Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Nowe przepisy ruchu drogowego w 2019

Czas czytania: 1 min. 36 sek.

Znowelizowane przepisy ruchu drogowego to nowy bat policji na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość. Od teraz każdy kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym, straci prawo jazdy natychmiastowo!

W 2015 roku sejm uchwalił wiele ustaw, nie tylko tych dotyczących ruchu drogowego. Wśród nich każdy znajdzie te dobre i te złe. Wszystko zależy od punktu widzenia osoby czytającej kodeks drogowy. Niedawno mogliśmy przeczytać o zmianach dotyczących sposobu przewożenia dzieci w samochodzie. Już te wspomniane powyżej budziły sporo kontrowersji. Jednakże nowe zmiany z pewnością wywołają jeszcze gorętsze dyskusje wśród posiadaczy prawa jazdy.

Oto  6 największych zmian w kodeksie ruchu drogowego, o których powinieneś wiedzieć:

  1. Prowadzący pojazd za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym utraci prawo do jazdy na okres trzech miesięcy.

  2. Ta sama kara spotka kierowców przewożących o dwóch pasażerów więcej od dopuszczonej liczby w dowodzie rejestracyjnym.

  3. Gdy osoba, z utraconym prawem jazdy, zostanie zatrzymana prze policję, kontrolujący wydłuży wspomniany okres trzech miesięcy do sześciu miesięcy. Po kolejnym zatrzymaniu – trzecim, kierowcy zostanie cofnięte uprawnienie do prowadzenia pojazdu/ów.

  4. Nietrzeźwi, poza mandatem i zatrzymaniem prawa jazdy, zostaną obciążeni przez sąd nawiązkami i innymi świadczeniami na rzecz poszkodowanych. Sprawca wykroczenia zapłaci od pięciu tysięcy złotych na fundusz dla pokrzywdzonych. W przypadku recydywistów i osób odpowiadających na podstawie zaostrzonych kryteriów, kwota ta wyniesie 10 tysięcy złotych.

  5. Osoby skazane przez sąd za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu, ubiegające się o odzyskanie prawa do jazdy, będą musiały zainstalować w swoich samochodach alcolock (blokada uniemożliwiająca uruchomienie pojazdu, gdy na 1 dm3 powietrza, poziom alkoholu wyniesie ponad 0,1 mg). Recydywiści ponownie skazani za jazdę w stanie nietrzeźwym utracą prawo do jazdy dożywotnio, a w szczególnych przypadkach na minimum trzy lata.

  6. Prowadzenie pojazdów przez kierowców z utraconym prawem jazdy, po jego odebraniu przez sąd, nie będzie już traktowane jako wykroczenie, a przestępstwo!

Co możemy zyskać po wprowadzeniu zmian do kodeksu drogowego?

Wymienione tu przepisy, mają skutecznie zmniejszyć ilość kierowców przekraczających prędkość na terenie zabudowanym. Jednak, co najważniejsze ci nietrzeźwi zostaną ukarani surowiej niż dotychczas. Miejmy nadzieję, że przełoży się to na zmniejszenie liczby kierowców na tzw. podwójnym gazie.

Do niedawna wiele osób z utraconym prawem do jazdy (szczególnie motocykliści) nie przejmowało się nałożoną karą przez funkcjonariuszy. Uznanie tego naruszenia za przestępstwo, a w konsekwencji kara , jaką jest pozbawienie wolności do dwóch lat, powinno skutecznie ukrócić ten proceder.

Życzymy Wam, aby te nowe przepisy uchroniły Was przed nieodpowiedzialnymi kierowcami, którzy łamiąc kodeks drogowy narażają innych na niebezpieczeństwo! Pamiętajcie też, aby ubezpieczyć auto na wypadek przykrych niespodzianek.

 

Autor tekstu: Piotr Szymański

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21