Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Bez podwójnego ubezpieczenia OC

Czas czytania: 1 min. 16 sek.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Teraz ustawa trafiła do Senatu. Jeśli także tutaj zostanie przyjęta, od 1 stycznia 2012 roku zmieni się kilka procedur dotyczących ubezpieczenia OC.

Najważniejsze zmiany:
1. Możliwe wypowiedzenie ubezpieczenia OC, gdy dotychczasowe TU przedłużyło nam polisę automatycznie, a my zwarliśmy umowę na kolejny okres z innym ubezpieczycielem. Ale uwaga – okresy obu polis muszą się pokrywać co do dnia.
2. Brak automatyzmu przy sprzedaży samochodu. Umowa ubezpieczenia OC poprzedniego właściciela auta nie będzie mogła być automatycznie odnawiana. Tym samym jeśli nowy właściciel auta jej nie wypowie, będzie ona ważna do końca trwania jej okresu.
3. Ważna data nadania wypowiedzenia. Jeśli zdecydujemy się podesłać wypowiedzenie umowy OC listem będzie ważna data jego nadania, a nie dotarcia do TU. Co zdecydowanie jest korzystniejsze dla ubezpieczonych. Termin wypowiedzenia się nie zmienia – nadal powinniśmy to zrobić na dzień przed końcem polisy.
4. Informacja o przedłużeniu polisy. Na dwa tygodnie przed końcem polisy OC dostaniemy od naszego TU informację o warunkach, na jakich zostanie przedłużone ubezpieczenie OC (czyli nowe składki). Dodatkowo pismo musi zawierać zasady wypowiedzenia ubezpieczenia OC. I co ważne: taką informacje możemy dostać mailem (jeśli oczywiście wyrazimy zgodę na powiadamianie nas taką drogą).
5. Zwrot niewykorzystanej składki. Jeśli wyrejestrujemy auto, udokumentujemy jego trwała utratę lub po prostu sprzedamy i wypowiemy ubezpieczenie OC, będzie nam się należał zwrot składki za niewykorzystany okres.
6. Nowe stawki kar UFG. Podstawą naliczania kar będzie minimalne wynagrodzenie za pracę a nie stawki w euro.. Zgodnie z nowelą w przypadku, gdy nie wykupimy ubezpieczenie OC, to kara nakładana przez UFG wyniesie dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

Tyle najważniejszych zmian. Jak dla mnie zmiany poszły w dobrą stronę. Czy rozwiąże trwale problemy posiadaczy ubezpieczenia OC? Mam nadzieję, że po części tak. Kłopot jednak w tym, że wielu ubezpieczających się nie czyta ustaw, regulaminów, OWU, a to właśnie ta niewiedza jest źródłem nieporozumień.

A co Wy sądzicie na ten temat? Jak oceniacie nowe regulacje?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21