Chcesz zarejestrować samochód w Gdańsku? Sprawdź najważniejsze informacje

Czeka Cię rejestracja pojazdu? Gdańsk oferuje swoim mieszkańcom obsługę w dwóch lokalizacjach. Sprawdź odpowiedzi na wszystkie pytania związane z tym jak przebiega rejestracja samochodu Gdańsk.

Baner korzyści 

Zastanawiasz się, jak w Twoim mieście wygląda rejestracja pojazdu? Gdańsk nie różni się w tym względzie od innych polskich miast. Proces rejestracji i formalności, których musisz dopełnić, są jednolite. Z naszego poradnika dowiesz się jak szybko i bez stresu zarejestrować auto w Gdańsku.

Rejestracja pojazdu Gdańsk – gdzie udać się z dokumentami?

Referat Rejestracji Pojazdów Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego Gdańsk – rejestracja pojazdu odbywa się w tej jednostce samorządowej. Do wyboru masz dwie lokalizacje:

  • ul. Partyzantów nr tel. 58 323 69 13 (stanowisko nr 4-13),
  • ul. Milskiego nr tel. 58 323 71 70 (stanowisko nr 1-6, 9-11).

Informacje dotyczące rejestracji pojazdów można uzyskać również za pośrednictwem poczty elektronicznej: wk@gdansk.gda.pl. Wizytę w urzędzie można umówić telefonicznie lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu miejskiego.**

Rejestracja samochodu Gdańsk – najważniejsze informacje

W jaki sposób odbywa się rejestracja samochodu? Gdańsk to miasto, w którym obowiązują zasady ogólnopolskie. Rejestracji pojazdu może dokonać właściciel lub ustanowiony przez niego pełnomocnik.

Przy pierwszej rejestracji składa się podstawowe dokumenty, każda kolejna lub zmiana statusu auta na zabytkowe wymaga złożenia innych dokumentów w wydziale komunikacji miasta Gdańsk. Rejestracja samochodu używanego wymaga przedstawienia umowy kupna-sprzedaży. W sytuacji, gdy jest to auto sprowadzane z zagranicy, umowa musi zostać przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego. Pamiętaj również o opłaceniu akcyzy lub cła w zależności od kraju, w którym nabyłeś pojazd.

Nabyłeś zabytek, a może masz w garażu perełkę, którą chcesz wpisać do rejestru? Jak wygląda taka rejestracja pojazdu? Gdańsk, tak jak inne miasta w Polsce, wymaga wpierw dopełnienia formalności u konserwatora zabytków. Dopiero po otrzymaniu dokumentów od niego można złożyć wniosek o rejestrację pojazdu zabytkowego.

Od kilku lat w Polsce nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych przy każdej zmianie właściciela. Jeśli Twoim miejscem zamieszkania jest Gdańsk, rejestracja samochodu musi odbyć się w tamtejszym urzędzie, ale tablice rejestracyjne mogą pozostać te same. Trzeba je dostarczyć do urzędu w celu wymiany naklejek legalizacyjnych z hologramami.

Wymagane dokumenty i wniosek o rejestrację pojazdu – Gdańsk

Jakie dokumenty należy dostarczyć do wydziału komunikacji, aby możliwa była rejestracja samochodu? Gdańsk jako miasto nie wymaga żadnych dodatkowych formalności. 

Lista dokumentów, które musisz przygotować do rejestracji samochodu:

  • Wniosek o rejestrację pojazdu – Gdańsk udostępnia go na stronie internetowej urzędu miejskiego, można go pobrać i wypełnić w domu.  
  • Dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport (jeśli właściciel jest osobą fizyczną) lub odpis z KRS (jeżeli właściciel jest osobą prawną),
  • dowód własności pojazdu – umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny, faktura lub orzeczenie sądu,
  • dokumenty rejestracyjne – jeżeli pojazd był wcześniej zarejestrowany,
  • zaświadczenie o ważności badania technicznego – jeżeli w dowodzie rejestracyjnym brak zapisu o aktualnym terminie kolejnego przeglądu,
  • ważna polisa OC,
  • pełnomocnictwo – jeżeli wniosek w Twoim imieniu składa pełnomocnik (opłata skarbowa za ustanowienie pełnomocnictwa wynosi 17 zł, jeżeli nie jest nim członek najbliższej rodziny),
  • tablice rejestracyjne – nawet jeśli nie będziesz ich wymieniać, musisz je dostarczyć, by urzędnik wymienił naklejki legalizacyjne z hologramami.***

Jeśli rejestrujesz samochód po raz pierwszy lub chcesz zmienić tablice rejestracyjne, do wniosku musisz dołączyć dowód wpłaty na 180,50 zł. Tylko wówczas będzie możliwa rejestracja samochodu. Gdańsk umożliwia wykonanie wpłaty na konto lub płatność kartą i gotówką w kasie urzędu.

Ubezpieczenie samochodu a rejestracja pojazdu – Gdańsk

O co jeszcze należy zadbać, zanim złożysz wniosek o rejestrację pojazdu? Gdańsk, podobnie jak inne miasta w Polsce, wymaga dostarczenia potwierdzenia, że samochód jest ubezpieczony. Polskie prawo nakazuje ubezpieczenie samochodu od odpowiedzialności cywilnej. Jest ono obowiązkowe, a poruszanie się nieubezpieczonym pojazdem jest karane. 

Chętnie pomożemy Ci dopełnić tych formalności. Jeśli kupiłeś nowy samochód, powinieneś w momencie zakupu skontaktować się z doradcami lub wykupić OC przez internet. Natomiast w przypadku auta używanego, opłacone przez poprzedniego właściciela ubezpieczenie przechodzi na Ciebie, a to oznacza, że na wybór korzystnego OC samochodu masz nieco więcej czasu. 

Mamy nadzieję, że dostarczyliśmy wszystkich niezbędnych informacji w odpowiedzi na Twoje zapytanie, jakim była rejestracja pojazdu Gdańsk. W kwestii ubezpieczeń również Ci pomożemy. Skontaktuj się z nami telefonicznie lub umów się na spotkanie ze współpracującym z LINK4 agentem. Nie masz na to czasu? Wejdź na naszą stronę i wykup ubezpieczenie auta online.

 

Obrazek nagrody

 

* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu.

** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/Wydzial-Komunikacji,a,30775  

*** Informacje są aktualne na dzień publikacji tekstu i pochodzą ze strony: https://bip.gdansk.pl/urzad-miejski/Wydzial-Komunikacji,a,2937

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17