już teraz!
Rejestracja pojazdu w Kole? Sprawdź, gdzie złożyć wniosek i jakie dokumenty przygotować.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena obejmuje: ubezpieczenie OC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena obejmuje: OC + AC + Auto Assistance.
Rejestracja samochodu – Koło
Po raz pierwszy składasz wniosek o rejestrację pojazdu w Kole? Koniecznie przygotuj niezbędne dokumenty. Z tego tekstu dowiesz się, jak przebiega rejestracja samochodu w Kole – gdzie się udać i co zabrać ze sobą.
Rejestracja samochodu w Kole – adres urzędu
Rejestracja pojazdu w Kole odbywa się w Wydziale Komunikacji i Ruchu Drogowego Starostwa Powiatowego w Kole. Dokładny adres, pod który musisz się zgłosić to ul. Sienkiewicza 21/23, 62-600 Koło.
Rejestracja samochodu w Kole nie wymaga uprzedniej rezerwacji wizyty, a obsługa interesantów odbywa się w godzinach od 800 do 1400 od poniedziałku do piątku. Jeśli nie chcesz czekać w kolejkach, możesz skorzystać z elektronicznej formy obsługi klienta w sprawie zgłoszenia sprzedaży – zbycia, nabycia pojazdu poprzez elektroniczną platformę e-PUAP (ePUAP: /starostwo_powiatowe/SkrytkaESP lub /starostwo_powiatowe/skrytka) lub korespondencyjnie w formie papierowej na adres: ul. Sienkiewicza 21/23, 62-600 Koło. *
Rejestracja pojazdu w Kole – co musisz wiedzieć
Aby rejestracja samochodu w Kole przebiegła pomyślnie musisz udać się do powyżej wskazanego urzędu w przeciągu 30 dni od daty nabycia pojazdu. Jeśli nie możesz udać się osobiście – wyznacz pełnomocnika. W tym przypadku potrzebne jest pisemne upoważnienie.
Urzędnik poprosi Cię o wylegitymowanie się dokumentem tożsamości. Zabierz ze sobą dowód osobisty lub paszport, a jeśli jesteś cudzoziemcem – dokument stwierdzający legalność pobytu na terenie RP.
To, jakie dokumenty są wymagane, zależy od tego, czy czeka Cię rejestracja nowego samochodu w Kole, przerejestrowanie auta używanego, czy zabytkowego. Dla przykładu rejestracja nowego samochodu w Kole wymaga przedłożenia dowodu zakupu auta (faktury) oraz świadectwa zgodności WE. Jeśli auto zostało zakupione przez salon za granicą, to do wniosku należy dodatkowo dołączyć dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju.
Rejestracja pojazdu w Kole sprowadzonego z zagranicy, nakłada na Ciebie obowiązek przetłumaczenia dokumentów na język polski wykonane przez tłumacza przysięgłego. Dodatkowo dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy potrzebny będzie dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim UE i dokument potwierdzający zapłatę akcyzy, bądź brak obowiązku zapłaty. Oryginały wymagane są do wglądu – w aktach urzędu pozostaną kopie.
Nieco mniej skomplikowana jest rejestracja samochodu w Kole używanego, który już poruszał się po polskich drogach. Do zarejestrowania takiego samochodu wymagana jest umowa sprzedaży lub inny dokument stwierdzający, że zostałeś właścicielem auta. Nie musisz zmieniać tablic rejestracyjnych, jak to było jeszcze kilka lat temu. Urzędnik wymieni na nich naklejki hologramowe z legalizacją, ale numer pozostanie ten sam.
A jak przebiega rejestracja auta zabytkowego w Kole? Tak samo jak w innych wydziałach komunikacji w Polsce. Uwierzytelniona kopia decyzji w sprawie wpisania pojazdu do rejestru zabytków lub dokument potwierdzający ujęcie pojazdu w wojewódzkiej ewidencji zabytków – oto co musisz mieć przy sobie. Niezbędne jest także zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego oraz protokół oceny stanu technicznego pojazdu zabytkowego.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Wniosek o rejestrację pojazdu w Kole oraz inne dokumenty
Zależy Ci na tym, aby rejestracja pojazdu w Kole przebiegła szybko i sprawnie? Nie trać czasu! Skompletuj wymienione powyżej dokumenty:
- wniosek o rejestrację pojazdu,
- dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
- dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
- dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
- zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu
- ważna polisa OC,
- pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny),
- tablice rejestracyjne – nawet jeśli nie będziesz ich wymieniać, musisz je dostarczyć, by urzędnik wymienił naklejki legalizacyjne z hologramami.**
Wyjątkiem jest rejestracja nowego samochodu w Kole, gdyż pojazd fabrycznie nowy nie posiada ani tablic rejestracyjnych, ani dowodu. Samochód nie musi mieć także zaświadczenia o ważności badania technicznego. Na pierwszy przegląd należy się zgłosić do 3 lat licząc od daty pierwszej rejestracji. Wyjątkiem są auta z instalacją LPG.
Rejestracja samochodu w Kole a ubezpieczenie OC
Aby legalnie poruszać się samochodem po drogach publicznych w Polsce, pojazd musi być zarejestrowany w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca zamieszkania jego właściciela. Aby formalności stało się zadość, zostaniesz poproszony o przedłożenie tego, że Twój pojazd ma ważne OC. Ubezpieczenie OC chroni posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim na skutek kolizji czy wypadku.
Za brak ważnego ubezpieczenia OC grożą wysokie kary finansowe nakładane przez UFG. Ich wysokość jest uzależniona od tego, jak długo pojazd pozostawał bez ochrony (w 2024 roku kary wynoszą nawet do 8600 zł dla samochodów osobowych).
Jeśli kupiłeś w Polsce samochód używany, sprawdź do kiedy pojazd ma ważne ubezpieczenie OC. Ochrona ubezpieczeniowa przechodzi na nowego właściciela pojazdu, ale nie odnawia się automatycznie. Nie musisz z niej korzystać, możesz od razu kupić nowe OC – zrobisz to w LINK4.
Skorzystaj z kalkulatora OC i oblicz wysokość składki bez wychodzenia z domu. Umowę ubezpieczenia zawrzesz przez internet, telefonicznie – dzwoniąc pod numer 22 444 44 23, lub u agenta współpracującego z LINK4.
*https://www.bip.starostwokolskie.pl/838,wydzial-komunikacji-i-ruchu-drogowego
Przeczytaj podobne wpisy
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20