Częstochowa – rejestracja samochodu informacje

Zmieniłeś lub kupiłeś nowy pojazd? Pamiętaj, że musisz go zarejestrować. Zazwyczaj w tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji w danej aglomeracji. Rejestracja pojazdu Częstochowa, to miasto gdzie ta czynność  może przebiegać również online. 

Baner korzyści 

Wniosek tego typu należy złożyć wraz z pozostałymi niezbędnymi zaświadczeniami w ściśle określonym terminie. Wykaz dokumentów oraz szereg koniecznych informacji znajduje się poniżej.

Wniosek o rejestrację pojazdu Częstochowa – gdzie złożyć?

Rejestracja samochodu to obowiązek właścicieli zarówno nowych samochodów, jak i tych używanych, o ile wcześniej zarejestrowane były w innych powiatach. W tym artykule opiszemy, jak to zrobić i jakich dokumentów potrzebujesz, aby możliwa była rejestracja samochodu. Częstochowa, jak i każdy inny urząd miasta wymaga również uiszczenia odpowiedniej opłaty, o której także przeczytasz poniżej. 

Gdzie przebiega rejestracja pojazdu? Częstochowa punkt ewidencji mieści w Wydziale Komunikacji zlokalizowanym przy ulicy Jana III Sobieskiego 9 w Częstochowie. Jest on czynny od poniedziałku do piątku od 7:30 i od godziny 8 w poniedziałki. 

Wniosek o rejestrację pojazdu Częstochowa można złożyć osobiście lub online. Wszelkie niezbędne informacje na ten temat można otrzymać również drogą telefoniczną. Kwestię rejestracji można omówić pod numerem 34 32 29 168, natomiast biuro ds. prawa jazdy znajduje się pod numerem 34 32 29 163.**

Rejestracja samochodu Częstochowa – kluczowe zasady

Jednym z obowiązkowych czynności przy zakupie nowego auta i większości przypadków nabycia pojazdu używanego jest rejestracja samochodu. Częstochowa nie różni się w tej kwestii od innych miast. Rejestracja najczęściej przebiega w Wydziale Komunikacji w miejscu zamieszkania lub zameldowania. 

W jakim czasie należy dokonać rejestracji w przypadku miasta, jakim jest Częstochowa? Rejestracja samochodu to proces, który trzeba przeprowadzić w terminie do 30 dni od daty nabycia pojazdu. W tym celu należy udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji z uprzednio przygotowanymi dokumentami lub skorzystać z opcji rejestracji online. 

Nowi właściciele używanych samochodów nie mają obowiązku ponownej rejestracji samochodu, o ile uprzednio był zarejestrowany w tym samym powiecie. W takiej sytuacji konieczne jest jedynie poinformowanie Wydziału Komunikacji o nabyciu pojazdu. 

Sprowadzając samochód zza granicy, do urzędu należy dostarczyć poza standardowymi dokumentami także potwierdzenie opłaty akcyzy lub cła.

Rejestracja pojazdu Częstochowa – samochody zabytkowe

Właściciele starszych samochodów chętnie rozważają rejestracje ich w ramach samochodów zabytkowych. W tym celu konieczne jest umieszczenie ich w rejestrze zabytków. Aby było to jednak możliwe, konieczne jest spełnienie 3 podstawowych warunków. Po pierwsze, dany pojazd musi być starszy niż 25 lat. Dodatkowo model ten musi być wycofany z rynku co najmniej od 15 lat. Kluczowa jest także kwestia oryginalności części, zamienniki nie mogą stanowić więcej niż 25% samochodu. 

Ubezpieczenie samochodu a rejestracja samochodu – Częstochowa

Zarejestrowany samochód musi zostać także ubezpieczony. Polisa OC jest obowiązkowa dla każdego tego typu pojazdu. W przypadku nowych aut ostatecznym terminem jej zorganizowania jest data rejestracji, natomiast w przypadku samochodów używanych możliwe jest skorzystanie z ubezpieczenia wykupionego przez poprzedniego właściciela. 

Wybierając odpowiednią polisę OC, warto zapoznać się z ofertą LINK4. Otrzymała ona wyróżnienie w postaci pierwszego miejsca w rankingu Gazety Bankowej w tej kategorii Pakiet OC.***

Rejestracja pojazdu Częstochowa – jakie dokumenty są niezbędne?

Zakupiłeś samochód i miejscem Twojego zamieszkania jest Częstochowa? Rejestracja samochodu to proces, do którego konieczne jest skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz uiszczenia opłat w Wydziale Komunikacji. Kluczowy jest wniosek o rejestrację pojazdu. Dodatkowo właściciel musi przedstawić dowód zakupu oraz własny dowód tożsamości, zaświadczając, że jest właścicielem. 

Należy też dostarczyć kartę pojazdu, potwierdzenie opłat urzędowych i polisy OC, a także aktualne badanie techniczne. W przypadku nowych samochodów konieczne jest przedstawienie świadectwa homologacji i recyklingu.

Koszt usługi uzależniony jest w dużej mierze od wymiany tablic rejestracyjnych. Jeśli nie jest to konieczne, opłata wynosi jedynie 70 złotych, wraz z nowymi tablicami 180. 

Jeśli jednak właściciel samochodu potrzebuje tablic dla samochodów zabytkowych lub indywidualnych, koszt ten ulegnie zmianie.****

Rejestracja pojazdu Częstochowa – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Rejestracja pojazdu jest jednym z obowiązków właściciela, dzięki którym możliwe jest legalne poruszanie się po drogach. Dodatkowo konieczne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC. 

Wniosek o rejestrację pojazdu Częstochowa jest dniem, do którego właściciele nowych pojazdów zobowiązani są wykupić polisę tego typu. Jeśli jednak dany pojazd jest zabytkowy, OC należy uzyskać przed wprowadzeniem samochodu do ruchu na drogach publicznych. 

Właściciele samochodów używanych, które w przeszłości zostały ubezpieczone i polisa OC nadal obowiązuje, nie muszą wykupować nowej, lecz mają takie prawo. 

Polisę OC można bez problemu nabyć osobiście, podczas spotkania z agentem lub za pośrednictwem Internetu bądź telefonicznie. 

LINK4 oferuje swoim klientom wygodny kalkulator, dzięki któremu można poznać wysokość składki ubezpieczenia już w 60 sekund. Konieczne jest podanie jedynie kilku kluczowych informacji. Jeśli szukasz dopasowanego ubezpieczenia komunikacyjnego, zapoznaj się z pełną ofertą LINK4.

Obrazek nagrody

 

* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.

** Informacje na temat czasu pracy urzędu oraz danych kontaktowych są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://czestochowa.powiat.pl/ 

*** Informacje pochodzą ze strony: https://www.link4.pl/biuro-prasowe/aktualnosci-link4/pakiet-oc-w-link4-najlepszy-w-polsce 

**** Informacje na temat wymaganych dokumentów oraz opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.czestochowa.powiat.pl/wydzial-komunikacji-wazne-informacje

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17