Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Rozmowy przez telefon podczas jazdy samochodem

Czas czytania: 1 min. 54 sek.

Korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy samochodem to nie jest dobry pomysł – udowodniły to właśnie kolejne badania, tym razem opublikowane przez serwis Online Auto Insurance. Kierowcy są tego świadomi. Jak wykorzystują tę wiedzę?

Według badań, koszty wypadków drogowych spowodowanych przez nieuwagę podczas rozmowy przez telefon kosztują życie i zdrowie dziesiątki tysięcy osób z całego świata. Badanie nie uwzględniło jednak jedynie poszkodowanych fizycznie – policzono również, że korzystanie z „komórek” podczas prowadzenia pojazdów to miliardy dolarów rocznie w utraconym mieniu.

Nowe badania, przeprowadzone przez AAA Foundation for Traffic Safety pokazały, że kierowcy nie zwracają uwagi na przestrogi – rozmawiają przez telefony podczas jazdy samochodem mimo pełnej świadomości, czym grozi takie zachowanie. Jak się okazało: więcej, niż jeden na trzech kierowców prowadzi samochód korzystając z telefonów komórkowych, zdając sobie sprawę z tego, jak źle może się to skończyć!

Mimo tego, że firmy ubezpieczeniowe od lat namawiają kierowców do zachowania pełnej uwagi na drodze (sprawa dotyczy bowiem nie tylko rozmów przez telefon, ale także jedzenia i picia za kierownicą, zmieniania stacji radiowych, rozmów ze współpasażerami a w przypadku kobiet nawet malowania się), to wyniki badań są druzgocące. Według amerykańskiej National Highway Traffic Safety Administration, aż 20 procent wszystkich wypadków drogowych związanych było z rozproszeniem kierowcy czynnikami zewnętrznymi. Aż 5,5 tysiąca osób poniosło śmierć w wyniku wypadków spowodowanych choćby rozmową przez telefon – stanowi to aż 16% wszystkich wypadków śmiertelnych w roku 2009.

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21