Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Zwyżki i zniżki składki w ubezpieczeniu mieszkania – za co są udzielane?

Czas czytania: 1 min. 8 sek.

“W jakich przypadkach można liczyć na niższą wysokość składki przy ubezpieczeniu mieszkania? A kiedy należy liczyć się z potencjalnymi zwyżkami wysokości składki?”

Odpowiedzi udziela Marlena Piekut, ekspert ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w LINK4 na portalu ubezpieczenie.com.pl.

Podobnie jak przy ubezpieczeniu samochodu, kluczowa może okazać się historia szkodowości. Zasada jest prosta – im mniej szkód miało miejsce w przeszłości w naszym mieszkaniu, tym niższą składkę zapłacimy. Warto wiedzieć, że przy wycenie składki nie zawsze brane są pod uwagę wszystkie szkody. Przykładowo w naszym towarzystwie na składkę nie będzie miała wpływu tzw. drobna szkoda, która wymagała interwencji typu assistance.

Odpowiednie zabezpieczenie naszej nieruchomości przed możliwymi szkodami także ma wpływ na składkę. Np. przy ubezpieczeniu od kradzieży z włamaniem możemy liczyć na niższą składkę wtedy, gdy mamy odpowiednie zabezpieczenia antywłamaniowe, np. kraty czy rolety w oknach lub szyby antywłamaniowe. Warto także pomyśleć o drzwiach antywłamaniowych, systemach alarmowych, monitoringu kamer czy ochronie. Generalnie – im więcej zainstalowanych zabezpieczeń, tym większa szansa na zmniejszenie wysokości składki.

Bardzo często ubezpieczyciele udzielają także zniżek na ubezpieczenie mieszkania tym Klientom, którzy mają już wykupiony w danym towarzystwie inny typ polisy, np. ubezpieczenie samochodu. Warto też zapoznać się z tzw, programami rabatowymi wybranego towarzystwa (np. zniżki za płatność kartą).

Kiedy natomiast należy liczyć się z potencjalną zwyżką składki? Na pewno wówczas, gdy nasze mieszkanie nie ma żadnych zabezpieczeń antykradzieżowych lub nie jest odpowiednio chronione przed skutkami potencjalnych szkód.

Wyższą składkę zapłacimy także za ubezpieczenie mieszkania, który ma tak zwaną łatwopalną konstrukcję (zbudowaną na przykład z drewna bądź innych łatwopalnych materiałów). Z potencjalną zwyżką trzeba się niestety liczyć także wówczas, gdy nasze mieszkanie znajduje się na jednej ze skrajnych kondygnacji (parter lub ostatnie piętro).

Poznaj szczegóły ubezpieczenia mieszkania w LINK4 >

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i oblicz składkę polisy mieszkaniowej dla Ciebie >

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21