Rejestracja pojazdu Katowice – informacje

Obowiązkowym działaniem każdego właściciela nowego samochodu oraz większości posiadaczy pojazdów używanych, jest rejestracja samochodu. Katowice to Twoje miasto? Czynność tą możesz przeprowadzić zarówno w Wydziale Komunikacji Katowice, jak i w formie online.

Baner korzyści 

Wniosek o rejestrację pojazdu Katowice – gdzie złożyć?

Chcesz złożyć wniosek o rejestrację pojazdu? Katowice to miasto, w którym Wydział komunikacji zlokalizowany jest przy ulicy Francuskiej 70. Wnioski oraz wszelkie informacje możesz uzyskać od poniedziałku do piątku. Wydział Komunikacji przyjmuje interesantów od godziny 7:30 do 15:30, z wyjątkiem poniedziałków oraz czwartków. W te dni jest czynny do 17. 

W jaki sposób przebiega rejestracja pojazdu? Katowice oferują telefoniczny lub mailowy sposób komunikacji. Możesz oczywiście udać się też do wydziału osobiście. Adres, na który można wysyłać wiadomości to bpr@katowice.eu. Natomiast kontakt z rejestracją wymaga skorzystania z numeru telefonu 32 705 47 54, a w przypadku biura prawa jazdy 32 705 47 54.**

Rejestracja samochodu Katowice – o czym trzeba pamiętać?

Zastanawiasz się, jak wygląda ewidencja pojazdu, jeśli chodzi o Katowice? Rejestracja samochodu w tym przypadku wygląda tak samo, jak w innych miastach. 

Kupując nowy samochód, każdy właściciel ma obowiązek go zarejestrować. Z zasady, tego typu rejestracja powinna być przeprowadzona w urzędzie działającym w pobliżu miejsca zamieszkania. Możliwe jest także skorzystanie z placówki znajdującej się w miejscu zameldowania. 

Rejestracja samochodu (Katowice i inne miasta) powinna zostać przeprowadzona w czasie 30 dni od daty zakupu. Przed odwiedzeniem wydziału komunikacji w danym mieście, warto z wyprzedzeniem zapoznać się z dokumentami znajdującymi się na stronie. 

Jeśli zakupiony samochód został sprowadzony zza granicy, oprócz standardowych opłat oraz etapów rejestracji, należy pamiętać także o dowodzie opłacenia akcyzy, a w niektórych przypadkach także cła. 

W przypadku samochodów używanych rejestracja samochodu w terminie 30 dni od daty zakupu nie jest obowiązkowa. Nowy właściciel musi jednak poinformować wydział komunikacji o zmianie własności. Większość zakupionych samochodów używanych wymaga jednak wymiany tablic. Jedyną sytuacją, w której nie jest to konieczne, jest nabycie pojazdu uprzednio zarejestrowanego w tym samym powiecie. 

Ciekawym wyjątkiem jest także rejestracja samochodu zabytkowego. Do przeprowadzenia takiej procedury, niezbędne jest umieszczenie posiadanego pojazdu w rejestrze zabytków. Warunkami, które dane auto musi spełnić, jest przede wszystkim upłynięcie co najmniej 25 lat od daty produkcji, a także wycofanie z rynku danego modelu co najmniej 15 lat wcześniej. Kluczowy jest także wysoki procent oryginalnych części. 

Data rejestracji samochodu jest również końcowym terminem, w którym możliwe jest wykupienie ubezpieczenia OC. Jedyną osobą upoważnioną do ubezpieczenia pojazdu jest jego właściciel. Wybierając pakiet OC, warto skorzystać z oferty LINK4. Zdobyli oni pierwsze miejsce w rankingu Gazety Bankowej w tej kategorii Pakiet OC.***

Rejestracja pojazdu Katowice – jakie dokumenty są niezbędne?

