Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

5 sposobów na zabezpieczenie mienia podczas wyjazdów na zimowy urlop

Czas czytania: 1 min. 57 sek.

Wyjazd na zimowy urlop to świetna okazja, by odpocząć od codzienności, a jednocześnie to doskonały czas dla amatorów cudzego majątku. „Okazja czyni złodzieja" – jak mówi przysłowie. Ferie zimowe to zmora urlopowiczów, którzy pozostawiają swój dobytek bez opieki. Dodatkowym koszmarem mogą być takie zdarzenia losowe jak np. pożar czy powódź. Co należy zrobić, by nie stresować się podczas wyjazdu? Oto pięć sposobów, które pozwolą korzystać z uroków zimowego szaleństwa bez zamartwiania się o bezpieczeństwo własnego majątku.

1. Dokładnie zamknij dom/mieszkanie oraz auto czy skuter lub motocykl

Szczególną ostrożność zachowaj, gdy mieszkasz w budynku wolno stojącym, a nie w bloku. Przed wyjazdem sprawdź:

  • czy wszystkie drzwi wejściowe i garaż są zamknięte;
  • czy wszystkie okna (w tym małe od piwnicy) są podomykane;
  • czy ogrodzenie jest szczelne, zamykamy też furtkę i bramę wjazdową;
  • samochód (zamykamy drzwi), a motocykl czy rower zamykamy w garażu i chowamy dokumenty;
  • na terenie posiadłości nie zostawiaj żadnych narzędzi, które mogłyby ułatwić wejście do twojego domu złodziejowi (np. drabiny, liny, śrubokręty);
  • zapasowe klucze do zamków od drzwi, bram itp. schowaj w bezpiecznym miejscu (pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich na wierzchu);
  • na drzwiach lub bramie nie zostawiaj informacji dla listonosza lub dozorcy, np. "wracam za tydzień";
  • dbaj o to, by drzewa i krzewy były przycięte w taki sposób, by nie ułatwić złodziejowi wejścia na teren posiadłości.

Poza ochroną przed intruzami pamiętaj o zakręceniu wody, gazu. Skontroluj, czy nie zostawiłeś włączonych urządzeń: piecyka czy grzejnika elektrycznego.

2. Poinformuj zaprzyjaźnionych sąsiadów o wyjeździe

Zabezpiecz się na wypadek pożaru lub zalania – zostaw zaufanemu sąsiadowi klucze – w sytuacji awaryjnej otworzy szybko drzwi służbom ratunkowym. Sąsiedzi mogliby też zaglądać do twojego domu i sprawdzać, czy wszystko w porządku. Co jakiś czas zostawić swój samochód na podjeździe, czy przestawić twój w inne miejsce. Jeśli pada śnieg, mogliby odśnieżyć wejście do domu i podjazd. Poproś ich o wyjmowanie listów ze skrzynki.

3. Wykorzystuj proste urządzenia podłączane do prądu

Ustaw czasowy włącznik światła w dwóch pomieszczeniach. Zapalające się od czasu do czasu światło może odstraszyć potencjalnego złodzieja. Radio podłącz do gniazdka przez włącznik czasowy. Jeśli masz telefon stacjonarny czy domofon, wycisz je. Pozostaw włączone światło na fotokomórkę przed domem.

 4. Zainwestuj w ubezpieczenie domu, samochodu i innych pojazdów

Ubezpiecz mieszkanie i dom oraz ruchomości, takie jak samochód, motorówka, motocykl czy skuter, które trzymasz w garażu. Pomyśl o ubezpieczeniu nie tylko od kradzieży, lecz także od zdarzeń losowych. Więcej informacji o ubezpieczeniu domu i mieszkania oraz ubezpieczenie samochodu znajdziesz na stronach LINK4.

4.	Zainwestuj w ubezpieczenie domu, samochodu i innych pojazdówUbezpieczenie domu i mieszkania będzie niezbędną pomocą, gdy zdarzy się nieprzewidziany wypadek. 

5. Załóż alarm w nieruchomości

Alarm będzie dodatkowym zabezpieczeniem domu czy mieszkania na czas twojej nieobecności. Niech specjalista dobierze właściwy system, który spełni twoje oczekiwania. Możesz go rozbudować o czujniki gazu, wilgoci czy kamery pozwalające zdalnie podglądać dom. Pamiętaj też, że niektórzy ubezpieczyciele oferują niższą składkę ubezpieczenia nieruchomości, jeśli jest ona zabezpieczona dodatkowymi systemami alarmowymi. Sprawdź, czym jest inteligentny dom i pomyśl o tego typu zabezpieczeniach dla swojej nieruchomości.

Powyższe rady nie zagwarantują ci, że na pewno unikniesz włamania, pożaru czy włamania, ale zminimalizują ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek.

Spokojnego, bezpiecznego, a przede wszystkim udanego urlopu!

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20