Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ciche auto. Jakie modele nie hałasują? TOP 5 propozycji

Czas czytania: 4 min. 16 sek.

Chcesz wybrać ciche auto? Prawda jest taka, że musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Pamiętaj o tym, że istotny jest nie tylko silnik, ale przede wszystkim – jakość zastosowanego wygłuszenia. Nie zapominaj o tym, że najcichsze samochody powinny być jednak także… bezpieczne. 

Spis treści:
1. Ciche auto. Na co warto zwrócić uwagę?
2. Najcichsze samochody. TOP 5 propozycji
3. Pierwsze auto? Nie zapomnij o bezpieczeństwie!
4. Ciche samochody. Kilka słów na koniec

Podczas wybierania samochodu zwracamy uwagę na najróżniejsze parametry. Dla jednych najważniejsza jest oszczędność, inni cenią sobie przede wszystkim bezawaryjność. Pozostali chcą, aby był to przede wszystkim cichy samochód. Jeżeli jesteś taką osobą – sprawdź, czym należy się kierować przy wyborze auta, w którym podróż ma być najcichsza. 

Ciche auto. Na co warto zwrócić uwagę?

Marzy Ci się cichy i komfortowy samochód? To zupełnie zrozumiałe, że jeżeli chcesz podróżować w wygodzie i spokoju, to auto musi być odpowiednio wyciszone. Dzięki temu jazda samochodem będzie komfortowa nawet podczas osiągania wyższych prędkości.

Jednak co to znaczy cichy samochód? Niestety jest to bardzo trudne do sklasyfikowania. Nieco inne wartości sprawdzają się w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi, a inne przy wysokoprężnych. Inaczej wygląda to w przypadku samochodów miejskich – a inaczej w przypadku aut dostawczych. 

Zresztą – nie zapominaj o tym, że na hałas w samochodzie wpływ ma naprawdę dużo kwestii. Przede wszystkim jest to sama technologia wyciszenia. Samochód nie może być puszką z nagiej blachy – w takiej sytuacji odgłosy silnika rezonowałyby tak mocno, że jazda autem byłaby niezwykle uciążliwa. W tym celu producenci samochodów wykorzystują rozmaite systemy wygłuszeniowe.

Druga sprawa to zestawienie silnika oraz skrzyni biegów. Jeżeli jeździsz na niskich obrotach – to auto jest cichsze. W związku z tym, auto wyposażone w większą liczbę przełożeń, pozwala na bardziej oszczędną i przy tym cichszą jazdę na niższych obrotach. 

ciche-auto

Następny element to budowa samego samochodu. Wysokie auto z relingami dachowymi może generować różne odgłosy podczas jazdy z wysoką prędkością. Jest to związane z kiepską aerodynamiką takich samochodów. Auta niższe o dynamicznych, opływowych kształtach mogą być pod tym względem znacznie cichsze.

Nie ma się co oszukiwać – najcichsze samochody wyposażone są w silniki elektryczne. Hybrydy lub e-samochody gwarantują w tej kwestii nieporównywalnie lepszy komfort. Natomiast na przeciwległym końcu są silniki wysokoprężne – czyli popularne diesle. Jeżeli interesuje Cię auto z taką jednostką napędową, trzeba postawić na model z naprawdę skutecznym wygłuszeniem. 

Pamiętaj także o tym, że również opony mają wpływ na hałas w samochodzie. Wybierając je, dobrze jest przyjrzeć się parametrom dotyczącym emisji hałasu. Wbrew pozorom różnice mogą być naprawdę spore. 

Jak widzisz – ciche samochody muszą w niemal każdej z tych kategorii oferować jak najbardziej przemyślane rozwiązania. Pamiętaj także o tym, że jeżeli Twoje auto jest głośne, to jeszcze nic straconego. Warto zastanowić się nad oddaniem samochodu do specjalisty, który zapewni jego dodatkowe wygłuszenie. Taka usługa może zapewnić naprawdę zaskakujące efekty. 

Zobacz także: Najlepsze auta miejskie. Jaki model wybrać? Ranking

Najcichsze samochody. TOP 5 propozycji

Warto zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Im wyższa półka samochodu – tym lepsze jest wyciszenie w pojeździe. Nie oznacza to jednak, że musisz od razu decydować się na auto klasy premium.

Gdy interesuje Cię cichy i komfortowy samochód rodzinny – warto zdecydować się np. na model Volkswagen Touran – najlepiej z niewielkim silnikiem pokroju 1.0 TSI. Powszechnie uznaje się, że w segmencie aut rodzinnych model ten należy do jednego z najcichszych. Także modele ze starszych lat mogą doskonale sprawdzić się w Twoim wypadku.

