Rejestracja samochodu – Rybnik pod lupą

Rejestracją nowych oraz używanych aut w Rybniku zajmuje się Urząd Miejski. Wszystkie formalności załatwisz w jednym punkcie.  Z tego względu warto być przygotowanym do tej wizyty.

Baner korzyści

W poniższym artykule znajdziesz informacje o tym, gdzie i jak wygląda rejestracja samochodu. Rybnik, podobnie jak inne miasta, pozwala na  składanie wniosków urzędowych na kilka sposobów. Z dzisiejszego tekstu dowiesz się również, jakie dokumenty należy przygotować, aby sprawę można było załatwić podczas jednej wizyty w urzędzie lub logowania przez komputer. Przedstawiamy również zalecenia dotyczące tego, kiedy i jakie ubezpieczenie należy kupić, aby uchronić samochód przed nieoczekiwanymi zdarzeniami losowymi.

Rejestracja samochodu Rybnik – jaki urząd wybrać

W jakim wydziale urzędu miejskiego dokonywana jest rejestracja samochodu? Rybnik to miasto, w którym można zarejestrować swój samochód  w wydziale komunikacji. Dokładny jego adres to ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik. Możesz także skontaktować się z wydziałem telefonicznie, dzwoniąc pod numer 32 439 20 62, lub wysłać email na adres komunikacja@um.rybnik.pl. W wypadku osobistego udania się do wydziału, pamiętaj o jego godzinach otwarcia. Od poniedziałku do środy interesanci przyjmowani są w godzinach od 8 do 15, w czwartki od 8 do 17 30, a w piątki od 8 do 12 30.*

Rejestracja pojazdu Rybnik – co warto wiedzieć

Pamiętaj, że masz 30 dni na zarejestrowanie pojazdu. Od czerwca 2021 r. możesz upoważnić dealera do dokonania rejestracji pojazdu w Twoim imieniu, jeśli kupujesz fabrycznie nowy samochód. To salon zajmuje się formalnościami, w tym tablicami rejestracyjnymi i dowodem tymczasowym. Wystarczy, jeśli podpiszesz odpowiednie pełnomocnictwo osobiście lub elektronicznie. Dzięki temu nie będziesz musiał myśleć o tym, że czeka Cię jeszcze rejestracja samochodu. Rybnik jest jednym z miast, w którym takie rozwiązanie zyskuje na popularności.

Po zakupie używanego samochodu masz 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub darowizny na zawiadomienie urzędu o zmianie właściciela. Aby zarejestrować auto, musi być ono ubezpieczone. Możesz wykupić nową polisę lub wykorzystać starą, należącą do poprzedniego właściciela. Oczywiście rejestracja pojazdu (Rybnik i inne miasta) związana jest z kosztami. Łącznie za pojazd  zarejestrowany w Polsce należy zapłacić  180,50 zł. W tym zawiera się opłata za:

 • stały dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych, nalepkę kontrolną na szybę: 85 zł,
 • pozwolenie czasowe: 13,50 zł,
 • tablice rejestracyjne: 80 zł,
 • opłatę ewidencyjną: 2 zł.

Jeśli Twój pojazd był wcześniej zarejestrowany pod tym samym numerem rejestracyjnym, nie trzeba wymieniać tablic, więc płacisz 80 zł mniej. Jeśli jednak samochód jest sprowadzony z zagranicy, to musisz ponieść koszt wyrobienia i wydania karty pojazdu, czyli 75 zł. Co więcej, jeżeli ustanowisz pełnomocnika, trzeba dopłacić 17 zł.** Kwoty te ustala Ministerstwo, a nie Wydział Komunikacji Urzędu Miasta Rybnik. Rejestracja samochodu nie jest tania, ale jest to wydatek jednorazowy.

Wniosek o rejestrację pojazdu Rybnik – podstawowe informacje

Udając się do wydziału komunikacji, powinieneś zabrać ze sobą:

 • dowód rejestracyjny, 
 • dokument własności pojazdu – m.in. Faktura VAT, umowa sprzedaży, 
 • obecne tablice rejestracyjne, 
 • karta pojazdu – jeżeli taka została wydana,
 • dowód osobisty, 
 • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC pojazdu. 

W niektórych przypadkach mogą być wymagane dodatkowe dokumenty. Z tego powodu warto sprawdzić, czy masz przygotowane wszystkie potrzebne umowy, dowody oraz zaświadczenia.

Masz także możliwość rejestracji pojazdu przez internet. W tym celu wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/uslugi-dla-obywatela:

 • Kliknij „Kierowcy i pojazdy”, a następnie „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online). 
 • Kliknij „Zakup pojazdu”, a następnie wybierz zakładkę „przez Internet” – „Wyślij zgłoszenie”. 
 • Wskaż sposób logowania – możesz to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub certyfikatu elektronicznego. 
 • Wybierz wydział komunikacji Rybnik z listy i podpisz dokument.***

Do urzędu możesz jeszcze dostarczyć stare tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny. Zgodnie z nowymi przepisami nie stanowi to jednak obowiązku. Tak przebiega rejestracja pojazdu. Rybnik to miasto, w którym takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane przez zabieganych mieszkańców rejestrujących swoje auta.

Ubezpieczenie samochodu a rejestracja auta w Rybniku

Warto zauważyć, że ważne ubezpieczenie OC jest jednym z warunków, jakie należy spełnić, aby możliwa była rejestracja samochodu. Rybnik to jedno z wielu miast, w których można wykupić ubezpieczenie w LINK4. Możesz tego dokonać, udając się do naszego przedstawiciela, korzystając z serwisu telefonicznego lub naszej strony internetowej. Znajdziesz tam wygodny i praktyczny kalkulator ubezpieczeniowy, za pomocą którego w kilka sekund dowiesz się o wysokości ubezpieczenia i składki ubezpieczeniowej. Poznasz także zakres oferowanej ochrony.

Rejestracja pojazdu Rybnik. Prawda jakie to proste.

Mieszkasz w mieście Rybnik? Rejestracja samochodu w tym mieście po lekturze naszego artykułu, nie powinna być trudnym zadaniem. Wiesz już jakim terminie i gdzie trzeba złożyć wniosek o rejestrację pojazdu. Rybnik to także miasto gdzie możesz wykupić polisy od LINK4.  Odwiedź naszą stronę i zapoznaj się z pełną ofertą naszych ubezpieczeń.

Obrazek nagrody

 

* Informacje na temat Urzędu Miejskiego w Rybniku są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/e-urzad/wydzial-komunikacji-jak-zalatwic-sprawe

** Informacje na temat wysokości opłat są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/e-urzad/wydzial-komunikacji-jak-zalatwic-sprawe

*** Informacje na tematy wymaganych dokumentów i sposobów rejestracji pojazdu są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://www.rybnik.eu/dla-mieszkancow/e-urzad/wydzial-komunikacji-jak-zalatwic-sprawe

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17