Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśnia ekspert!

Czas czytania: 4 min. 21 sek.

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe. Żadne auto nie może mieć nawet jednego dnia przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli tak się zdarzy właściciela pojazdu, spotka kara za brak OC. Warto wiedzieć, kiedy możesz zostać ukarany, a kiedy nie.

Spis treści:
1. Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśniamy
2. Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC?
3. Jak uniknąć kary za brak OC?
4. Kara za brak OC. Kilka słów na koniec

Koszty naprawy samochodów rosną z każdym dniem. Obowiązkowe ubezpieczenie OC gwarantuje każdemu poszkodowanemu wypłatę odszkodowania. Jednak czasem zdarzają się kierowcy, którzy nie mają wykupionego takiego ubezpieczenia. Jest to z ich strony duże ryzyko. W razie wypadku mogą być obciążeni nie tylko mandatem, ale także innymi kosztami.

Kiedy kierowcy grozi kara za brak OC? Wyjaśniamy

Kara za brak ubezpieczenia nakładana jest na osoby poruszające się pojazdem bez ważnej polisy OC. Nie ma w tym przypadku żadnych wyjątków. Nawet jeden dzień przerwy oznacza w czasie kontroli dotkliwy mandat oraz zakaz poruszania się dalej danym autem. O tym ile wynosi mandat karny za to wykroczenie, przeczytasz w dalszej części artykułu. Jego wysokość uzależniona jest między innymi od rodzaju pojazdu.

Do ujawnienia takiego wykroczenia dochodzi najczęściej w czasie kontroli drogowej. Nie tylko policja ma prawo sprawdzić, czy dana osoba posiada ubezpieczenie OC. Uprawnione są do tego także inne organy i instytucje, są to między innymi Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, organy celne, czy też Inspekcja Ochrony Środowiska. Jeżeli któraś z tych instytucji ujawni brak ważnego OC, to ma obowiązek poinformować o tym fakcie UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To ta instytucja karze nieubezpieczonych kierowców w naszym kraju.

Jednak karę taką możesz otrzymać, nawet gdy nie wyjedziesz samochodem na drogę. Na przykład, gdy jesteś właścicielem samochodu, którego nie wyrejestrowałeś. Nie ma znaczenia, że stoi on gdzieś w garażu i rdzewieje. Dopóki nie zostanie wyrejestrowany, zgodnie z prawem musi być on ubezpieczony. A co jeżeli samochód należał do zmarłego, a TY otrzymałeś go wraz ze spadkiem? W takim przypadku nie zapłacisz kary za zmarłego, jednak powinieneś jak najszybciej takie auto ubezpieczyć.

Co ciekawe sam UFG aktywnie poszukuje nieubezpieczonych samochodów. Cyfrowa baza ubezpieczeń komunikacyjnych jest przeszukiwana za pomocą specjalnych algorytmów. Ich zadaniem jest wyszukiwanie przerw w ubezpieczeniu oraz opóźnień. Jeśli takie zostaną wykryte, do właściciela pojazdu wysyłane jest wezwanie do zapłaty kary za brak OC. W 2020 roku takich wezwań wystawionych zostało prawie 200 tysięcy.

Przeczytaj również: Kara za brak przeglądu. Co jeszcze grozi kierowcy poza mandatem?

kara-za-brak-oc

Ile wynosi kara za brak ubezpieczenia OC?

Ile kosztuje brak OC? Kara, jaką otrzyma właściciel auta, uzależniona jest od kilku czynników. Pierwszym z nich jest okres, przez jaki auto pozostawało bez ważnej polisy. Drugim jest rodzaj pojazdu. W przypadku auta osobowego kara za okres do 3 dni wynosi 1120 złotych, za okres od 4 do 14 dni, już 2800 złotych. Natomiast w przypadku aut nieubezpieczonych dłużej niż dwa tygodnie jest to kwota 5600 złotych

Jeszcze wyższe kary czekają na właścicieli aut ciężarowych, którzy zapomnieli o wykupieniu polisy OC. Za okres krótszy niż 3 dni, jest to kwota 1680 złotych, do dwóch tygodni 4200 złotych, a powyżej tego okresu to już 8400 złotych. Jak widać, kara za brak ciągłości OC jest bardzo wysoka.

A jaka kara za brak OC spotka kierujących jednośladami? Gdy motocykl pozostaje bez ubezpieczenia krócej niż 3 dni, kara wynosi 190 złotych, poniżej 14 dni, jest to już kwota 470 złotych, a powyżej dwóch tygodni kara wynosi 930 złotych. Jak widzisz, nie warto zapominać o ubezpieczeniu żadnego rodzaju pojazdu. Kary są znacznie wyższe niż cena polisy OC. Poza tym są jeszcze inne konsekwencje poruszania się nieubezpieczonym pojazdem.

