Rejestracja pojazdu – Gliwice pod lupą

W Gliwicach rejestracji pojazdów możesz dokonać w ratuszu miejskim. Warto, wiedzieć gdzie się  znajduje i jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji auta.

Baner korzyści 

Jak przebiega rejestracja samochodu? Gliwice, podobnie jak inne miasta, umożliwiają załatwienie spraw urzędowych na kilka sposobów. Z naszego poradnika dowiesz się również, jakie dokumenty należy przygotować, aby sprawę załatwić podczas jednej wizyty przy okienku lub przez Internet. Przedstawiamy również zalecenia dotyczące tego, kiedy i jakie ubezpieczenie należy kupić, aby uchronić Twój samochód przed konsekwencjami nieoczekiwanych zdarzeń.

Rejestracja samochodu Gliwice – jaki urząd wybrać

Gdzie odbywa się rejestracja samochodu? Gliwice to miasto, w którym można zarejestrować swój samochód w Urzędzie Miejskim. Dokładny adres to ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice. Jeśli chcesz uzyskać ważne informacje przez telefon, zadzwoń pod numer 32 3285630. Możesz również wysłać zapytanie pocztą elektroniczną na adres: km@um.gliwice.pl. Jeśli jednak zdecydujesz się odwiedzić biuro osobiście, jest ono otwarte od poniedziałku do środy od 8 do 16, w czwartki od 8 do 17, oraz w piątki od 8 do 15.*

Rejestracja pojazdu Gliwice – na jakich zasadach się odbywa

Zgodnie z przepisami masz 30 dni na zarejestrowanie samochodu. Rejestrując nowy pojazd, możesz liczyć na udogodnienia. Od czerwca 2021 r. możesz upoważnić dealera do złożenia wniosku o rejestrację  pojazdu w Twoim imieniu. To on zajmuje się dokumentami, w tym miękkim dowodem rejestracyjnym i tablicami. Wystarczy, że podpiszesz upoważnienie, a auto będzie czekać na Ciebie w salonie, gdy zakończona zostanie rejestracja samochodu. Gliwice to miasto, w którym takie rozwiązanie również można zastosować.

Nabywcy używanych pojazdów samochodowych zarejestrowanych w Polsce muszą zgłosić zmianę właściciela w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub darowizny. Do ponownej rejestracji pojazdu wymagane jest ważne ubezpieczenie OC. Może to być stara polisa poprzedniego właściciela lub nowa polisa obecnego posiadacza samochodu. Niestety rejestracja pojazdu (Gliwice i inne miasta) nie jest bezpłatna. Łącznie za pojazd zarejestrowany w Polsce należy zapłacić 180,50 zł. Cena zawiera:

 • stały dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych, nalepkę kontrolną na szybę: 85 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne: 80 zł,
 • opłatę ewidencyjną: 2 zł.

Jeżeli Twój pojazd był wcześniej zarejestrowany z tym samym numerem rejestracyjnym, nie ma potrzeby jego zmiany, więc zapłacisz o 80 złotych mniej. Jeśli jednak samochód sprowadzany jest  z zagranicy, dodatkowo zapłacisz za wydanie karty pojazdu 75 zł. Co więcej, jeżeli ustanowisz pełnomocnika, należy dopłacić 17 zł.** Kwoty te ustala Ministerstwo, a nie Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Gliwice. Rejestracja samochodu nie jest dużym wydatkiem, a sumę tę należy opłacić tylko raz.

Wniosek o rejestrację pojazdu Gliwice – O czym trzeba pamiętać?

Wraz z wnioskiem o rejestrację pojazdu w wydziale komunikacji powinieneś przedstawić:

 • dowód rejestracyjny, 
 • dokument własności pojazdu - m.in. Faktura VAT, umowa sprzedaży, 
 • obecne tablice rejestracyjne, 
 • karta pojazdu - jeżeli taka została wydana,
 • dowód osobisty, 
 • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu.***

W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Dlatego też, jeśli masz wątpliwości, przed wizytą w urzędzie skontaktuj się z nim telefonicznie lub mailowo.

Istnieje także możliwość rejestracji pojazdu przez internet. By tego dokonać, wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela:

 • Kliknij „Kierowcy i pojazdy”, a następnie „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online). 
 • Kliknij „Zakup pojazdu”, a następnie wybierz zakładkę „przez Internet” – „Wyślij zgłoszenie”. 
 • Wskaż sposób logowania – możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu elektronicznego. 
 • Wybierz wydział komunikacji Gliwice z listy i podpisz dokument. 

Oto kroki, które możesz wykonać online. Do urzędu możesz jeszcze dostarczyć stare tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. Zgodnie z nowymi przepisami nie stanowi to jednak obowiązku. Możesz tego dokonać osobiście, zlecić pełnomocnikowi, lub firmie kurierskiej. W ten sposób zakończy się rejestracja pojazdu. Gliwice to miasto, w którym takie rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przez osoby rejestrujące samochody.

Ubezpieczenie samochodu a rejestracja auta w Gliwicach

Warto zaznaczyć, że jednym z warunków rejestracji pojazdu jest posiadanie ważnej polisy OC. Bez takiej ochrony nie jest możliwa rejestracja samochodu. Gliwice to miasto, w którym możesz wykupić ubezpieczenie w LINK4. Odwiedź naszego agenta, skorzystaj z infolinii lub naszej strony internetowej. Znajdziesz tam wygodny i praktyczny kalkulator ubezpieczeniowy, dzięki któremu w kilka sekund zorientujesz się, jaki jest zakres polisy i wysokość składki.

Rejestracja pojazdu Gliwice. Podsumowanie

Twoim miejscem zamieszkania są Gliwice? Rejestracja samochodu w tym mieście po lekturze naszego artykułu, powinna być prosta. Dowiedziałeś się, gdzie trzeba oraz w jakim terminie złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Gliwice to także miasto gdzie LINK4 oferuje swoje usługi.  Odwiedź naszą stronę i zapoznaj się z pełną ofertą naszych ubezpieczeń.

Obrazek nagrody

 

Informacje na temat danych kontaktowych i czasu pracy Urzędu Miejskiego w Gliwicach są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.gliwice.eu/

** Informacje na temat wysokości opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.gliwice.eu/wysokosc-oplat-podczas-rejestracji-pojazdu

*** Informacje na temat wymaganych dokumentów są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.gliwice.eu/przerejestrowanie-pojazdu

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17