Rejestracja pojazdu nie jest skomplikowanym procesem, wymaga jednak posiadania pewnych dokumentów. Potrzebny jest przede wszystkim wniosek o rejestrację pojazdu oraz potwierdzenie własności pojazdu i tożsamości. Konieczne jest także dostarczenie karty pojazdu.**** 

Rejestracja samochodu Katowice – cena

Czy konieczne są dodatkowe opłaty, gdy w grę wchodzi rejestracja samochodu? Katowice, Warszawa czy każde inne miasto w Polsce obowiązują te same zasady. W przypadku samochodów używanych nowy właściciel ma obowiązek przedstawić dowód rejestracyjny wraz z aktualnym badaniem technicznym. Natomiast podczas rejestracji nowego pojazdu, dodatkowo konieczne są świadectwa homologacji oraz recyklingu. 

Standardowy koszt rejestracji samochodu to 180,50 złotych wraz z nową tablicą lub około 70 złotych bez wymiany. W dużej mierze wysokość opłat uzależniona jest od rodzaju tablic rejestracyjnych, żółte tablice zabytkowe lub indywidualne wiążą się z wyższym kosztem.

Katowice – rejestracja samochodu a ubezpieczenie

W przypadku nowych samochodów, rejestracja pojazdu Katowice to ostatni dzień, w którym można wykupić ubezpieczenie OC. Mając samochód historyczny, wniosek o rejestrację pojazdu Katowice nie jest granicą. W tym przypadku ubezpieczenie OC musi zostać zakupione przed wprowadzeniem auta do ruchu na drogach publicznych. 

Ubezpieczenie używanego samochodu zakupionego w Polsce możliwe jest poprzez kontynuowanie polisy OC wykupionej przez poprzedniego właściciela lub wybranie nowej. 

Natomiast jeśli dany pojazd został sprowadzony zza granicy, musi posiadać OC obowiązujące w UE, Zieloną kartę lub OC graniczne. W przeciwnym razie nowy właściciel zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia przed przekroczeniem granicy. 

Wykupienie ubezpieczenia OC może odbyć się zarówno osobiście u agenta, jak i telefonicznie, bądź przez Internet. Droga online pozwala na skorzystanie z wygodnego kalkulatora OC. Po wpisaniu kilku niezbędnych informacji generuje on wysokość składki.

Rejestracja pojazdu Katowice – skorzystaj z oferty LINK4

Rejestracja pojazdu to działanie, do którego zobowiązany jest prawie każdy właściciel samochodu. Dzięki licznym udogodnieniom można przeprowadzić ten proces bez wychodzenia z domu. Po zakupie samochodu, niezależnie od tego, czy jest on nowy, czy używany, warto zapoznać się z ofertą ubezpieczeń OC udostępnianą przez LINK4. 

Jeśli szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego, odwiedź stroną LINK4 i poznaj szereg różnorodnych możliwości. Sprawdź również wykaz koniecznych dokumentów oraz wszelkie niezbędne informacje, które warto posiadać w trakcie rejestracji nowego lub używanego samochodu.

Obrazek nagrody

 

* Rabat 7% wyłącznie na ubezpieczenie komunikacyjne wykupione przez Internet. Dla nowych i indywidualnych klientów. Szczegóły ubezpieczenia sprawdź w OWU na www.link4.pl. Rabat aktualny na dzień publikacji tekstu. 

** Informacje na temat czasu pracy urzędu oraz danych kontaktowych są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.katowice.eu/UrzadMiasta/KatalogUslug/KatalogUslug.aspx 

*** Informacje pochodzą ze strony: https://www.link4.pl/biuro-prasowe/aktualnosci-link4/pakiet-oc-w-link4-najlepszy-w-polsce  

****  Informacje na temat dokumentów wymaganych przy rejestracji samochodu w UM w Katowicach są aktualne na dzień publikacji tekstu, pochodzą ze strony: https://bip.katowice.eu/UrzadMiasta/KatalogUslug/KatalogUslug.aspx  

Zostaw numer – oddzwonimy i wyliczymy Ci atrakcyjną cenę!

Zamów rozmowę

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17