Cyberbezpieczeństwo

TOP 10 dobrych praktyk cyberbezpieczeństwa, które zapewnią Ci bezpieczeństwo w Internecie
 

W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo w Internecie powinno być dla użytkowników sieci bardzo ważne. Zagrożenia w cyberprzestrzeni stają się coraz bardziej powszechne, a cyberprzestępcy stale ulepszają metody swoich działań. Przestrzeganie kilku istotnych zasad, pomoże Ci zadbać o Twoje bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni oraz uchronić Twoje dane przed zagrożeniami. Oto lista wskazówek, które w znaczącym stopniu zwiększą Twój poziom bezpieczeństwa:
 

Bezpieczne hasła

 

Image
Check
1. Zawsze twórz silne i unikalne hasła

Silne hasło powinno być długie – składać się z minimum 12 znaków. Powinno być również złożone - składać się z małych 
i dużych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Pamiętaj również 
o tym, aby regularnie zmieniać hasło i nigdy nie podawać go osobie trzeciej.
Nie używaj tego samego hasła do wielu różnych serwisów. Jest to bardzo ważna zasada, ponieważ jeśli Twoje hasło do danego serwisu wycieknie (np. w wycieku danych), to wtedy ktoś może spróbować użyć go, aby zalogować się do Twojego innego konta. 
 

Image
Check
2. Nigdy nie zapisuj hasła w widocznym miejscu

Nie używaj np. karteczki przyklejonej do urządzenia. Jeżeli masz problemy z pamiętaniem haseł i masz potrzebę ich zapisywania, używaj menedżera haseł. Menedżer haseł to program, dzięki któremu nie będziesz musiał martwić się o zapamiętywanie haseł – on będzie robił to za Ciebie.

Maile i SMS-y

 

Image
Check
3. Weryfikuj otrzymywaną korespondencję mailową

Czy na pewno została wysłana  z poprawnego adresu mailowego nadawcy i z poprawnej domeny? Jeżeli nie jesteś pewny, czy dana wiadomość jest prawdziwa, zawsze możesz skontaktować z daną firmą czy też osobą (która rzekomo Ci ją wysłała) innym kanałem komunikacji (np. telefonicznie) 
i poprosić o potwierdzenie, czy korespondencja pochodzi od niej.

Image
Check
4. Sprawdzaj również wszelkie otrzymywane linki

W tym te dołączane do wiadomości mailowych. Weryfikuj, czy prowadzą do poprawnych stron i nigdy nie klikaj w nie bezmyślnie, bez poprzedniej weryfikacji. Aby upewnić się, że link prowadzi do właściwej witryny, należy najechać kursorem myszki na link (bez klikania!) – wtedy pojawi się okienko 
z rzeczywistym adresem, do którego prowadzi dany link.

Image
Check
5. Zawsze weryfikuj czy znalazłeś się na poprawnej stronie internetowej

Sprawdzaj czy adres URL jest poprawny i czy nie ma w nim literówek, brakujących znaków, dodatkowych znaków itp. np. www.ink4.pl lub www.linkk4.pl zamiast www.link4.pl.

Bezpieczne dane

 

Image
Check
6. Wszędzie gdzie to jest możliwe stosuj MFA

Polega to na tym, że aby dostać się do określonych zasobów należy się zweryfikować na co najmniej dwa różne sposoby. Przykładem może być kod SMS, który należy podać oprócz hasła logując się do swojego konta. 

Image
Check
7. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-fi

A jeśli już, to rób to za pomocą VPN-a, który zapewnia szyfrowaną komunikację. Publiczne sieci Wi-fi są zwykle słabo zabezpieczone. Korzystając z takiej otwartej sieci bez VPN-a, Twoje dane mogą zostać przechwycone (np. jeśli logujesz się do swojego konta poprzez publiczną sieć Wi-fi, Twoje dane logowania, w tym hasło, mogą zostać przejęte przez atakującego).

Bezpieczeństwo Twojego urządzenia

 

Image
Check
8. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

To pomoże uchronić Cię przed potencjalnym złośliwym oprogramowaniem, które może zainfekować Twoje urządzenie.

Image
Check
9. Regularnie aktualizuj oprogramowanie

Aktualizuj system operacyjny Twojego urządzenia, oraz oprogramowanie aplikacji, z których korzystasz. Aktualizacje naprawiają błędy bezpieczeństwa, które mogą zostać wykorzystane przez potencjalnych atakujących. 

Image
Check
10. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie ściągać aplikacji z nieznanych źródeł

To zabezpieczy Twoje urządzenie przed infekcją złośliwym oprogramowaniem. Pobieraj oprogramowanie wyłącznie z zaufanych stron producentów oraz z oficjalnych sklepów z oprogramowaniem.

Pamiętaj o tych wskazówkach na co dzień, zachowuj czujność oraz ostrożność w Internecie. Dzięki temu, być może unikniesz sytuacji stania się ofiarą ataku, a Twoje dane będą bezpieczniejsze!