W sytuacji, gdy kierowca takiego pojazdu spowoduje wypadek, wszystkie koszty związane z naprawą lub zadośćuczynieniem wyrządzonych szkód, spadają na niego. Nie każdy sobie ten fakt uświadamia. Nie chodzi tylko o koszty związane z naprawą uszkodzonych samochodów, ale także leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych. Jak łatwo sobie wyobrazić są to bardzo duże kwoty.

Pojedyncza osoba nie jest w stanie opłacić kosztów leczenia, naprawy aut oraz ewentualnych odszkodowań. Zdarzają się przypadki, gdy kwota taka sięga miliona złotych, podaje UFG. Kara za brak OC wydaje się niczym w porównaniu z tak ogromną sumą. Dlatego też warto pamiętać o terminie ubezpieczenia auta, gdyż nawet jeden dzień zwłoki może oznaczać początek tragedii i ogromnych kosztów dla Ciebie i osób poszkodowanych.

kara-za-brak-oc

Jak uniknąć kary za brak OC

Na szczęście jest kilka sytuacji, w których można uniknąć płacenia kary za brak ważnej polisy ubezpieczeniowej. Gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty, pomimo posiadania polisy, możesz w ciągu 30 dni wykazać, że auto było ubezpieczone, a Twoje towarzystwo ubezpieczeniowe przekazało błędne dane.

Drugim przypadkiem jest sytuacja, gdy samochód na Ciebie zarejestrowany został skradziony lub na przykład wyrejestrowany. W takim przypadku do UFG należy przesłać potwierdzającą taki fakt dokumentację.

A co w przypadku gdy sprzedałeś samochód, a UFG domaga się od Ciebie uregulowania kary za brak ważnego OC? Po pierwsze nie denerwuj się, możliwe, że nowy właściciel nie uregulował składki OC oraz nie zmienił danych w wydziale komunikacji. Nie oznacza to, że musisz zapłacić naliczoną karę. Wyślij do UFG, dowód sprzedaży auta oraz dowód posiadania ważnej polisy OC w dniu sprzedaży samochodu.

Warto także pamiętać, że w wyjątkowych sytuacjach możesz odwołać się od nałożonej kary. Dotyczy to osób znajdującej się w złej sytuacji materialnej. W takim przypadku należy do UFG dostarczyć dokumenty potwierdzające stan Twoich finansów. Kara może zostać rozłożona na raty lub termin jej spłaty odłożony w czasie. 

Stosowane dokumenty należy dostarczyć do UFG także w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Gdy kierowca jest osobą przewlekle chorą, czy też jego majątek został zniszczony przez pożar, powódź lub inną klęskę żywiołową. Wówczas być może kara zostanie anulowana. 

Oczywiście najlepszym sposobem uniknięcia płacenia kary za brak ważnego ubezpieczenia OC jest regularne opłacanie składki. Warto ustawić sobie przypomnienie na kilka dni przed terminem w telefonie. Poza tym Twój ubezpieczyciel z pewnością przypomni Ci o zbliżającym się terminie końca polisy.  Szczerze mówiąc, żeby zapomnieć o wykupieniu polisy OC, trzeba się w dzisiejszych czasach bardzo o to postarać. A jak widać taka pozorna oszczędność może okazać się w rezultacie bardzo drogim rozwiązaniem.

Zobacz również: Rekalkulacja OC. Czym jest i kiedy jest konieczna?

kara-za-brak-oc

Kara za brak OC. Kilka słów na koniec

Wiesz już ile wynosi kara za brak OC. 1 dzień, czy też dwa tygodnie, bez ubezpieczenia może bardzo dotkliwie obciążyć Twój portfel. Dlatego nie warto zwlekać z dokonaniem opłaty. Z naszego artykułu dowiedziałeś się także jak postąpić, gdy masz ubezpieczenie, a otrzymałeś wezwanie do zapłaty kary.

Pamiętając o tym wszystkim, zachęcamy Cię do sprawdzenia oferty ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4. Poza OC znajdziesz tutaj polisy AC, NNW oraz wiele innych. Dzięki nim jesteś w stanie zabezpieczyć siebie, Twoich bliskich oraz Twój pojazd na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń na drodze.

Nie zwlekaj, sprawdź ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych LINK4 już teraz!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21