Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

7 najważniejszych rzeczy, o które musisz zadbać, serwisując samochód po zimie

Czas czytania: 2 min. 4 sek.

Każdy kierowca po okresie zimowym powinien zadbać o kondycję swojego samochodu. Oto kilka porad, które pomogą Ci przygotować swój pojazd do bezpiecznej jazdy. Skorzystaj z naszej listy i skontroluj stan swojego auta w pierwszych dniach wiosny!

O samochód należy dbać zawsze, nie tylko przed okresem zimowym. Ponieważ jego stan techniczny wpływa bezpośrednio na nasze bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Dlatego nie powinieneś odkładać wiosennego przeglądu na dalszy plan. Zadbaj o swój pojazdy już dziś.

 

1. Wymień opony

Podobnie jak w okresie zimowym, tak i teraz zacznij od wymiany opon na letnie. Przed ich założeniem zwróć uwagę na zużycie bieżnika, czy guma nie jest popękana oraz czy w oponie nie ma wbitej np. śruby. Dokładny przegląd ubezpieczy twój samochód przed poważnymi kolizjami. Jeśli wymieniasz całe koła, a nie same opony zleć specjaliście ich wyważenie (często z felg aluminiowych odklejają się odważniki). Jeśli jedno z kół ma wyraźnie mniej powietrza od pozostałych, powinieneś poprosić o sprawdzenie szczelności opony i wentyla.

 

2. Umyj swój samochód

Kolejną czynnością jest dokładne mycie samochodu. Należy oczyścić podwozie z resztek soli oraz zalegającego błota. To samo dotyczy nadkoli i miejsc, w których mogła odkładać się sól. Idealnym rozwiązaniem jest podniesienie auta i sprawdzenie ubytków w powłoce bitumicznej, zabezpieczającej podwozie. Zbadaj również o stan powłoki lakierniczej. Jeśli zauważysz drobne rysy czy odpryski, należy je zabezpieczyć. Osoby, którym zależy na nienagannym wyglądzie powinny oddać pojazd na tzw. detailing, czyli odświeżenie lakieru i zabezpieczenie go woskiem.

 

3. Skontroluj stan klimatyzacji i zadbaj o wnętrze

Zadbaj o wnętrze swojego samochodu. Warto je odkurzyć i oczyścić. Sprawdź, czy wykładzina na podłodze nie jest wilgotna, to samo dotyczy przestrzeni bagażowej. Osusz dokładnie wnętrze pojazdu. Nie zapomnij o wymyciu szyb oraz, często pomijanych, elementów drzwi i progów, widocznych dopiero po uchyleniu drzwi auta (to samo dotyczy klapy bagażnika i maski). Powinieneś też przeprowadzić kontrolę klimatyzacji: zweryfikować jej wydajności oraz oddać do odgrzybiania.

 

4. Sprawdź stan koła zapasowego

Zaglądając do bagażnika sprawdź, czy twoje koło zapasowe "trzyma" powietrze. W razie potrzeby dopompuj je i powtórz tą czynność za kilka dni. Dokonując porządków w kabinie, zwróć uwagę na datę przydatności gaśnicy.

 

5. Zbadaj, co się dzieje pod maską

Po otworzeniu maski sprawdź: stan filtra powietrza, poziom oleju, płynu hamulcowego i chłodniczego. Nie zapominaj o filtrze kabinowym, który w części pojazdów mieści się w okolicach przedniej szyby lub we wnętrzu pojazdu, za schowkiem na rękawiczki.

 

6. Wyczyść reflektory

W starszych modelach samochodów warto wyczyścić wnętrza przednich reflektorów oraz tylnych świateł. Z upływem lat tracą one swoją szczelność, a we wnętrzu gromadzi się brud zmniejszający ich wydajność. Do mycia reflektorów możesz użyć miękkiej gąbki, ciepłej wody z mydłem lub specjalnego detergentu do regeneracji i czyszczenia lamp samochodowych.

 

 7. Sprawdź ważność ubezpieczenia samochodu

W natłoku codziennych zajęć może się zdarzyć, że zapomnisz, kiedy przypada data kolejnej składki. Pamiętaj, że ubezpieczenie oc samochodu jest obowiązkowe, dlatego warto pilnować daty wygaśnięcia twojej polisy. Jeżeli kończy się twoje aktualne ubezpieczenie, radzimy zweryfikować aktualne oferty ubezpieczycieli, poprzez kalkulator ubezpieczeń dostępny na stronach internetowych.

Wymienione powyżej czynności mają ułatwić przygotowanie pojazdu na wiosnę. Jeśli nie jesteś pewien swoich zdolności, przekaż swój samochód w ręce specjalistów w zaufanym serwisie.. Jednocześnie pamiętaj, że poza wizytą w punkcie serwisowym, możesz dodatkowo sam sprawdzić, czy nic nie budzi twoich wątpliwości.

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20