Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wskaźnik paliwa – co zrobić, jeśli nie podnosi się mimo tankowania?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 6 min. 47 sek.

Znakiem dolania paliwa do baku jest charakterystyczny ruch wskazówki pokazującej, ile znajduje się go w baku. Może jednak zdarzyć się tak, że wskaźnik paliwa nie podnosi się, choć powinien. Zobacz, co to może oznaczać i jak uporać się z problemem.

Działanie wskaźnika paliwa jest warunkowane przez pobieranie danych bezpośrednio z czujnika poziomu paliwa, który jest umieszczony w zbiorniku auta. Kiedy wskazówka na desce rozdzielczej auta nie podnosi się mimo tankowania lub wskazuje błędne wartości, winy należy szukać przede wszystkim w samym czujniku w baku. Dużo rzadziej awarii ulega sama wskazówka paliwa. Jednak co konkretnie może ulec uszkodzeniu i powodować, że wskaźnik paliwa nie podnosi się? Odpowiadamy.

Jak działa wskaźnik paliwa?

Wskaźnik paliwa działa na podstawie odczytów z czujnika znajdującego się w baku. Jego głównym elementem jest wykonany z wypornego materiału pływak, który unosi się na powierzchni paliwa. Pływak jest połączony metalowym ramieniem z potencjometrem, czyli elektronicznym elementem, który monitoruje położenie pływaka. Służy on do regulacji rezystancji, czyli relacji między napięciem a natężeniem prądu. W skrócie – umożliwia on jego regulację.

Jak działa taki wskaźnik paliwa w praktyce? Metalowe ramię obraca się w reakcji na ruchy pływaka, a tym samym porusza się także ślizgacz – wewnętrzny element pozycjometru. Jego ruch jest wykonywany na pasie rezystancyjnego materiału, którego jeden bok jest zakończony uziemieniem. W rezultacie powstaje sygnał elektryczny, który jest przesyłany do wskaźnika. W większości nowych aut sygnał z potencjometru jest wysyłany do sterownika w samochodzie i dopiero on porusza wskazówką na desce rozdzielczej.

Klasyczny wskaźnik paliwa, w postaci tarczy ze skalą i ruchomą wskazówką, jest urządzeniem obrazującym jego aktualny stan w baku paliwa. Alternatywę dla niego stanowi cyfrowy wskaźnik poziomu paliwa, który przyjmuje postać liczbową wyrażoną w skali procentowej.

Gdy poziom paliwa opada, położenie pływaka się obniża, a system otrzymuje o tym informację, która powinna skutkować opadnięciem wskazówki na mierniku znajdującym się na desce rozdzielczej. Jeśli natomiast poziom paliwa podnosi się, wskazówka powinna pójść w górę.

Informacje o tym, ile paliwa jest w baku, pojawiają się jednak dopiero przy podaniu prądu, czyli w momencie, gdy stacyjka znajduje się w pozycji zapłonu. Odpowiednio wyskalowany wskaźnik pokazuje wtedy, jaka część zbiornika jest napełniona i ile benzyny lub oleju napędowego pozostało w aucie.

Warto wspomnieć, że mikroprocesor odpowiadający za odczyty z baku przekazuje informacje nie o aktualnym poziomie, a o średniej odczytywanej w pewnym przedziale czasowym. Dzięki takiemu zabiegowi wskazówka nie waha się cały czas np. podczas jazdy na nierównościach, a wynik jest bardziej miarodajny.

Jak działa cyfrowy wskaźnik poziomu paliwa?

Warto wspomnieć, że w nowych samochodach coraz częściej rezygnuje się z klasycznego zestawu wskazówek, na rzecz ekranów montowanych w kokpicie. Co za tym idzie, cyfrowy wskaźnik poziomu paliwa przedstawia wartość w formie fizycznych cyfr, a nie wskazania strzałki na okrągłej skali.

Elektroniczny wskaźnik paliwa zapewnia wysoką skuteczność działania. Wynik jest bowiem prezentowany jako konkretna wartość z dokładnością do jednego lub dwóch miejsc po przecinku. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu zobaczysz nawet niewielką zmianę w ilości paliwa w baku. W rezultacie elektroniczny wskaźnik poziomu paliwa powinien poruszyć się nawet wtedy, gdy zatankujesz mało paliwa – cechuje go bowiem wysoka czułość.

