Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak holować auto? 4 porady od eksperta

Czas czytania: 4 min. 9 sek.

Dowiedz się, jak holować auto, żeby nie panikować w awaryjnej sytuacji. Pamiętaj o tym, że decydując się na hol, warto odświeżyć sobie przepisy kodeksu drogowego. Kilka porad od eksperta pozwoli Ci odholować auto szybko i sprawnie.

Spis treści:
1. Jak holować auto – aspekt prawny
2. Jak holować auto – aspekt praktyczny
3. Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów i inne porady
4. Holowanie samochodu – zapamiętaj

Jak holować auto? Pewnie podczas kursów na prawo jazdy nie każdy przykładał się do tego tematu. Faktycznie – wizja holowania auta może być dla wielu osób bardzo odległa. Prawda jest jednak taka, że może pojawić się sporo sytuacji, w których trzeba będzie przetransportować uszkodzone auto pomiędzy dwoma punktami. Dobrze jest wiedzieć, jak się za to zabrać i o jakich kwestiach trzeba pamiętać.  

Jak holować auto – aspekt prawny

Wydaje się, że holowanie to jedna z podstawowych czynności, które powinien znać każdy kierowca. Choć tematy te są poruszane podczas nauki jazdy, to jednak szybko się o nich zapomina i w praktyce niewiele osób pamięta, jak poprawnie to zrobić.

Oczywiście, jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak holować samochód przede wszystkim musisz zajrzeć do kodeksu drogowego. Tam cały proces jest jasno opisany, dzięki czemu nie powinno być mowy o żadnych nieporozumieniach.

Zatem zaglądając do kodeksu drogowego, aby dowiedzieć się, jak holować auto, otrzymasz np. informację, z jaką prędkością może poruszać się pojazd holujący. Otóż jest to 30 km/h podczas poruszania się po obszarze zabudowanym oraz 60 km/h poza obszarem zabudowanym

Gdy sprawdzasz, jak holować auto, dowiesz się także o tym, że samochód holujący musi mieć włączone światła mijania – nawet w przypadku dostatecznej widoczności. Z kolei w samochodzie holowanym musi znajdować się kierowca z prawem jazdy. 

Kodeks drogowy wskazuje także na to, że samochód holowany musi mieć ułożony trójkąt bezpieczeństwa na tyle po lewej stronie. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu widzą, że samochód jest holowany. Poza tym w przepisach jest jasno określone, że w przypadku holowania „na linkę” układy hamulcowe w obu samochodach muszą być sprawne. Sprawne muszą być także układy kierownicze. Auto powinno mieć (w przypadku niedostatecznej widoczności) włączone światła pozycyjne.

A jak się holuje auto na autostradzie? Kodeks jasno wskazuje, że taka czynność może być wykonana wyłącznie przez specjalne pojazdy przeznaczone do tego. Poza tym – możliwe jest holowanie jedynie do najbliższego zjazdu.   

Zobacz także: Jak dobrać koło dojazdowe do samochodu? Podpowiadamy!

jak-holowac-auto

Jak holować auto – aspekt praktyczny

Warto jednak przyjrzeć się praktycznym aspektom tego, jak prawidłowo holować auto. Przede wszystkim – w jaki sposób połączyć dwa samochody? Do tego potrzebna jest Ci elastyczna linka umożliwiająca połączenie dwóch pojazdów w odległości od 4 do 6 metrów. Może ona być przymocowana wyłącznie do ucha i haka holowniczego, ale nigdy do zderzaka, czy innych elementów karoserii. 

Porada 1 – bezpieczeństwo przede wszystkim

Jak holować, aby nie stanowić zagrożenia dla innych uczestników? Przede wszystkim pamiętaj o tym, że auto holowane musi mieć możliwość włączenia kierunkowskazów. Dlatego podczas takiego transportowania nie używa się świateł awaryjnych. Pamiętaj także o tym, że podczas tej czynności należy bezapelacyjnie trzymać się prawego pasa. Jakakolwiek dynamiczna jazda jest zabroniona – w ten sposób można zagrozić bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego.

