Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zarysowanie auta na parkingu – jak się zachować i czy grozi za to mandat?

Image
Ikona klienta
352zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
352zł

Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł

Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.

Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł

Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.

Oblicz składkę
Czas czytania: 9 min. 4 sek.

Zarysowania aut na parkingu nie są rzadkością – szczególnie w godzinach szczytu. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz, jak zachować się, gdy ktoś zarysuje Twój pojazd lub w Twoim kierunku zostanie wytoczone oskarżenie o zarysowanie samochodu. Dowiedz się też, jaki mandat za zarysowanie auta grozi sprawcy.

Wsiadając do samochodu po skończonych zakupach w centrum handlowym, zobaczyłeś dużą rysę na karoserii Twojego samochodu? A może Ty zarysowałeś auto sąsiada? Tego rodzaju sytuacje zdarzają się niestety dość często. Co zrobić, gdy do nich dojdzie? W artykule podpowiadamy, jak się zachować, gdy zauważysz zarysowanie samochodu – jak naprawić i udokumentować szkodę? Jaki mandat za zarysowanie auta na parkingu można otrzymać? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Zauważyłeś zarysowanie auta na parkingu? Co zrobić w takiej sytuacji?

Sytuacje, w których sprawca zdarzenia parkingowego czeka na poszkodowanego w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji to rzadkość. O wiele częściej można spotkać się z pozostawieniem notatki, w której zawarte są m.in. dane kontaktowe. W obydwu przypadkach uzyskanie odszkodowania za zarysowanie auta na parkingu jest możliwe. Wystarczy spisać stosowne oświadczenie z zaznaczeniem strat, w którym sprawca przyznaje się do winy i bierze za nią odpowiedzialność.

Wzór oświadczenia można pobrać z internetu lub samodzielnie napisać je w krótkiej formie. Jeśli jesteś osobą, której zarysowanie samochodu na parkingu zdarza się stosunkowo często ze względu na miejsce zamieszkania (np. w centrum dużego miasta), warto mieć wydrukowany dokument w skrytce samochodowej. Jeżeli nie masz przy sobie wzoru, nic nie szkodzi. Najważniejsze, by w oświadczeniu znalazły się takie informacje jak:

  • data i miejsce wyrządzenia szkody;
  • numer polisy OC sprawcy;
  • okoliczności zdarzenia;
  • opis uszkodzeń;
  • dane sprawcy oraz dane poszkodowanego;
  • dane samochodów uczestniczących w zdarzeniu (nr rejestracyjny, nr polisy, nazwy zakładów ubezpieczeń).

Pamiętaj! Zrób zdjęcia szkody jeszcze na miejscu zdarzenia. Każde zarysowanie na karoserii auta, wgniecenie i uszkodzenie powinno być dobrze widoczne. W razie potrzeby możesz nagrać również krótki film wideo.

Kolejny krok to zgłoszenie szkody parkingowej do ubezpieczyciela. Ten obowiązek spoczywa na barkach poszkodowanego. W innym wypadku ubezpieczyciel sprawcy nie ma podstaw do tego, by wypłacić odszkodowanie. Jeśli zatem jesteś osobą, której auto zostało uszkodzone, skontaktuj się z zakładem ubezpieczeniowym sprawcy. Możesz dokonać tego w formie: 

  • tradycyjnej (np. w placówce stacjonarnej lub listownej); 
  • elektronicznej (poprzez stronę internetową towarzystwa ubezpieczeniowego); 
  • telefonicznej (kontaktując się z infolinią ubezpieczyciela). 

Decydując się na telefoniczne zgłoszenie szkody, prawdopodobnie będziesz zobligowany do tego, by ostatecznie dostarczyć do ubezpieczyciela oświadczenie o szkodzie parkingowej oraz zdjęcia. Najlepiej więc od razu wybrać pierwszy lub drugi wariant.

Co zrobić, gdy sprawca nie chce spisać oświadczenia po stłuczce na parkingu?

Sprawcy zdarzeń parkingowych często próbują uniknąć odpowiedzialności, obawiając się o utratę zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy przez wiele lat. Jeśli więc w okolicy nie ma kamer i osób trzecich (lub samego właściciela), próbują przeparkować pojazd lub odjechać. Zdarza się też, że proponują symboliczne kwoty na naprawę uszkodzonego elementu bez spisywania oświadczenia i zgłaszania sprawy do ubezpieczyciela. 

Pamiętaj jednak o tym, że ceny pracy specjalistów rosną z roku na rok i kilkaset złotych może okazać się niewystarczające, by zamaskować przytarcie samochodu. Koszt napraw blacharsko-lakierniczych jednego elementu waha się między kilkaset, a kilka tysięcy złotych.