W efekcie elektroniczny wskaźnik paliwa zapewnia możliwość precyzyjnego kontrolowania poziomu paliwa. Na cyfrowej tarczy powinna zatem pojawić się nawet niewielka zmiana w jego poziomie.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Wskaźnik paliwa nie podnosi się po tankowaniu – możliwe przyczyny

Jeśli wskaźnik poziomu paliwa działa prawidłowo, pewnie nie zwracasz na niego uwagi. Co jakiś czas zerkasz na tarczę i zjeżdżasz na stację, gdy poziom paliwa wskazuje rezerwę lub gdy szykujesz się do długiej podróży.

Problem pojawia się, kiedy mimo zatankowanego paliwa wskaźnik stoi w miejscu, lub w ogóle nie reaguje. Wtedy przyczyny należy szukać w opisanym wcześniej układzie. Uszkodzony wskaźnik poziomu paliwa to usterka, która co prawda nie wyeliminuje samochodu z ruchu drogowego, ale będzie uciążliwa dla kierowcy pozbawionego ważnej informacji o reszcie paliwa w zbiorniku. Co może ulec awarii? Jak sprawdzić zegar poziomu paliwa?

Poszukiwania usterki warto rozpocząć od zbiornika. Dostęp do niego jest zazwyczaj prosty i następuje poprzez demontaż pokrywy zbiornika, która znajduje się pod kanapą pasażera. Warto sprawdzić styki na potencjometrze, który wysyła sygnał do wskaźnika. Mogą być one zaśniedziałe lub skorodowane. W takim przypadku spróbuj je wyczyścić lub po prostu wymień kostkę łączącą potencjometr z przewodami biegnącymi do wskaźnika.

Jeśli zauważysz, że wskaźnik paliwa w samochodzie pokazuje cały czas wartość minimalną lub maksymalną, problem może wynikać z tego, że pływak wypadł z ramienia i np. zahaczył o wewnętrzną stronę zbiornika. Skutkiem tego będzie brak podnoszenia i opuszczania się pływaka wraz ze wzrostem poziomu paliwa w baku, co nie zostanie odczytane przez potencjometr. W takim przypadku konieczne będzie otwarcie wspomnianej wcześniej pokrywy zbiornika i ręczne założenie pływaka w odpowiednim miejscu.

Kolejną przyczyną uszkodzonego wskaźnika paliwa może być problem z obwodem elektrycznym. Informacja o poziomie płynu jest przekazywana za pomocą układu elektrycznego. Jeśli dojdzie np. do przerwania któregoś z kabli, najczęściej zaraz przy samej kostce, to skutkiem tego mogą być nieprawidłowe odczyty wskaźnika. W takim przypadku pomóc może zlutowanie delikatnego układu. Niektóre samochody są też wyposażone w dodatkowy bezpiecznik od wskaźnika poziomu paliwa. Warto sprawdzić, czy nie został przepalony i w razie konieczności go wymienić.

Z nieco inną sytuacją mają do czynienia właściciele samochodów z instalacją gazową, w których analogowy lub elektroniczny wskaźnik paliwa nie reaguje na napełnienie baku. W takim przypadku nieprawidłowe wskazanie może wynikać z tego, że zużycie paliwa jest powiązane z czasami wtrysków benzyny, a tym samym opada nawet wtedy, gdy auto jedzie tylko na gazie. W takim przypadku rozwiązaniem problemu okaże się emulator wskaźnika paliwa, który pozwoli przywrócić rzeczywisty stan paliwa przy kolejnym uruchomieniu silnika.

Wreszcie, wskaźnik poziomu paliwa stojący w miejscu nie musi oznaczać żadnej awarii. Równie dobrze może to wskazywać po prostu na małe zużycie paliwa. Niskie spalanie to z kolei wartość pożądana przez kierowców, którym zależy na ekonomicznej jeździe.

Jak naprawić wskaźnik paliwa?

Jeśli zastanawiasz się, jak naprawić wskaźnik paliwa, pamiętaj, że poziom trudności naprawy tego elementu zależy od tego, co właściwie zostało uszkodzone.

Zanim zaczniesz szukać problemu, upewnij się, ile paliwa znajduje się w baku. Tylko w ten sposób przekonasz się, że rzeczywiście masz do czynienia z jakąś awarią, a nie z małym zużyciem paliwa. Jeśli to nie przyniesie oczekiwanego efektu, przejdź do niżej przedstawionych kroków.

