Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co powodują korki? - „Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”

Czas czytania: 1 min. 30 sek.

„Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”

W grudniu przy współpracy z Polską Izbą Motoryzacji, przeprowadziliśmy drugi cykl badania „Barometr Ubezpieczeniowy LINK4”. Tym razem poświęcone ono było napotykanym na co dzień utrudnieniom w ruchu drogowym i ich skutkom.

Jak wynika z naszego badania 61% kierowców pochodzących z miast powyżej 200 tys., stoi w korkach codziennie. Im mniejsze miasto, tym mniejsze korki, na wsi 25% kierowców styka się z utrudnieniami w drodze do pracy. Statystycznie w Polsce 37% kierowców stoi w korkach codziennie, a 64% przynajmniej raz w tygodniu.

Ciągle rosnące ceny paliwa powodują, że dojazd do miejsca pracy coraz bardziej nadwyręża portfele polskich kierowców. Dodatkowo z roku na rok wzrasta liczba samochodów jeżdżących po polskich drogach, co przedkłada się na większe korki w centrach miast.

Ankietowani wskazali, że utrudnienia w ruchu drogowym są powodem spóźniania się do pracy (22% kierowców) oraz większej awaryjności samochodu (13% kierowców).

Utrudnienia na drogach w naszym kraju powodują, że posiadacze samochodów decydują się na przesiadkę do środków komunikacji miejskiej (tramwaj, autobus, pociąg, metro). Na taki krok zdecydowało się 10% przepytanych kierowców. Natomiast kierowcy, którzy pozostali przy podróżowaniu do pracy własnym samochodem próbują omijać korki, unikając najbardziej zatłoczonych dróg (36% odpowiedzi). Innym pomysłem stosowanym przez ponad 1/5 ankietowanych, jest unikanie korków dzięki odpowiedniemu planowaniu dnia.

Koszty paliwa można minimalizować poprzez stosowanie zasad eco-drivingu. Wyłączanie silnika podczas postoju dłuższego niż 30 sekund, jest jedną z tych zasad. Coraz częściej w Polsce na dużych skrzyżowaniach pojawiają się przy sygnalizatorach czasomierze, które pokazują czas potrzebny do ponownego pojawienia się zielonego światła. W przypadku postoju wynoszącego dłużej niż 30 sekund warto więc rozważyć wyłączenie silnika. W nowych samochodach wyposażonych w systemu typu Start/Stop, wyłączenie i ponowne uruchomienie silnika nastąpi automatycznie.

Jeśli stoicie w korku wyłączcie też wycieraczki, ogrzewanie tylnej szyby, radio, klimatyzację. Każde urządzenie pobierające prąd powoduje bowiem zwiększenie ilości spalanego paliwa.

Inna opcja to korzystanie z komunikacji zbiorowej lub odpowiednie zaplanowanie godzin pracy. Tam gdzie to możliwe warto zastanowić się, czy nie lepiej pracować w nietypowych godzinach, przykładowo 6:45 – 14:45. Wczesne rozpoczęcie godzin prac i zakończenie jej przed godzinami szczytu spowoduje, że podróż do pracy powinna być szybsza.

Równie ciekawą opcją jest jeszcze tak zwany carpooling, czyli sposób na podzielenie/ograniczenie kosztów podróży poprzez jazdę w większej grupie osób. Jeśli więc kolega/koleżanka z pracy mieszka na Twoim osiedlu to może warto rozważyć opcję wspólnych dojazdów do pracy?

Marek Baran

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21