Jak zatem należy się zachować w sytuacji, gdy sprawca unika odpowiedzialności? Zadzwoń na policję i zgłoś zarysowanie auta na parkingu.

Czy sprawcy grozi mandat za zarysowanie auta na parkingu?

Tak, według przepisów za zarysowania auta na parkingu mandat wynosi od 200 do 500 złotych. Do tego trzeba jeszcze doliczyć 6 punktów karnych (stan na marzec 2024). Jeśli sprawca w obawie przed konsekwencjami będzie próbował oddalić się z miejsca zdarzenia, zanotuj jego tablice rejestracyjne lub zrób im zdjęcie.

Uwaga! Nawet jeżeli pasażer np. podczas wysiadania porysuje samochód obok, odszkodowanie i tak zostanie wypłacone z OC posiadacza pojazdu.

Co grozi za zarysowanie auta na parkingu? Mandat może być tylko jedną z kar. Jeśli przydarzy Ci się zarysowane drzwi samochodu innego kierowcy, nigdy nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Ucieczka to najgorszy możliwy wybór, określony w art. 97. Kodeksu wykroczeń w związku z art. 44. Ustawy Prawo o ruchu drogowym jako nieprzedstawienie uczestnikowi stłuczki danych własnych oraz dotyczących ubezpieczenia samochodu. Sprawca zdarzenia podlega karze grzywny wynoszącej nawet 3000 złotych albo karze nagany. Ponadto zapłaci mandat za zarysowanie auta, a dodatkowo, zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, ubezpieczyciel będzie miał prawo zażądać od niego zwrócenia pieniędzy za świadczenia wypłacone osobie poszkodowanej w zdarzeniu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Zarysowanie samochodu na parkingu – kiedy konieczne jest wezwanie policji?

Zarysowanie samochodu na parkingu to niska szkodliwość czynu społecznego. Jeśli więc sprawca z poszkodowanym są w stanie dojść do porozumienia, nie ma konieczności wzywania policji. Jeżeli jednak jesteś stroną poszkodowaną, a sprawca próbuje odjechać lub nie chce spisać oświadczenia, proponując niską kwotę zadośćuczynienia, skontaktuj się z policją. 

Tak samo wygląda sytuacja, w której sprawca zdarzenia postanowił uciec, nie pozostawiając danych kontaktowych. Zgłoszenie sprawy na policję to jedyna forma, by dążyć do uzyskania świadczenia. Notatka policyjna ze zgłoszeniamoże być pomocna w procesie likwidacji szkody z AC. 

Pamiętaj jednak, że do czasu, aż winowajca nie zostanie ujęty, nie możesz liczyć na odszkodowanie z tytułu OC. Jest ono wypłacane z polisy ubezpieczeniowej sprawcy, więc póki nie będzie on znany, zgodnie z przepisami nie ma możliwości zlikwidowania szkody z jego OC.

Dokumentowanie szkód zarysowania auta

Odkrycie zarysowania na swoim samochodzie może przydarzyć się w każdym momencie, dlatego warto być przygotowanym na taką ewentualność – zwłaszcza jeśli często korzystasz z publicznych parkingów miejskich.

Dobrze sporządzona dokumentacja jest kluczem do udanego procesu roszczeniowego – zwłaszcza gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia, a Ty chcesz otrzymać odszkodowanie ze swojego AC. Jak właściwie udokumentować szkodę?

  • Dobrej jakości zdjęcia – najlepiej jest robić zdjęcia w jasnym świetle. Wykonaj kilka ujęć z różnych kątów, koncentrując się na uszkodzeniach; 
  • Filmy wideo – chcąc dostarczyć niepodważalnych dowodów na pojawienie się uszkodzeń na powierzchni auta, warto wykonać krótki film wideo potwierdzający przekazane do ubezpieczyciela zdjęcia;
  • Notowanie szczegółów – sporządź krótką notatkę dotyczącą okoliczności zdarzenia – data, godzina, miejsce oraz (jeśli to możliwe) potencjalni świadkowie. Jeśli jesteś sprawcą, szczegółowe notatki pomogą Ci w późniejszym kontakcie z właścicielem uszkodzonego pojazdu;

Zachowanie dokumentacji – oprócz zdjęć, zachowaj wszelkie notatki, wymienne informacje z innymi uczestnikami zdarzenia oraz informacje od potencjalnych świadków.

Zabezpiecz się w razie ucieczki sprawcy

Obawiasz się, że w razie zdarzenia parkingowego sprawca po prostu odjedzie i nie będziesz w stanie uzyskać odszkodowania? Wiele parkingów w miejscach publicznych nie jest monitorowanych, przez co odszukanie sprawcy jest niemal niemożliwe – zwłaszcza gdy w okolicy nie było osób trzecich, które widząc zdarzenie, mogłyby zanotować jego tablice rejestracyjne.

