Rejestracja pojazdu – Elbląg pod lupą

Rejestracja samochodu Elbląg to procedura administracyjna, którą należy przejść, aby posiadany pojazd był dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Z naszego artykułu dowiesz się, gdzie można zaewidencjonować auto, ile to kosztuje i jak wykupić wymagane OC w atrakcyjnej cenie. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz u nas!

Baner korzyści

Rejestracja samochodu Elbląg nie musi być skomplikowana. Należy jedynie pamiętać o złożeniu kompletu dokumentów, wraz z poświadczeniem uiszczenia niezbędnych opłat. W 2022 roku nastąpiło też kilka zmian w całej procedurze. Od nas dowiesz się więcej również na temat kwestii związanych z ubezpieczeniem OC. W takim razie, co warto wiedzieć?

Wniosek o rejestrację pojazdu Elbląg – gdzie złożyć dokumenty?

Zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy Prawa o ruchu drogowym, ewidencję pojazdów może prowadzić starosta właściwy dla stałego miejsca zamieszkania petenta lub siedziby firmy. Od 4 grudnia 2020 roku dotyczy to również lokalizacji tymczasowej.

Rejestracja samochoduElbląg może zostać przeprowadzona w lokalnym Wydziale Komunikacji, który znajduje się przy Placu Dworcowym nr 4. Punkt jest otwarty w godzinach od 8.00 do 16.00. Z urzędnikami można również się skontaktować, wybierając numer telefonu (55) 237 47 71 lub wysyłając wiadomość e-mail pod adres dso.rok@umelblag.pl.*

Z kolei od 4 czerwca 2021 roku rejestracja samochodu Elbląg może być przeprowadzona również w salonie dealera, od którego kupuje się nowe auto. Zajmuje się on wszystkimi formalnościami online. Dzięki temu nie trzeba osobiście udawać się do wydziału komunikacji i można zaoszczędzić wiele czasu.

Rejestracja samochodu Elbląg – jak przebiega?

Rejestracja pojazdu Elbląg jest podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich to rejestracja czasowa na 30 dni. Jest dokonywana w trakcie początkowej wizyty w urzędzie. Kierowca otrzymuje pozwolenie czasowe i tablice rejestracyjne wraz z nalepką kontrolną. Drugi etap to stała ewidencja pojazdu. Wydaje się wtedy właściwy dowód rejestracyjny.

Co powinien zawierać wniosek o rejestrację pojazdu Elbląg?

Udając się do lokalnego wydziału komunikacji, należy przedstawić dokumenty, które zostały wymienione w art. 72 ust. 1 ustawy Prawa o ruchu drogowym. Wniosek o rejestrację pojazdu Elblągpowinien zawierać informacje takie, jak m.in. numer identyfikacyjny VIN, model, markę i typ samochodu, a także rok produkcji auta.

Do tego należy dołączyć oryginalny dowód zakupu pojazdu lub inne potwierdzenie własności. Trzeba też dodać do wniosku udokumentowanie uiszczenia opłat niezbędnych do zarejestrowania pojazdu – w przypadku auta z zagranicy opłaty za podatek akcyzowy. Wszystko należy potwierdzić, używając dowodu osobistego.

Rejestracja pojazdu Elbląg 2022 – niższe koszty

Od 4 września 2022 roku pojawiły się nowe przepisy ustawy Prawa o ruchu drogowym. Wraz z ich wejściem zniesiono obowiązek wydawania karty pojazdu i nalepki kontrolnej na przednią szybę.

Z tego powodu rejestracja pojazdu Elbląg nie wymaga od petenta dołączania do wniosku karty pojazdu, umieszczania nalepki kontrolnej na przedniej szybie nowego auta, a także prośby o wydanie wtórnika karty pojazdy, czy nalepki kontrolnej dla już posiadanego pojazdu. Dzięki temu koszty są innew przypadku auta sprowadzanego z zagranicy i w sytuacji, gdy ktoś rejestruje pojazd, który był już wcześniej ewidencjonowany na terenie naszego kraju.**

Elbląg rejestracja samochodu – cena

Rejestracja pojazdu Elbląg będzie generować koszty związane z wyrobieniem tablic zwyczajnych – 80 zł, dowodu rejestracyjnego – 54 zł, pozwolenia czasowego – 13,50 zł, nalepki legalizacyjnej – 12,50 zł i opłaty ewidencyjnej – 1,50 zł. Koszty dotyczą pojazdu używanego i rejestrowanego w Polsce. Ewidencja auta zabytkowego jest droższa o 20 zł – dotyczy to koszty tablic.

Więcej trzeba zapłacić za auto sprowadzane z zagranicy. Do wcześniej wspomnianych kosztów należy doliczyć tłumaczenia dokumentów i wykonanie badania technicznego. Trzeba też zapłacić za podatek akcyzowy. Może mieć wysokość 3,1% wartości pojazdu, jeśli ma pojemność silnika do 2000 cm3 lub 18,6% jeśli ma jednostkę o kubaturze powyżej 2000 cm3. Nie można również zapomnieć o dodatkowych kosztach takich, jak transport pojazdu na teren Polski z zagranicy.***

Ubezpieczenie OC przy rejestracji auta

Ubezpieczenia to kolejna kwestia, o której powinni pamiętać mieszkańcy miasta Elbląg. Rejestracja samochodu nie może się odbyć bez wykupienia OC. Należy to zrobić najpóźniej w dniu ewidencjonowania pojazdu w wydziale komunikacji, ale lepiej wybrać wcześniejszy termin. Kara za brak ważnego OC to nawet 6020 zł.

Ceny OC w poszczególnych polskich miastach mogą się różnić. Zwróćmy uwagę na  Elbląg. Rejestracja samochodu wymaga posiadania aktualnego ubezpieczenia, osoby z tego miasta  chcące zaewidencjonować pojazd mogą zdecydować się na ofertę od LINK4. Pakiet towarzystwa jest dostępny już od 376,45 zł.

Z ubezpieczycielem można skontaktować się telefoniczne (22) 444 44 44, mailowo bok@link4.pl lub udać się do placówki agenta, który współpracuje z LINK4. Innym rozwiązaniem, jest skorzystanie z kalkulatora online.

Po wpisaniu wymaganych danych wyszukiwarka wskaże najlepszą propozycję OC dla klienta. Warto pamiętać o tym, że przy kupnie polisy LINK4 online, można liczyć na zniżkę w wysokości 7%.**** Standardowe OC obejmuje takie usługi, jak na przykład Assistance Opony i BLS – Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Ze względu na atrakcyjne koszty i kompleksowy pakiet usług przy OC, warto wybrać LINK4!

Obrazek nagrody

 

* Informacje na temat danych kontaktowych i adresu placówki są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/20098

** Informacje na temat wymaganych dokumentów są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/20098

*** Informacje na temat wysokości opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: http://um-elblag.samorzady.pl/art/id/20098

**** Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17