym kraju. 

Największym zainteresowaniem klientów cieszy się obecnie Tesla Model Y, którą w 2023 roku sprzedano w 267,2 tys. egzemplarzach na świecie. Popularne okazały się też elektryczne propozycje od Toyoty, a mianowicie modele Toyota Corolla (256,4 tys. sprzedanych aut) i Toyota Hilux (214,7 tys. sprzedanych aut).*

Rosnący popyt na samochody elektryczne i hybrydy to nie tylko zasługa większej świadomości ekologicznej społeczeństwa. W Europie motorem napędowym zmian są w dużej mierze unijne przepisy, zgodnie z którymi od 2035 roku będzie obowiązywać zakaz sprzedaży nowych pojazdów spalinowych na terenie całej wspólnoty UE.

Ubezpieczenie dla samochodów elektrycznych i spalinowych – czy czymś się różni?

Sam proces zakupu OC dla tych dwóch grup pojazdów nie różni się niemal niczym. Zarówno właściciele samochodów spalinowych, jak i posiadacze elektryków mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla swojego samochodu. Mogą również bez problemu wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne, jeśli mają takie życzenie.

Różnice pojawiają się co najwyżej w kontekście czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki ubezpieczeniowej. Specyficzna konstrukcja takich aut sprawia, że są cięższe niż te ze spalinową jednostką napędową. W rezultacie ewentualne szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego mogą być poważniejsze niż zwykle – nawet w przypadku z pozoru niegroźnej stłuczki. 

Nie bez znaczenia pozostaje również duże przyspieszenie takich pojazdów, które rozpędzają się znacznie szybciej niż modele spalinowe. W rękach nieodpowiedzialnego kierowcy mogą zatem stać się przyczyną wielu groźnych zdarzeń wynikających z niedostosowania prędkości do warunków jazdy. Biorąc pod uwagę to, że to jeden z najczęstszych powodów wypadków w Polsce, jak podają statystyki Policji, jest to niezwykle istotna kwestia.

Warto też mieć na uwadze problemy, jakie stwarza zapalenie się samochodu elektrycznego. Bateria litowo-jonowa powoduje trudny do ugaszenia pożar, który może spowodować duże szkody, o ile nie zostanie odpowiednio szybko opanowany. Wystarczy tylko wspomnieć o sytuacji z marca 2023 roku, kiedy to pojazd elektryczny gaszono ponad 21 godzin.

To między innymi te czynniki wpływają na koszt składki, jaką trzeba zapłacić za ubezpieczenie OC dla samochodów elektrycznych.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu elektrycznego?

To pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ubezpieczyciele podczas kalkulacji składek dla pojazdów elektrycznych w dużej mierze biorą pod uwagę te same czynniki, jak w przypadku aut napędzanych tradycyjnym paliwem. Oznacza to więc, że ważne są m.in. następujące informacje:

  • wiek ubezpieczonego,
  • historia ubezpieczenia oraz informacje o wykroczeniach i przestępstwach drogowych,
  • data wydania prawa jazdy,
  • miejsce zamieszkania,
  • rok produkcji auta,
  • przebieg pojazdu.

Wyjątkiem odróżniającym ubezpieczenie elektryka od zwykłego samochodu jest brak konieczności podawania pojemności silnika. W przypadku napędu na prąd nie można bowiem mówić o tego typu parametrze.

Ważne za to okazują się: moc, przyspieszenie, maksymalna prędkość oraz inne aspekty mogące wpłynąć na ryzyko spowodowania wypadku na drodze. Poszczególni ubezpieczyciele mogą oczywiście brać pod uwagę różne czynniki i na tej podstawie wyliczać składki dla swoich klientów. Stąd pojawiają się różnice pomiędzy ofertami poszczególnych towarzystw.

