Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Telefon za kierownicą. Nie polecam

Czas czytania: 1 min. 37 sek.

Blisko połowa Polaków przyznaje się do jednoczesnego prowadzenia samochodu i korzystania z komórki. Jedna piąta z nas nie tylko rozmawia, ale nawet pisze SMSy w czasie kierowania autem. I robimy tak, mimo że grozi nam za to mandat.

Nie trafiłam wprawdzie na polskie statystyki o wpływie takich zachowań na bezpieczeństwo jazdy. Za to nie raz trafiłam na kierowcę jadącego z telefonem przy uchu. I staram się wtedy jak najszybciej oddalić od delikwenta. Dlaczego? Bo takiemu nie ufam na drodze. Manewry wykonuje z opóźnieniem i trudno przewidzieć jak się zachowa. Czy na pewno skontroluje lusterka, czy się zatrzyma na czas?

Winę za to ponosi obniżona koncentracja, co udowodnili badacze z Pittsburgha. Amerykanie sprawdzili, że rozmowa telefoniczna obniża aktywność naszego mózgu odpowiedzialnego za jazdę samochodem nawet o 40%. Okazało się, że badani kierowcy-komórkowcy potrafili przejechać 250 metrów bez patrzenia na drogę. Jak dla mnie brzmi słabo. A po zrobieniu tego testu, zdecydowanie bardzo słabo: http://www.dft.gov.uk/drivingchallenge/

A co Wy sądzicie o komórkach za kierownicą?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21