Często sama naprawa nie okazuje się ani droga, ani skomplikowana, ale przeanalizowanie tego, co jest powodem błędnych wskazań, jest już dużo trudniejsze. Jeśli problem pojawia się już w zbiorniku i nie działa czujnik poziomu paliwa, a ustawienie pływaka nic nie dało, to przyczyny należy szukać w potencjometrze. Prawdopodobnie przestał on przekazywać prawidłowe odczyty lub został pozbawiony zasilania.

Taką naprawą możesz zająć się samodzielnie, jeśli średniozaawansowana elektronika nie stanowi dla Ciebie trudności. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, skorzystaj z pomocy mechanika, który podejmie się takiego serwisu. Często jednak naprawa potencjometru okazuje się zwyczajnie nieopłacalna. Głównie z powodu niskiego kosztu nowego elementu. Ten oscyluje w kwotach między 30 a 150 zł. Jest możliwe, że wizyta u elektromechanika wraz z pomiarami będzie kosztowała więcej niż sam czujnik.

Jeśli problemem okazuje się wskaźnik paliwa, to konieczna może być wymiana nawet całego zestawu zegarów, co jest już bardziej kosztownym zabiegiem, a i wymianę najlepiej zlecić zaufanemu warsztatowi.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumowanie

To już wszystko, co przygotowaliśmy w naszym poradniku. Teraz już wiesz, co może powodować problemy z niedziałającą wskazówką poziomu paliwa. Mogą to być zarówno usterki potencjometru, pływaka, jak i układu elektrycznego odpowiadającego za poprawne wskazania. Problem ten, chociaż nie jest niebezpieczny dla samochodu, może łatwo zdezorientować kierowcę. Trudno będzie bowiem oszacować moment, w którym należy koniecznie odwiedzić stację paliw, co może prowadzić do tego, że auto stanie w trasie z pustym bakiem.

Jeśli Twój samochód ma problem ze wskaźnikiem paliwa, nie zwlekaj, tylko napraw usterkę jak najszybciej. Podejrzenie takiej awarii zweryfikujesz w każdym warsztacie samochodowym. Nie powinno to być drogie działanie, a zaoszczędzi wiele stresu i nerwów. Problem może być stosunkowo prosty do naprawienia i sprowadzać się np. do wymiany jednego elementu jak np. emulator wskaźnika paliwa czy potencjometru.

Uszkodzony wskaźnik paliwa to tylko jedna z wielu potencjalnych usterek. Czasami zdarzają się poważniejsze awarie, które wymagają np. pomocy lawety. Kumulację uszkodzeń może także spowodować kolizja drogowa. Aby przygotować się na jej finansowe konsekwencje, warto rozważyć zakup polisy AC dla Twojego samochodu. 

Ile za to zapłacisz? Odwiedź stronę www.link4.pl i skorzystaj z Kalkulatora online. Z jego pomocą obliczysz składkę dostosowaną do Twoich potrzeb. Masz pytania dotyczące polisy? Zadzwoń pod 22 444 44 44 i skorzystaj z pomocy naszych konsultantów, którzy szczegółowo wyjaśnią i omówią elementy  oferty. Przez telefon możesz także wykupić polisę. Możesz też osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

FAQ – często zadawane pytania

Dlaczego wskaźnik paliwa może działać niewłaściwie?

Wiele zależy od tego, czy jest to analogowy czy elektroniczny wskaźnik paliwa. Przykładowe usterki tego elementu mogą polegać np. na skorodowaniu styków na potencjometrze czy wypadnięciu pływaka z ramienia.

Czy naprawa wskaźnika paliwa jest kosztowna?

To zależy od tego, na czym dokładnie polega. O ile sam zakup części wymiennych (takich jak np. elektroniczny wskaźnik poziomu paliwa) zwykle nie jest zbyt kosztowny, o tyle roboczogodziny warsztatu mogą już okazać się sporym wydatkiem.

Czy wskaźnik paliwa ma wpływ na zużycie paliwa?

Nie. Informacja o poziomie paliwa ma jednak znaczenie z punktu widzenia komfortu kierowcy, który powinien wiedzieć, kiedy należy zatankować auto.

Jakie są zalety cyfrowych wskaźników paliwa?

Elektroniczny wskaźnik paliwa wskazuje wynik w postaci liczbowej, który jest precyzyjniejszy niż ten przedstawiany przez poruszającą się wskazówkę. Dla kierowcy oznacza to większą wygodę i niezawodność działania.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21