Porada 2 – hamowanie w odpowiednim momencie

Kierowca samochodu tylnego powinien być odpowiednio przeszkolony odnośnie tego, jak się holuje auto, zanim wsiądzie za kierownicę. Linka musi być cały czas napięta, w związku z tym w trakcie holowania należy hamować w odpowiednim momencie. W końcu to pojazd uszkodzony reguluje jej naprężenie poprzez właściwą kontrolę prędkości. Przyjmuje się, że do jazdy holowanym pojazdem potrzeba sporych umiejętności. 

Porada 3 – zaplanuj trasę

Jak prawidłowo holować auto, aby się nie stresować? Dobrze jest zadbać o odpowiednie zaplanowanie trasy. Najlepiej jest decydować się na mniej uczęszczane drogi. Pamiętaj także o tym, że holowanie jest zabronione na autostradach – więc pod żadnym pozorem nie możesz wjechać na taką drogę. Zatem wpisanie trasy w GPS i jazda najszybszą trasą jest raczej złym pomysłem.

Porada 4 – skorzystaj z Assistance

Holowanie auta to czynność, która wymaga pewnego doświadczenia. Nie każdy musi czuć się na siłach, aby przeprowadzić ją prawidłowo i bezpiecznie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z Assistance, czyli dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, która chroni na wypadek rozmaitych sytuacji awaryjnych na drodze. Jak holować auto z Assistance? Jeżeli masz wykupioną taką ochronę, wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem, a on powie Ci, jak będą wyglądać następne kroki. 

jak-holowac-auto

Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów i inne porady

Może się zdarzyć, że awarii ulegnie auto w automacie. Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Tutaj już zaczynają się schody.

Producenci samochodów zabraniają takiej czynności, ponieważ automatyczne skrzynie biegów nie są przystosowane do takiej czynności. Nie powinny one poruszać się bez działającego napędu.

W niektórych sytuacjach dopuszczalne jest jednak krótkie holowanie. Jak holować samochód z automatyczną skrzynią biegów? Przede wszystkim trzeba wybrać przełożenie w pozycji N. W każdym innym przełożeniu transportowanie może uszkodzić skrzynię. 

Pamiętaj, że holowanie ma na celu przeprowadzenie auta np. do warsztatu. Miej jednak na uwadze, że jeżeli sama czynność doprowadzi do dodatkowych uszkodzeń, to być może warto ją pominąć?

Pamiętaj, że i tak znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z lawety. W ten sposób nie pojawia się żadne ryzyko zatarcia skrzyni, czy innego poważnego uszkodzenia, którego naprawa generowałaby dodatkowe poważne koszty. 

Przeczytaj również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

jak-holowac-auto

Holowanie samochodu – zapamiętaj

Teraz już wiesz, jak holować samochód. Powinieneś jednak pamiętać o jeszcze jednej ważnej rzeczy. Otóż musisz mieć świadomość, że w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia drogowego w momencie holowania samochodu, odpowiedzialność ciąży na pojeździe holującym

Niezależnie, czy będzie to złe przygotowanie do holowania, czy kolizja drogowa z innym uczestnikiem ruchu – osoba holująca przyjmie mandat lub będzie uznana za sprawcę zdarzenia. W związku z tym trzeba mieć na uwadze, że to właśnie z jego ubezpieczenia OC wypłacone będzie odszkodowanie na pokrycie ewentualnych szkód.

Pamiętaj także o tym, że potrzeba holowania samochodu może pojawić się w różnych sytuacjach. Dlatego też, zamiast stresować się w takiej sytuacji, lepiej jest pomyśleć zawczasu i wykupić wspomniany już pakiet Assistance. Miej na uwadze, że dzięki takiej ochronie możesz liczyć także na pomoc podczas uszkodzenia opony, konieczności wykonania naprawy na drodze czy nawet wynajęcia samochodu zastępczego.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4 i zobacz, że przezorny kierowca może zabezpieczyć się przed wieloma sytuacjami na drodze. Jeżeli zapewnisz sobie ochronę na odpowiednim poziomie, będziesz mieć znacznie spokojniejszą głowę. W ten sposób możesz umożliwić komfortowe i bezpieczne podróżowanie dla Ciebie i Twoich pasażerów. Odwiedź również kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby wyliczyć wysokość składki. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21