Kierowco, czy wiesz jakie prawa ma rowerzysta poruszający się po jezdni?

27 marca 2015 0 Komentarzy 2.5
Głosuj:
10 głosów

Rowerzystę na drodze obowiązuje większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu (m.in. zobowiązany jest ustępować drogę pieszym, obowiązują go również te same ograniczenia prędkości).

Kategoria: Poradnik i FAQ

Jest jednak szereg zasad dotyczących samych cyklistów i regulujących ich uprawnienia wobec innych pojazdów. A wszystkie one są zapisane w ustawie „Prawo o Ruchu Drogowym”.

Kto, jak i gdzie może jeździć rowerem?

- jeśli ukończyło się 18 lat, by jeździć na rowerze po drogach publicznych, nie trzeba posiadać karty rowerowej. Poniżej tego wieku należy zdać specjalny egzamin.

- do 10. roku życia dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką dorosłych, a do 7. roku życia muszą być przewożone na rowerach w specjalnych fotelikach.

- osoba posiadająca prawo jazdy, której sąd zakaże prowadzenia wszystkich pojazdów, nie może jeździć również rowerem. Zakaz ten nie będzie już obowiązywał, gdy kierowcy sąd zabroni prowadzenia wyłącznie pojazdów mechanicznych.

- podobnie, jak kierowcy innych pojazdów, rowerzysta nie może prowadzić po alkoholu. Limity dla kierowców dwóch kółek są dokładnie takie same, jak dla kierowców samochodów. Po alkoholu można jednak bezkarnie prowadzić rower - jesteśmy wtedy pieszymi.

Po chodniku, czy po drodze?

Rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonych drogach dla rowerów (ścieżkach rowerowych, pasach dla rowerzystów). Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza. Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy nie może skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą.

Jazda po chodniku jest zabroniona, poza wyjątkami:

 - spełnione są trzy warunki: chodnik ma szerokość, co najmniej dwóch metrów,

- nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.

- rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10. roku życia, (gdy rowerzysta ma pod opieką osobę poniżej 10. roku życia, może jechać także lewą stroną jezdni).

- panują złe warunki pogodowe (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Jak jeździć po jezdni?

- według przepisów, rowerzyści mogą jechać po jezdni obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu.

- w sytuacji, gdy droga rowerowa przecina ulicę, w którą skręca samochód, pierwszeństwo ma rowerzysta.

- jadący na rowerze mogą też wyprzedzać wolno jadące pojazdy, np. stojące w korku, nie tylko z lewej, ale też z ich prawej strony.

- kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką.

Jakie oświetlenie?

- rowerzysta czy to na zwykłej drodze, czy ścieżce dla rowerów, musi być widoczny dla innych uczestników ruchu.

- cykliści muszą wyposażyć swoje rowery w światła: z przodu - białe lub żółte oraz z tyłu - jedno odblaskowe, drugie zwykłe. Zarówno z przodu, jak i z tyłu światła mogą być migające, a nie ciągłe, bowiem są one bardziej widoczne. 

 

 

 

Blogerzy Link4

Marek Baran PR Director LINK4
Tomasz Górewicz Autor artykułów LINK4
Maciej Krzysztoszek Rzecznik Prasowy