Na szczęście na ratunek przychodzą inne rozwiązania. Akcesoria samochodowe takie jak rejestratory, są obecnie coraz bardziej zaawansowane technologicznie i posiadają wbudowane akumulatory. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że mogą one przejść w stan czuwania, gdy wyłączysz silnik i w razie pojawienia się określonego bodźca lub ruchu (takiego jak uderzenie), automatycznie aktywują się i zaczynają nagrywać obraz. Większość zdarzeń parkingowych dotyczy oczywiście części bocznej pojazdu, lecz jest szansa, że nagrana zostanie ucieczka z miejsca zdarzenia, co pomoże w uchwyceniu sprawcy. Koszt inwestycji w takie gadżety waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Biorąc więc pod uwagę ilość sytuacji, w których mogą one okazać się pomocne, nie jest to wysoka cena.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta

Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta

Kobieta, 46 lat, Honda Civic
 

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna

Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat
 

373 zł

Oblicz składkę

Zarysowanie auta na parkingu a OC – czy zawsze można liczyć na odszkodowanie?

Odszkodowanie w razie zarysowania auta na parkingu uiszczane jest z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Po spisaniu stosownego oświadczenia poszkodowany udaje się z nim do towarzystwa ubezpieczeniowego, które wypłaca mu środki na naprawę lub realizuje ją w formie bezkosztowej. 

Jeśli sprawca zdarzenia nie zostanie odnaleziony, poszkodowany nie ma gdzie zgłosić się po wypłatę odszkodowania. W takich sytuacjach przydaje się Autocasco, czyli AC. Mając wykupione to ubezpieczenie, możesz ubiegać się o odszkodowanie, nawet gdy sprawca nie jest znany. 

Dlaczego warto kupić AC?

Zakup AC ma wiele korzyści – dzięki niemu Twój pojazd jest chroniony w takich sytuacjach jak wypadek, kolizja, zderzenie ze zwierzęciem, działanie sił natury (np. grad, huragan, uderzenie pioruna) czy działanie osób trzecich. To dobrowolna polisa komunikacyjna, którą może zakupić posiadacz pojazdu. W przeciwieństwie do OC zakres ochrony ubezpieczenia AC nie jest regulowany ustawowo, zatem może różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego. W LINK4 Autocasco zawierane jest w formule All Risk, co oznacza, że obejmuje ochroną wszelkie zdarzenia poza tymi wprost wyłączonymi w OWU. Twój samochód będzie zabezpieczony np. w sytuacji, gdy spowodujesz stłuczkę i uszkodzisz swoje auto albo wjedziesz na słupek parkingowy i zarysujesz samochód. Dzięki AC zarysowane drzwi samochodu nie będą już problemem – zlecisz ich naprawę, a wydatek pokryje ubezpieczenie. Autocasco jest przydatne w wielu sytuacjach, zwłaszcza wtedy, gdy nie masz garażu i często parkujesz pojazd na ogólnodostępnym parkingu. W takim przypadku nietrudno o zarysowanie na karoserii auta bądź inne uszkodzenie. AC pomoże Ci uporać się z finansowymi skutkami takich zniszczeń.

W LINK4 możesz wybrać wariant likwidacji szkody: Kosztorysowy, ASO lub Warsztatowy. W wariancie kosztorysowym otrzymasz wypłatę świadczenia na podstawie kosztorysu sporządzonego przez rzeczoznawcę i auto naprawisz we własnym zakresie. W wariancie ASO możesz naprawić pojazd w warsztacie ASO (Autoryzowanym Serwisie Obsługi) albo każdym innym warsztacie, w zależności od Twoich preferencji. Natomiast w przypadku wariantu warsztatowego możesz liczyć na naprawę samochodu w dowolnym warsztacie samochodowym, pod warunkiem że nie jest to ASO. 

W zależności od wybranego wariantu, do naprawy możesz wykorzystać różne części samochodowe: 

  • wariant WARSZTAT – oryginalne, sygnowane logiem producenta części i używane przy pierwotnym montażu;
  • wariant KOSZTORYS – zamienniki tej samej jakości co części wykorzystywane do montażu pojazdu marki przez jego producenta (ale nie przy montażu pierwotnym);
  • wariant ASO – części sygnowane logiem producenta pojazdu, do którego są przeznaczone.

