Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

4 rzeczy, na które musisz uważać, jadąc samochodem za granicę!

Czas czytania: 1 min. 42 sek.

Przed wyjazdem poza granice Polski powinieneś odpowiednio zadbać o wszystkie detale wycieczki, zwłaszcza jeśli decydujesz się ruszyć w trasę własnym samochodem. Podpowiadamy, jak się odpowiednio przygotować do dalekich wojaży, by uniknąć nieprzyjemnych przygód.

Większości osób wydaje się, że wakacyjna podróż własnym pojazdem to duży komfort i błogi wypoczynek. Tak, pod jednym warunkiem. Do wyjazdu musisz się odpowiednio przygotować. Poniższe wskazówki i informacje pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnych sytuacji stresowych.

banner-link4-kalkulator

1. Sprawdź stan techniczny swojego samochodu

Najlepiej zaplanować wizytę w serwisie już na trzy tygodnie przed podróżą. Tak, abyś mógł jeszcze przed samą wyprawą zweryfikować, czy wszystko jest w porządku. W aucie powinieneś mieć:

  • pełnowymiarowe koło zapasowe (ewentualnie dojazdówkę),
  • zapasowe żarówki i bezpieczniki,
  • podnośnik,
  • zestaw podstawowych kluczy - w tym te do odkręcania kół,
  • dobrze wyposażoną apteczkę,
  • gaśnicę,
  • trójkąt ostrzegawczy,
  • kamizelkę odblaskową,
  • zapasowe kluczyki (przy sobie).

2. Zabierz ze sobą potrzebne dokumenty

Nie zapomnij o zabraniu dowodów osobistych, a jeśli to wymagane, paszportów. W zależności od kierunku wyprawy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Sprawdź, czy Twój pojazd ma ważny przegląd techniczny. Dobrze jest, gdy poza ubezpieczeniem OC mamy wykupione AC oraz NNW lub specjalny pakiet z ubezpieczeniem assistance za granicą. Gdy korzystasz z pożyczonego samochodu, zabierz ze sobą wypełnione upoważnienie (zgodę na wyjazd samochodem poza granice Polski). Tu znajdziesz formularz pełnomocnictwa Polskiego Związku Motorowego uprawniający do wyjazdu za granicę pożyczonym samochodem lub przyczepą.

3. Wykup odpowiednie karty, winiety i pozwolenia

Sprawdź również, czy nie potrzebujesz zielonej karty. Nadal w wielu krajach jest ona wymagana. Zaczerpnij informacji w Polskim Związku Motorowym. Pracownicy PZM odpowiedzą na pytania odnośnie winiet i dodatkowych wymogów, jakie stawiają poszczególne kraje wobec kierowców i ich samochodów. Poza uzyskaniem wyczerpujących, aktualnych informacji, będziesz mógł nabyć wymagane winiety.

Jadąc do Niemiec, pamiętaj by kupić "plakietkę Umweltzone" - informującą o normie emisji spalin jaką spełnia Twój samochód. W zależności od jej koloru (poziomu emisji spalin) będziesz mógł poruszać się po określonych strefach. Zapoznaj się z informacjami o strefach ekologicznych "Umweltzone" w Niemczech.

banner-link4-skladka

4. Sprawdź, gdzie możesz korzystać ze swoich gadgetów

W wielu krajach zakazane jest posiadanie antyradaru, nawet wyłączonego. Kierowcy aut osobowych wyposażonych w CB-radio mogą mieć również problemy w Austrii. W Hiszpanii, Szwajcarii i Włoszech użytkownicy CB muszą mieć specjalną licencję.

Nie wszędzie są mile widziane kamery samochodowe. Używania ich zakazuje prawo w: Niemczech, Austrii, Szwajcarii i Hiszpanii. Nieprzyjemności może również dostarczyć nawigacja ostrzegająca o radarach i kontrolach policji. W Niemczech, Francji i Szwajcarii obowiązuje zakaz używania urządzeń informujących o punktach kontroli radarowych i fotoradarach.

Wyjeżdżając za granicę pamiętaj, że i tam obowiązują Cię przepisy. Są one często znacznie bardziej surowe niż te stosowane w Polsce. To nie jedyny powód, dla którego warto stosować się do prawa o ruchu drogowym. Pierwszym powinno być bezpieczeństwo!

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20