W przypadku aut klasy średniej naprawdę dobrym rozwiązaniem są samochody marki Volvo. Model V60 z lat 2010-2013 jest naprawdę doskonałą propozycją. Przyjmuje się, że mogą one być cichsze nawet o 7-8 decybeli w stosunku do innych modeli z podobnej półki. 

Ciche samochody to oczywiście hybrydy i elektryki. Dlatego wśród propozycji nie może zabraknąć Toyoty Prius IV. Obecna odsłona tego modelu zdecydowanie deklasuje w tej kwestii rywali wykorzystujących wyłącznie silniki spalinowe. 

Jeżeli interesuje Cię auto miejskie – trudno przejść obojętnie obok Opla Corsy z silnikiem 1.0 Turbo. Ta jednostka cieszy się bardzo dobrymi opiniami. Nie dość, że jest oszczędna i stosunkowo żwawa – to emituje przy tym niewiele hałasu. 

A może auto, o jakim myślisz to pojemny i atrakcyjny SUV? Warto sprawdzić, co w zanadrzu ma marka Kia. Model Sorento z silnikiem 2.0 CRDI nie tylko świetnie wygląda, ale także (m.in. dzięki dobremu wygłuszeniu) zapewnia niską emisję hałasu – nawet przy wysokich prędkościach.

ciche-auto

Pierwsze auto? Nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Wiesz już, że interesuje Cię ciche auto, jednak to na pewno niejedyna kwestia, na jaką zwracasz uwagę. Ważne jest, aby samochód, który wybierzesz, był nie tylko komfortowy, ale przede wszystkim… bezpieczny.

W związku z tym trzeba dokładnie przyjrzeć się wielu kwestiom. Przede wszystkim – w przypadku zakupu starszego auta – musisz dokładnie zbadać jego stan techniczny. Wizyta u diagnosty to naprawdę dobry wybór – ponieważ w ten sposób jesteś w stanie ocenić m.in. elementy zawieszenia oraz układu kierowniczego.

Bardzo istotne jest, aby samochód był wyposażony w systemy zwiększające bezpieczeństwo podczas jazdy. ABS potrafi skrócić drogę hamowania, chroniąc samochód przed poślizgiem. Z koeli ESP stabilizuje tor jazdy podczas pokonywania zakrętów. Istotne są także inne kwestie – takie jak np. czujnik martwego pola, czujniki parkowania czy system badający odległość do poprzedzającego Cię auta.

I oczywiście nie można zapomnieć także o poduszkach powietrznych. Dobrze, aby ciche auto było wyposażone np. w kurtyny powietrzne – w przypadku kolizji może to uratować zdrowie i życie Twoje i Twoich pasażerów. 

Pamiętaj – komfort jest oczywiście bardzo istotny, ale nie może on odbywać się kosztem bezpieczeństwa. Pamiętaj, że ten czynnik powinien mieć dla Ciebie zawsze fundamentalne znaczenie. 

Przeczytaj również: Jak wybrać samochód do 10 tysięcy złotych? Sprawdź, co warto kupić

ciche-auto

Ciche samochody. Kilka słów na koniec

Komfort podczas jazdy jest na pewno ważny. Ogranicza on ilość bodźców, które mogłyby zdekoncentrować kierowcę. Można pokusić się o stwierdzenie, że ciche auto sprawia, że kierowca bardziej skupia się na drodze. W ten sposób trudniej o rozkojarzenie – a w konsekwencji łatwiej zachować czujność i podjąć szybką decyzję w niebezpiecznej sytuacji.

Jednak nawet najbardziej skoncentrowany kierowca może być uczestnikiem kolizji drogowej – także nie ze swojej winy. Dlatego też tak bardzo istotne jest odpowiednie ubezpieczenie komunikacyjne. Oprócz podstawowej polisy OC – która chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego – dobrze jest wyposażyć się w Autocasco. W takiej sytuacji zapewniasz sobie dodatkową ochronę – także wtedy, gdy to Ty doprowadzisz do stłuczki. Takie ubezpieczenie ochroni Cię także przed skutkami kradzieży.

Nie zapomnij także o Assistance. Kiedy jesteś w podróży, na pewno nie chcesz, aby nagła sytuacja całkowicie pokrzyżowała Ci plany. Korzystając z pomocy w ramach Assistance, możesz liczyć na cały szereg udogodnień – od naprawy na miejscu, aż po holowanie. 

Wszelkie informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia oraz wyłączeń odpowiedzialności dostępne są w OWU na www.link4.pl

 

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21