Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Dlaczego warto być dobrym kierowcą?

Czas czytania: 1 min. 45 sek.

Być dobrym – nie zawsze jest łatwo. Tym bardziej jest to trudne, gdy mówimy o kierowcach. Każdy ma na koncie mniejsze lub większe "grzechy". Dostosowanie się do przepisów czasami może wydawać się wręcz nierealne... Przestrzeganie kodeksu drogowego nie jest jedyną cechą dobrego kierowcy. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem, on wyjaśni wam, kim jest dobry kierowca i jakie czerpie z tego korzyści.

Dobry kierowca wcale nie musi posiadać umiejętności rajdowca. Wystarczy, by potrafił  krytycznie ocenić swoje umiejętności oraz sytuację na drodze. Powinien dostosowywać do nich swój styl jazdy. Dobry, jak sama nazwa wskazuje, ma być też dla innych użytkowników drogi. Kulturalne zachowanie, w tym przepuszczanie innych, usprawnia ruch. Doskonałym tego przykładem jest tzw. jazda na suwak: każdy wpuszcza jeden pojazd z kończącego się pasa lub ulicy podporządkowanej. Zachowujemy w ten sposób płynny ruch na drodze, a w konsekwencji zmniejszamy korki.

Płynna jazda = mniejsze zużycie paliwa

Warto też jeździć płynnie. Pozwala to zmniejszyć zużycie paliwa i podzespołów samochodu. Wypadkową będzie większy komfort dla podróżujących (zminimalizujemy w ten sposób możliwość wystąpienia choroby lokomocyjnej). Delikatniejsze przyspieszanie oraz unikanie mocnego hamowania wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa.

Co najważniejsze, powinniśmy unikać pośpiechu. „Kilka minut nas nie zbawi", a może kosztować życie. Nieprzekraczanie dopuszczalnej prędkości (w granicach zdrowego rozsądku) w połączeniu z płynną jazdą to składowe przepisu na bezpieczne i oszczędne przemieszczanie się z punktu A do B. Samochód powinien być naszym azylem, pozwalającym na odprężenie i odpoczynek od stresów dnia codziennego. To często jedyne miejsce, gdzie możemy posłuchać ulubionych płyt czy audiobooków – wykorzystajmy ten czas. Mniejsza ilość stresu za kierownicą poprawi nasze samopoczucie.

Dobry kierowca jest dobry dla swojego auta

Nie powinniśmy się też ograniczać do przestrzegania wyłącznie ograniczeń prędkością. Bezwarunkowo należy się też stosować do pozostałych przepisów prawa ruchu drogowego. Pozwoli to uniknąć jakże przykrych spotkań z policją. Ich konsekwencje dobrze znamy: niepotrzebne wydatki, punkty karne, a do tego stracony czas. 

Dobry kierowca, jest także dobry dla swojego samochodu, dba o jego stan techniczny oraz czystość. Częstsze mycie auta i woskowanie pozwala zachować karoserię w lepszym stanie. Wyczyszczony pojazd jest znacznie lepiej widoczny na drodze – jest bezpieczniejszy.

Zadbajmy o nas samych, zajmując właściwą pozycję za kierownicą. Wpłynie ona na poprawę naszych reakcji, a dodatkowo odciąży kręgosłup, nogi i ręce. Po przebyciu długiej trasy będziemy znacznie mniej zmęczeni.

Ubezpieczenie dla bezwypadkowych kierowców. Dobrych kierowców doceniają także firmy ubezpieczeniowe, oferując preferencyjne składki. Niedawno nową ofertę przygotowała firma Link4.
Dobrzy kierowcy mogą liczyć na zniżki na ubezpieczenie auta

Ubezpieczenie dla bezwypadkowych kierowców

Dobrych kierowców doceniają także firmy ubezpieczeniowe, oferując preferencyjne składki. Niedawno nową ofertę przygotowała firma Link4.

Teraz to Państwo musicie sami zdecydować, czy warto być dobrym kierowcą. To prosta kalkulacja: większe bezpieczeństwo wasze i waszych rodzin, a także innych użytkowników dróg. Dodatkowym plusem są oszczędności wynikające z obniżenia kosztów eksploatacji samochodu. Bądźcie życzliwi dla innych kierowców, bo dobro zawsze wraca.

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21