Co powodują korki? - „Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”

11 stycznia 2012 0 Komentarzy 1
Głosuj:
4 głosy

„Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”

Kategoria: Aktualności

W grudniu przy współpracy z Polską Izbą Motoryzacji, przeprowadziliśmy drugi cykl badania „Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”. Tym razem poświęcone ono było napotykanym na co dzień utrudnieniom w ruchu drogowym i ich skutkom.

Jak wynika z naszego badania 61% kierowców pochodzących z miast powyżej 200 tys., stoi w korkach codziennie. Im mniejsze miasto, tym mniejsze korki, na wsi 25% kierowców styka się z utrudnieniami w drodze do pracy. Statystycznie w Polsce 37% kierowców stoi w korkach codziennie, a 64% przynajmniej raz w tygodniu.

Ciągle rosnące ceny paliwa powodują, że dojazd do miejsca pracy coraz bardziej nadwyręża portfele polskich kierowców. Dodatkowo z roku na rok wzrasta liczba samochodów jeżdżących po polskich drogach, co przedkłada się na większe korki w centrach miast.

Ankietowani wskazali, że utrudnienia w ruchu drogowym są powodem spóźniania się do pracy (22% kierowców) oraz większej awaryjności samochodu (13% kierowców).

Utrudnienia na drogach w naszym kraju powodują, że posiadacze samochodów decydują się na przesiadkę do środków komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, pociąg, metro). Na taki krok zdecydowało się 10% przepytanych kierowców. Natomiast kierowcy, którzy pozostali przy podróżowaniu do pracy własnym samochodem próbują omijać korki, unikając najbardziej zatłoczonych dróg (36% odpowiedzi). Innym pomysłem stosowanym przez ponad 1/5 ankietowanych, jest unikanie korków dzięki odpowiedniemu planowaniu dnia.

Koszty paliwa można minimalizować poprzez stosowanie zasad eco-drivingu. Wyłączanie silnika podczas postoju dłuższego niż 30 sekund, jest jedną z tych zasad. Coraz częściej w Polsce na dużych skrzyżowaniach pojawiają się przy sygnalizatorach czasomierze, które pokazują czas potrzebny do ponownego pojawienia się zielonego światła. W przypadku postoju wynoszącego dłużej niż 30 sekund warto więc rozważyć wyłączenie silnika. W nowych samochodach wyposażonych w systemu typu Start/Stop, wyłączenie i ponowne uruchomienie silnika nastąpi automatycznie.

Jeśli stoicie w korku wyłączcie też wycieraczki, ogrzewanie tylnej szyby, radio, klimatyzację. Każde urządzenie pobierające prąd powoduje bowiem zwiększenie ilości spalanego paliwa.

Inna opcja to korzystanie z komunikacji zbiorowej lub odpowiednie zaplanowanie godzin pracy. Tam gdzie to możliwe warto zastanowić się, czy nie lepiej pracować w nietypowych godzinach, przykładowo 6:45 – 14:45. Wczesne rozpoczęcie godzin prac i zakończenie jej przed godzinami szczytu spowoduje, że podróż do pracy powinna być szybsza.

Równie ciekawą opcją jest jeszcze tak zwany carpooling, czyli sposób na podzielenie/ograniczenie kosztów podróży poprzez jazdę w większej grupie osób. Jeśli więc kolega/koleżanka z pracy mieszka na Twoim osiedlu to może warto rozważyć opcję wspólnych dojazdów do pracy?

Marek Baran

Blogerzy Link4

Tomasz Górewicz Autor artykułów LINK4
Maciej Krzysztoszek Rzecznik Prasowy
Marek Baran PR Director LINK4