W przypadku AC koszt składki może być znacznie wyższy niż w przypadku samochodu z silnikiem spalinowym. Z czego to wynika?. Cena naprawy takiego pojazdu – zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzą jakiekolwiek uszkodzenia baterii litowo-jonowej – może bowiem okazać się znaczna.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Ubezpieczenie samochodu elektrycznego – dostępne rodzaje

W kwestii rodzajów ubezpieczeń dla pojazdów elektrycznych nie ma żadnych zmian, wobec tego, co jest oferowane, jeśli chodzi o samochody benzynowe. Do wyboru masz więc:

  • OC – polisa obowiązkowa, której zakres ochrony jest ściśle określony przez polskie prawo. Oznacza to więc, że towarzystwa nie mogą dowolnie ustalać zakresu OC. Ubezpieczenie jest skierowane do posiadaczy pojazdów mechanicznych i pozwala na uchronienie się od finansowych konsekwencji zdarzeń na drodze, które spowodują kierowcy ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że kierowca, z którego winy doszło do wypadku, nie musi z własnych środków pokrywać odszkodowań wypłacanych poszkodowanym osobom trzecim;
  • AC – druga co do popularności polisa. W ramach autocasco możesz liczyć na odszkodowanie ze strony ubezpieczyciela, gdy samochód, którego jesteś właścicielem, zostanie uszkodzony. Chodzi przede wszystkim o zdarzenia takie jak: stłuczki, wypadki, akty wandalizmu, działanie warunków atmosferycznych oraz kradzież. W przypadku tych zdarzeń ochrona z tytułu AC okazuje się bardzo ważna. Gdy na przykład Twój pojazd zostanie skradziony, a Ty będziesz mieć ważną polisę autocasco, ubezpieczyciel wypłaci Ci równowartość wartości auta;
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków działa wtedy, gdy podczas wypadku lub innego zdarzenia komunikacyjnego doznasz uszczerbku na zdrowiu. W takiej sytuacji zostanie wypłacone świadczenie. Nie musisz wówczas czekać do zakończenia leczenia, aby otrzymać środki. Likwidacja szkody odbywa się na podstawie dokumentacji medycznej dostarczonej przez ubezpieczonego;
  • Assistance – ten rodzaj polisy ma za zadanie wspierać kierowcę w różnych trudnych sytuacjach. Najpopularniejsze dotyczą oczywiście usterek pojazdu. W ramach ubezpieczenia możesz liczyć na lawetę, samochód zastępczy, nocleg, usprawnienie pojazdu na trasie. Wszystko zależy od zakresu Assistance, na jaki się zdecydujesz.

Jakie są typowe szkody samochodów elektrycznych?

Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC dla samochodów elektrycznych, procedura zawarcia umowy OC dla elektryków jest taka sama, jak w przypadku każdego innego auta. 

Samochody elektryczne cechują się specyficzną budową, a ich najważniejszym i jednocześnie najdroższym elementem jest bateria. Jej ceny zaczynają się od 30 do 50 tys. złotych, a w przypadku pojazdów z segmentu premium nierzadko przekraczają barierę 100 tys. złotych. 

Niestety, to właśnie ten podzespół jest też najbardziej narażony na uszkodzenie podczas stłuczki czy wypadku komunikacyjnego. W 2021 roku problemy z baterią stanowiły aż 54% wszystkich usterek dotyczących tych pojazdów. Ich właściciele zmagali się też dość często z elektryką i oświetleniem (15,1% przypadków) oraz ogumieniem (14,2% przypadków). Takie statystyki wynikają z raportu przygotowanego przez niemiecki automobilklub ADAC w 2021 roku.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie dla samochodu elektrycznego?

Zakup elektryka to wciąż spory wydatek. Jeśli więc uważasz, że podstawowe ubezpieczenie samochodowe OC nie jest dla Ciebie wystarczające, powinieneś skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, które zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. W LINK4 z pewnością znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. 

