Szczecin rejestracja samochodu – informacje

Kupiłeś samochód? Pamiętaj o tym, że musisz go zarejestrować – tego wymaga prawo. Rejestracja pojazdu (Szczecin i inne miasta) nie musi być skomplikowana. Pamiętaj, że oprócz zarejestrowania samochodu musi on mieć także ważną polisę OC. Wykupisz ją dla nowego lub przedłużysz dla używanego pojazdu w LINK4 – wygodnie i bez wychodzenia z domu.

Baner korzyści 

Rejestracja pojazdu – Szczecin

Pierwszy krok, jaki powinieneś wykonać po kupnie samochodu to jego rejestracja. Jest to obowiązkowe bez względu na to, czy kupujesz nowy samochód, czy tylko przerejestrowujesz używany. W tym artykule opiszemy, jak to zrobić i jakich dokumentów potrzebujesz, aby możliwa była rejestracja samochodu. Szczecin, jak i każdy inny urząd miasta wymaga również uiszczenia odpowiedniej opłaty, o której także przeczytasz poniżej. 

Gdzie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu – Szczecin?

W każdym mieście wydział komunikacji to miejsce, gdzie powinieneś złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Szczecin nie jest tutaj wyjątkiem. Poniżej znajdziesz adres mailowy oraz numery telefonów, pod którymi możesz uzyskać odpowiedzi na konkretne pytania w danej sprawie:

  • Rejestracja – tel. 91 42 45 000,
  • Prawa jazdy – tel. 91 42 45 000,
  • Sekretariat – wso@um.szczecin.pl.

Żeby zarejestrować pojazd, musisz stawić się w urzędzie osobiście lub poprzez upoważnionego pełnomocnika. Poniżej podajemy więc godziny, w jakich możliwe jest składanie wniosków o rejestrację:

  • Poniedziałek: 7:30-15:30
  • Wtorek: 7:30-17:00
  • Środa: 7:30-15:30
  • Czwartek: 7:30-15:30
  • Piątek: 7:30-15:30
  • Sobota: nieczynne
  • Niedziela: nieczynne**

Rejestracja pojazdu – Szczecin – zasady

Oczywiście, jeśli chcesz zarejestrować pojazd, musi on spełniać odpowiednie wymagania, co powinny potwierdzać dokumenty. Zależnie od tego, czy rejestrujesz samochód używany, nowy, zabytek czy może sprowadziłeś pojazd z zagranicy, wymagania dotyczące niezbędnej dokumentacji mogą się trochę różnić. Z poniższego akapitu dowiesz się, jakich dokumentów potrzebujesz. W ten sposób rejestracja samochodu (Szczecin, bo o tym mieście mowa) przebiegnie bezproblemowo. 

Rejestracja samochodu — Szczecin, jakie dokumenty są potrzebne?

Podstawą jest oczywiście sam wniosek o rejestrację pojazdu. Szczecin udostępnia ten, jaki jest wymagany na stronie urzędu. Oprócz niego musisz mieć także dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Jeśli nie jesteś zameldowany w Szczecinie, musisz mieć także dokument, który poświadcza to, że tam mieszkasz. Jeśli chcesz zarejestrować pojazd na firmę, musisz mieć ze sobą wypis z KRS lub zaświadczenie z CEIDG.

Oprócz dokumentów dotyczących Twojej osoby powinieneś mieć też coś, co potwierdza, że samochód należy do Ciebie, czyli tytuł własności. Może to być faktura lub umowa kupna-sprzedaży. Jeśli do samochodu została wydana karta pojazdu, to również powinieneś ją zabrać. Jeśli pojazd był już zarejestrowany, to potrzebny będzie także dowód rejestracyjny, w którym będzie pieczątka potwierdzające aktualne badania techniczne. Jeśli kupiłeś samochód, który ich nie posiada, musisz wcześniej zdobyć zaświadczenie o pozytywnym przejściu badania technicznego. Bez tego dokumentu nie jest możliwa rejestracja pojazdu (Szczecin nie jest w tym przypadku wyjątkiem, podobnie odbywa się to w innych miastach).

W przypadku pojazdu sprowadzanego z zagranicy potrzebujesz też świadectwa zgodności WE wraz z oświadczeniem, w którym będą wszystkie niezbędne informacje potrzebne przy rejestracji auta. Chyba że auto posiada dowód rejestracyjny wydany w innym kraju, wtedy takie oświadczenie nie jest potrzebne. Jeśli te dokumenty będą w języku obcym, będziesz musiał także przedstawić ich tłumaczenie wykonane przez upoważnionego tłumacza. Natomiast jeśli auto pochodzi spoza obszaru UE, powinieneś przedstawić też dowód, że przeprowadzono odprawę celną.

Jeśli chcesz zarejestrować pojazd zabytkowy, musisz mieć także uwierzytelnioną kopię decyzji o wpisaniu do rejestru zabytków albo dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków lub wpisanie pojazdu do inwentarza muzealiów.

Oprócz wymienionych wcześniej dokumentów musisz w urzędzie przedstawić także potwierdzenie uiszczenia odpowiedniej opłaty. Jej wysokość to 180,50 PLN. Chyba że przyniesiesz dotychczasowe tablice, na które był zarejestrowany pojazd. Wtedy koszt wynosi 67 PLN (podobnie jak inne miasta taką opcję oferuje również Szczecin). Rejestracja pojazdu zabytkowego kosztuje 100,50 PLN. Opłaty tej możesz dokonać w okienku podczas rejestrowania pojazdu, w kasach urzędu lub przelewem. Znajomość tych informacji sprawi, że rejestracja samochodu Szczecin przebiegnie szybko i bez komplikacji.***

Szczecin – rejestracja samochodu a ubezpieczenie

Każdy zarejestrowany w Polsce pojazd musi mieć odpowiednie ubezpieczanie OC. Musisz więc wykupić polisę najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Będzie to niezbędne w przypadku nowych pojazdów. Jeśli kupujesz używane auto, to z reguły będzie ono jeszcze przez jakiś czas miało ważną polisę. Konieczne więc będzie jej przedłużenie wtedy, kiedy będzie się kończyć. Obie te sprawy będziesz mógł wygodnie i sprawnie załatwić w LINK4. Wykupisz lub przedłużysz polisę przez Internet, telefon albo bezpośrednio u agenta. Wchodząc na stronę kalkulatora, szybko obliczysz, ile będzie Cię kosztować OC.  

W mieście Szczecin, rejestracja pojazdu nie jest więc niczym skomplikowanym, o ile wie się, gdzie to zrobić i jakie dokumenty są potrzebne. Będziesz musiał też pamiętać o uiszczeniu opłaty. Zarejestrowany pojazd powinien mieć OC. Jeśli natomiast chcesz spać spokojnie, warto wykupić także ubezpieczenie AC. Obie polisy możesz dostać w LINK4, zapoznaj się z naszą pełną ofertą i wybierz coś dla siebie.

Obrazek nagrody

 

* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.

** Informacje na temat czasu pracy Urzędu Miasta Szczecin oraz danych kontaktowych są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://eurzad.szczecin.pl/chapter_51199.asp?soid=ADCADBC8A9F24A8DB25B9DC84B686F42 

*** Informacje na temat wymaganych dokumentów, wysokości i sposobów uiszczenia opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://eurzad.szczecin.pl/chapter_51199.asp?soid=ADCADBC8A9F24A8DB25B9DC84B686F42

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17