Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Wynajmujesz mieszkanie? Ubezpiecz swój majątek!

Czas czytania: 1 min. 39 sek.

Początek roku akademickiego to czas wzmożonego ruchu na rynku mieszkań pod wynajem. Jeśli już na dobre usadowiliśmy się w wynajętym lokum, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu się przed utratą lub zniszczeniem tych elementów naszego majątku, które uważamy za najcenniejsze. Zwłaszcza, że ich ubezpieczenie może nas niewiele kosztować.

Nie wszyscy z nas zdają sobie sprawę, że wynajmując mieszkanie, możemy zawrzeć umowę ubezpieczenia majątku, który się w nim znajduje. Musimy jedynie pamiętać, że ubezpieczenie to może obejmować tylko te elementy, których jesteśmy właścicielami. Zakres takiego ubezpieczenia może obejmować dwa obszary:
- tak zwane stałe elementy nieruchomości, czyli przedmioty, które my na własny koszt zamontowaliśmy w wynajmowanym mieszkaniu; należą do nich obiekty zainstalowane przez nas w sposób, który uniemożliwia ich zdemontowanie bez jednoczesnego ich uszkodzenia, a więc na przykład elementy wykończeniowe (takie jak tynki, glazura, stolarka), szyby, instalacje elektryczne i hydrauliczne, elementy AGD w stałej zabudowie;
- tak zwane mienie ruchome, czyli przedmioty, które możemy swobodnie przenosić z miejsca na miejsce, np. meble, dywany, sprzęt RTV i AGD, odzież, sprzęt sportowy czy przedmioty wartościowe (m.in. dzieła sztuki, karty kredytowe i instrumenty muzyczne).

Od czego możemy ubezpieczyć posiadane przez nas mienie?Wśród możliwych ryzyk możemy wyróżnić zdarzenia losowe, czyli te, na które nie mamy wpływu (na przykład pożar, powódź, wichura, lawina) oraz zdarzenia wyrządzone przez osoby trzecie (między innymi kradzież z włamaniem, dewastacja, rabunek, stłuczenie szyb) – informuje Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Link4.

Jako osoby wynajmujące mieszkanie nie musimy natomiast ubezpieczać nieruchomości jako takiej, czyli tak zwanych murów mieszkania – nie jesteśmy bowiem ich właścicielami. – Jeśli na przykład wprowadziliśmy się do mieszkania, w którym są już glazury, terakoty, parkiet, zabudowa kuchenna i inne elementy stałe, które należą do właściciela, to również możemy to wyłączyć z ubezpieczeniowej ochrony. Dzięki temu zapłacimy składkę tylko za to, co faktycznie potrzebujemy ubezpieczyć i co jest w pełni naszą własnością – radzi Marlena Piekut z Link4.

W ramach ubezpieczenia wynajmowanego mieszkania możemy także dodatkowo zakupić ochronę od odpowiedzialności cywilnej (tak zwane „OC mieszkaniowe”). Polisa ta zabezpiecza nas w sytuacji, gdy my lub nasi domownicy nieumyślnie wyrządzimy szkody innym, na przykład zalewając mieszkanie sąsiadom.

Ile w takim razie kosztuje ubezpieczenie majątku, które przechowujemy w wynajmowanym mieszkaniu? – Koszt zależy od wybranego towarzystwa oraz wariantu polisy, i zaczyna się od zaledwie kilkunastu złotych rocznie – odpowiada Marlena Piekut z Link4 i dodaje: – Pamiętajmy, że na te rzeczy, które są naszą własnością, warto mieć rachunki, faktury lub inne dokumenty potwierdzające ich przynależność do nas. Pomoże to w szacowaniu ewentualnego odszkodowania na wypadek zaistnienia szkody.

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21