Naszym zdaniem najrozsądniejszym wyborem jest pakiet OC i AC. Dzięki takiemu połączeniu uzyskasz gwarancję pomocy zarówno wtedy, gdy spowodujesz wypadek i uszkodzisz np. czyjś pojazd, jak i wtedy, gdy to Twój samochód zostanie uszkodzony. W LINK4 możesz także skorzystać z Pakietu OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony.

W jego ramach zyskujesz dostęp do świadczeń, które okazują się przydatne w wielu sytuacjach na drodze, które mogą spotkać kierowcę. Należą do nich m.in.:

  • próba naprawy pojazdu na miejscu wypadku,
  • holowanie do 100 km od miejsca wypadku, 
  • samochód zastępczy do 3 dni po wypadku lub kradzieży,
  • wymiana koła zapasowego na miejscu lub naprawa opony w warsztacie, 
  • pomoc informacyjna dostępna 24h/dobę.

W przypadku Autocasco, z uwagi na nieobowiązkowy charakter tej polisy, ubezpieczyciele mogą dowolnie kształtować zakres ochrony, w związku z tym ważne jest, by szczegółowo zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Dodatkowe ubezpieczenie samochodu w postaci AC jest również korzystne ze względu na fakt wysokiej ceny pojazdów elektrycznych. Złodzieje bardzo często obierają sobie za cel auta tego typu, ponieważ znają ich wartość.

Jeśli więc chcesz, by ubezpieczenie samochodu elektrycznego chroniło Cię od tego typu zdarzeń, zastanów się nad pakietem OC i AC.

Dobrym pomysłem jest również zakup Assistance. Nigdy bowiem nie wiesz, co może wydarzyć się na drodze. Auto z napędem elektrycznym jest wciąż pewnego rodzaju nowinką i uzyskanie wsparcia technicznego w każdym warsztacie nie musi być wcale takie oczywiste. W ramach Assistance w razie potrzeby możesz wezwać pomoc, która przetransportuje auto do specjalisty.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumowanie

Jak widzisz, ubezpieczenie elektryka nie różni się zbytnio od tego, co możesz znać jako użytkownik pojazdu z silnikiem spalinowym. Bardzo ważne jest to, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę niemal te same czynniki wpływające na wysokość składki.

Jeśli chodzi o to, czy warto wybierać ubezpieczenie elektryka wykraczające poza OC, to z pewnością jest to coś godnego rozważenia. Oczywiście podstawowa polisa chroni przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń – zapewnia bowiem ochronę innych uczestników ruchu, których mienie zostało uszkodzone w trakcie zdarzenia drogowego. Jednak nigdy nie zaszkodzi zapewnić sobie dodatkową ochronę na wypadek kradzieży samochodu lub nagłych usterek.

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób wyliczysz koszt swojego ubezpieczenia. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Wystarczy zaledwie krótka rozmowa, by dowiedzieć się, jakie ubezpieczenie auta elektrycznego będzie dla Ciebie najlepsze, a następnie dokonać zakupu. Odwiedź naszą stronę i poznaj bliżej naszą ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy ubezpieczenie samochodu elektrycznego jest droższe od spalinowego?

Niekoniecznie, koszty składek OC dla samochodu spalinowego czy elektrycznego mogą być zbliżone. Wpływa na nie wiele czynników. Pojazd elektryczny może być ewentualnie nieco droższy do ubezpieczenia w ramach AC, które jednak jest opcjonalne.

Jakie elementy są uwzględniane w ubezpieczeniu samochodu elektrycznego?

Wszystkie kwestie związane z zakresem umowy wyglądają dokładnie tak, jak w przypadku ubezpieczenia dla pojazdów z silnikiem spalinowym h. Jeśli chodzi o parametry istotne przy wyliczaniu składki dla samochodów elektrycznych, ważna jest chociażby moc.

Jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ubezpieczenia?

Przydatne będą m.in. dowód osobisty, dowód rejestracyjny, prawo jazdy oraz aktualna polisa OC. Jeśli ubezpieczasz niedawno kupione auto, warto mieć przy sobie umowę kupna-sprzedaży lub fakturę VAT.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21