Rejestracja pojazdu – Kraków pod lupą

Jak w stolicy Małopolski wygląda rejestracja pojazdu? Kraków ma aż trzy placówki, w których możesz załatwić tę sprawę. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny poradnik dotyczący rejestracji samochodów w Krakowie.

Baner korzyści

Przed Tobą rejestracja samochodu? Kraków to duże miasto, co nie oznacza, że aby załatwić formalności w tutejszym wydziale komunikacji, trzeba stać w kolejkach. Wręcz przeciwnie – trzy placówki z kilkoma okienkami zapewniają szybką i fachową obsługę stron.

Rejestracja samochodu Kraków – adresy urzędów

Jak już wspomnieliśmy, stolica Małopolski jest wyjątkiem, jeśli chodzi o liczbę miejsc, w których możliwa jest rejestracja samochodu. Kraków zapewnił mieszkańcom trzy lokalizacje wydziałów komunikacji:

 • Śródmieście i Krowodrza – al. Powstania Warszawskiego 10;
 • Nowa Huta – os. Zgody 2;
 • Podgórze – ul. Wielicka 28a.

Jeśli masz dodatkowe pytania, możesz skorzystać z infolinii pod numerem: 12 616 91 09 lub skontaktować się, wysyłając wiadomość za pośrednictwem www.bip.krakow.pl/idz. Na stronie internetowej miasta Krakowa w BIP znajdziesz wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania przed wizytą w urzędzie.**

Rejestracja pojazdu Kraków – zasady

Na czym polega rejestracja pojazdu? Kraków nie wymaga dodatkowych dokumentów lub pozwoleń – kierujemy się zasadami obowiązującymi w całym kraju. Samochód może zarejestrować właściciel lub jego pełnomocnik. W drugim wypadku potrzebne jest pisemne upoważnienie. 

Masz obowiązek zarejestrować pojazd w swoim miejscu zamieszkania, ale nie musisz zmieniać tablic. Oczywiście mamy na myśli wyłącznie pojazdy zakupione w Polsce. Jak to wygląda w praktyce? Kupiłeś używane auto w Warszawie, ale Twoim miejscem zamieszkania jest Kraków. Rejestracja samochodu będzie polegała na dostarczeniu do urzędu wymaganych dokumentów i tablic rejestracyjnych, ale tylko po to, by wymienić na nich naklejki hologramowe z legalizacją. 

Jak przebiega pierwsza rejestracja samochodu? Kraków wymaga dostarczenia tylko podstawowych dokumentów i wniesienia opłaty za tablice rejestracyjne w wysokości 180,50 zł. Możesz jej dokonać przelewem na konto lub w kasach urzędu miasta Kraków. Rejestracja samochodu będzie możliwa po okazaniu dowodu wpłaty.

Podobnie postępujemy, gdy rejestrujemy samochód sprowadzony z zagranicy. Z tą różnicą, że umowa kupna-sprzedaży musi być przetłumaczona na język polski, tylko wtedy możliwa jest rejestracja samochodu. Kraków, podobnie jak inne miasta wymaga przedstawienia dokumentu przetłumaczonego przez tłumacza przysięgłego. 

Co powinien zawierać wniosek o rejestrację pojazdu (Kraków)?

Lista dokumentów, które musisz przygotować do rejestracji samochodu:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – Kraków udostępnia go na stronie internetowej urzędu miejskiego, można go pobrać i wypełnić w domu,
 • dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
 • dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
 • dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
 • zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu,
 • ważna polisa OC – wykupiona przez Ciebie lub poprzedniego właściciela,
 • pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny),
 • tablice rejestracyjne – nawet jeśli nie będziesz ich wymieniać, musisz je dostarczyć, by urzędnik wymienił naklejki legalizacyjne z hologramami.

W przypadku, gdy jest to zabytek, dodatkowo zmienia się rejestracja samochodu. Kraków wymaga również dostarczenia dokumentów potwierdzających, że auto zostało wpisane na listę zabytków i miejskiego konserwatora.*** 

Obowiązkowe ubezpieczenie do rejestracji pojazdu

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe. Bez aktualnej polisy niemożliwa jest rejestracja pojazdu. Kraków nie jest w tym wypadku wyjątkiem. Jeśli kupiłeś samochód nowy lub sprowadzony z zagranicy, musisz zadbać o wykupienie polisy przed wizytą w wydziale komunikacji. 

Natomiast samochody używane mają często wykupione OC, które będzie działać jeszcze jakiś czas po zakupie. OC wykupione przez poprzedniego właściciela przechodzi automatycznie na osobę, która nabyła auto. W każdym z wyżej wymienionych przypadków dowód wykupienia ubezpieczenia OC powinien uzupełniać wniosek o rejestrację pojazdu. Kraków to miasto, w którym znajdziesz naszych agentów – zapraszamy do kontaktu z nimi w celu dobrania optymalnego ubezpieczenia samochodu. Polisę OC w LINK4 możesz wykupić również za pośrednictwem naszej infolinii oraz przez internet, bez wychodzenia z domu. 

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak przebiega rejestracja samochodu w Krakowie i jakich dokumentów będziesz do tego potrzebować. Jeśli masz pytania dotyczące polis OC lub innych ubezpieczeń skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą opcję.

 

Obrazek nagrody

 

* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.

** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze  strony: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=22824 

*** Informacje o potrzebnych dokumentach są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.bip.krakow.pl/?dok_id=22824

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17