Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czy Polacy się ubezpieczają?

Czas czytania: 1 min. 29 sek.

Choć wszyscy wolimy być optymistami, trzeba przyznać, że przykre wypadki się zdarzają. Polacy nie przepadają za ryzykiem, jednak wciąż niechętnie sięgają po ubezpieczenia. Nie chodzi tutaj zazwyczaj o ubezpieczenia obowiązkowe, ale te, które można wybrać dodatkowo, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo lub ustrzec się przed dotkliwą stratą materialną. Prawda jest jednak taka, że i ubezpieczenia narzucone z góry, które wszyscy powinni wykupić, nie cieszą się wśród Polaków taką popularnością, jaką powinny.

Które ubezpieczenia są obowiązkowe?

Większość ubezpieczeń, które musi wykupić każdy, reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Pojawia się w niej przede wszystkim ubezpieczenie OC, w tym jego najpowszechniejszy rodzaj – dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także dla rolników. Dokument zawiera też informacje na temat ubezpieczenia budynków rolniczych od ognia i innych zdarzeń losowych.

Jeśli ktoś nie zdecyduje się na ubezpieczenie OC samochodu, jego kłopoty rozpoczną się w momencie stłuczki lub kontroli drogowej. W przypadku stwierdzenia nieposiadania ubezpieczenia OC, na właściciela samochodu zostaje nałożona grzywna. Jej wysokość zależy od tego, jak długo auto jest nieubezpieczone. W 2018 roku wysokość grzywny dla właścicieli samochodów osobowych zawierała się w przedziale od 840 do 4200 złotych.

Wymieniając ubezpieczenia obowiązkowe, należy także wspomnieć o tym, za które zwykle odpowiada pracodawca. O ubezpieczenie zdrowotne nie muszą się martwić wszyscy zatrudnieni na umowę o pracę. Osoby pracujące w oparciu o umowę u dzieło lub umowę zlecenie, które jednocześnie nie prowadzą żadnej działalności, muszą zatroszczyć się o nie same, na przykład wykupując indywidualną polisę.

Dlaczego Polacy nie chcą się ubezpieczać?

Choć większość osób mimo wszystko wykupuje ubezpieczenie OC, niewiele z nich decyduje się na ubezpieczenia nieobowiązkowe. Chodzi tutaj głównie o ubezpieczenie mienia. Nie należy też zapominać o dodatkowych polisach związanych z nagłym zapadnięciem na ciężką chorobę.

Jak Polacy tłumaczą swoją niechęć? Przede wszystkim, odstraszające wydają się wysokie ceny poszczególnych polis. Wielu ludzi twierdzi, że zwyczajnie nie stać ich na to. Jednocześnie nie wierzą w możliwość wypadku, a raczej przyjmują do wiadomości, że nieszczęścia zdarzają się innym i są przekonani, że ich nie dotyczą. Innym powodem odrzucenia możliwości wykupienia ubezpieczenia jest brak zrozumienia umów, które przedstawiają ubezpieczyciele. Nie wszyscy wierzą również, że rzeczywiście otrzymają pieniądze w razie zaistniałej szkody.

Warto jednak zauważyć, że świadomość potrzeby ubezpieczenia siebie i swojego mienia wzrasta wraz z powiększaniem się rodziny – gdy na świat przychodzą dzieci, rodzice zaczynają poważniej myśleć o przyszłości swojej i maluchów.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21