W LINK4 ubezpieczenie obejmuje również foteliki samochodowe oraz bagaż podręczny, w którego skład może wchodzić torba, plecak, aktówka czy torebka z zawartością: dokumentami (dowodem osobistym, prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym i paszportem), portfelem, kosmetykami, okularami, przyborami do pisania, a także sprzętem elektronicznym. Suma ubezpieczenia zarówno za fotelik, jak i za bagaż, wynosi po 1000 zł. 

Wybierając LINK4, możesz ubezpieczyć samochód liczący nawet 19 lat. Możesz zdecydować się na wykupienie opcji Auto zastępcze na czas naprawy. Jest ona dostępna w wariancie WARSZTAT i ASO. Płacąc dodatkową składkę, możesz zdecydować się na opcję zorganizowania i pokrycia kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy Twojego wozu, maksymalnie do 7 dni. 

Zarysowanie auta na parkingu – kilka słów na koniec

Wiesz już, jaki mandat za zarysowanie auta na parkingu grozi sprawcy, a także jak należy się zachować, gdy nastąpi zarysowanie samochodu. Jak naprawić pojazd? Oddaj pojazd do zaufanego warsztatu albo autoryzowanej stacji obsługi ASO. Gdy zauważysz szkodę parkingową na swoim aucie, sprawdź, czy za wycieraczką nie ma krótkiej notatki z danymi sprawcy. Jeśli nie poczekał on na Ciebie, lecz zostawił swój numer telefonu, spisanie stosownego oświadczenia dla ubezpieczyciela jest szybkie i proste. Nie musisz też wzywać policji na miejsce zdarzenia, co usprawni całą procedurę dochodzenia odszkodowania. W sytuacji, gdy sprawca uciekł z miejsca zdarzenia parkingowego lub nie chce on rozwiązać sprawy polubownie (np. spisać oświadczenia i ponieść konsekwencji swojego braku ostrożności), wezwij policję.

Jeżeli sprawca zdarzenia nie jest znany, ponieważ zbiegł i nie ma możliwości odnalezienia go ze względu na brak kamer i świadków, odszkodowanie możesz uzyskać z ubezpieczenia AC. Warto więc wykupić to ubezpieczenie dobrowolne, by Twój pojazd był chroniony w razie wielu niespodziewanych sytuacji, takich jak szkoda parkingowa czy też wypadek lub kolizja. 

AC w LINK4 kupisz razem z OC. Wystarczy, że skorzystasz z bezpłatnego Kalkulatora OC/AC, dzięki któremu dowiesz się, jaka będzie wysokość Twojej składki ubezpieczeniowej. Możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 23 i porozmawiać z naszymi doradcami lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb!

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Sprawdź też: Ubezpieczenie samochodu od pożaru, Rejestracja samochodu Konin

FAQ – najczęściej zadawane pytania

Czy za zarysowanie samochodu na parkingu można dostać mandat?

Tak. Mandat za zarysowanie samochodu na parkingu wynosi od 200 do 500 złotych. Sprawca może również otrzymać na swoje konto 6 punktów karnych.

Czy po zarysowaniu samochodu na parkingu trzeba wzywać policję?

Nie. Jeśli sprawca dojdzie do polubownego porozumienia ze stroną poszkodowaną, przyjazd policji jest zbędny. Należy jednak zaznaczyć, że obydwie strony muszą dobrowolnie wyrazić aprobatę tego rozwiązania po zarysowaniu samochodu na parkingu – niezależnie od tego, czy postanowią rozliczyć się bez angażowania w sprawę ubezpieczyciela, czy spiszą oświadczenie, na którego podstawie wypłacone zostanie odszkodowanie z ubezpieczenia OC.

Co zrobić po zarysowaniu samochodu na parkingu?

Sprawca zdarzenia powinien poczekać na kierowcę będącego stroną poszkodowaną i spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej. Sprawę można rozwiązać polubownie, ustalając kwotę zadośćuczynienia. Jednak powinno to zostać spisane w formie oświadczenia i podpisane przez obydwie strony, by później osoba poszkodowana nie mogła wyprzeć się tej sytuacji, zgłaszając sprawę na policję.

Co zrobić, gdy zauważysz zarysowanie lakieru na parkingu?

Wracasz do miejsca, gdzie pozostawiłeś zaparkowany pojazd i widzisz zarysowanie? W takiej sytuacji możesz wnieść na policji oskarżenie o zarysowanie samochodu.

Czy szkoda wpłynie na wysokość OC sprawcy?

Jednym z czynników wpływających na cenę OC jest historia ubezpieczeniowa. Im mniej szkód kierowca ma na koncie, tym lepiej. Gdy dojdzie do zarysowania auta i z OC sprawcy zostanie zlikwidowana szkoda, będzie ona brana pod uwagę podczas wyliczania składki ubezpieczeniowej.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21