Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

AC a Assistance – najważniejsze różnice między ubezpieczeniami

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 8 min. 10 sek.

Oferta nieobowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych jest obecnie bardzo bogata. Jednymi z najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych są autocasco i assistance. Czym się cechują i jaki zakres ochrony oferują? Sprawdź różnicę między AC a assistance!

Spis treści:

1. AC a assistance – różnice
2. AC – czym się charakteryzuje?
3. Assistance – na jaką ochronę możesz liczyć?
4. Co lepiej kupić – assistance czy AC? Postaw na oba ubezpieczenia!
5. Assistance a AC. Kilka słów na koniec
6. FAQ – najczęściej zadawane pytania

AC a Assistance – różnice

Niektóre osoby, które na co dzień nie interesują się tematyką ubezpieczeniową, zastanawiają się, czy assistance to AC? Na wstępie rozwiejmy tę wątpliwość. Nie są to produkty tożsame i dotyczą zupełnie innych kwestii. Do pomyłek może prowadzić zbieżność nazw – autocasco (AC) i assistance – które rzeczywiście brzmią dość podobnie. W rzeczywistości łączy je tylko to, że należą do grupy dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, które zazwyczaj nie są dostępne do kupienia osobno, a jedynie przy zakupie OC. Różnic jest jednak znacznie więcej. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Autocasco:

 • chroni pojazd w razie różnych nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak wypadek, kolizja, zderzenie ze zwierzęciem, działania sił natury czy działania osób trzecich. Może obejmować również kradzież pojazdu;

 • w ramach likwidacji szkody samochód może zostać naprawiony w warsztacie ubezpieczyciela albo może zostać wypłacone odszkodowanie, który samodzielnie przeznaczysz na ten cel.

Assistance:

 • chroni pojazdu od nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak np. wypadek, kolizja czy awaria;

 • w ramach pakietu assistance nie otrzymujesz odszkodowania. Zyskujesz natomiast dostęp do unikalnej oferty świadczeń, takich jak holowanie, samochód zastępczy czy organizacja noclegu.Aby dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się od siebie te dwa produkty ubezpieczeniowe, warto poznać ich zakres ochrony. Poniżej przedstawiamy charakterystykę obu z nich. Zobacz, jak działają, a bez trudu dokonasz wyboru między assistance a AC.

assistance a ac

AC – czym się charakteryzuje?

AC to inaczej ubezpieczenie autocasco. Jego zadaniem jest zapewnienie ochrony przed finansowymi skutkami uszkodzenia lub utraty Twojego pojazdu na skutek niespodziewanego zdarzenia, które jest niezależne od Twojej woli. Wyjaśnijmy to na przykładzie.

Wyobraź sobie, że wyjeżdżasz tyłem z miejsca parkingowego pod marketem i zahaczasz o inny samochód. W tym przypadku szkody osoby poszkodowanej zostaną pokryte z Twojego OC. Chociaż zdarzenie zostało spowodowane przez Ciebie, to jednak Twoje auto również ucierpiało. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie pokryje kosztów jego naprawy – ale autocasco już tak. Jeśli będziesz mieć taką polisę, nie będziesz musiał płacić za naprawę auta z własnej kieszeni.

Autocasco działa głównie w przypadku uszkodzenia samochodu, np. w wyniku wypadku, kolizji, zderzenia ze zwierzęciem czy działania osób trzecich. Może jednak obejmować także kradzież. Jeśli Twoje auto stanie się łupem złodzieja i nie uda się go odzyskać, ubezpieczyciel może wypłacić Ci odszkodowanie pokrywające jego wartość. Zrekompensuje Ci to stratę i pozwoli kupić nowy pojazd – być może nawet bez angażowania własnej gotówki, o ile zależy Ci na samochodzie o porównywalnej wartości.

Ze względu na to, że autocasco jest ubezpieczeniem nieobligatoryjnym, towarzystwa mają dużą swobodę w kształtowaniu własnej oferty AC. W związku z tym przy wyborze należy zwrócić uwagę na szereg czynników, aby dopasować polisę do własnych potrzeb. Twojej uwadze polecamy szczególnie następujące aspekty:

 • rodzaj zdarzeń – ochrona ubezpieczeniowa może dotyczyć np. tylko uszkodzenia pojazdu, np. na skutek wypadku, ale może też dodatkowo obejmować skutki kradzieży;

 • suma ubezpieczenia – może być stała (wartość pojazdu z dnia podpisania umowy) lub zmienna (wartość pojazdu z dnia zdarzenia);

 • wariant likwidacji szkody – do wyboru masz wariant warsztatowy (szkoda zostanie zlikwidowana w wybranym warsztacie bezgotówkowo) i kosztorysowy (otrzymasz odszkodowanie, które następnie samodzielnie przeznaczysz na naprawę w wybranym przez siebie warsztacie);

 • udział własny – oznacza, że Ty pokrywasz określoną część kosztów naprawy pojazdu, a ubezpieczyciel resztę;

 • franszyza integralna – to minimalna kwota, od której rozpoczyna się odpowiedzialność ubezpieczyciela za likwidację szkody. Jeśli uszkodzenie okaże się niewielkie, a cena naprawy niższa od tej wartości, przyjdzie Ci zapłacić za to z własnej kieszeni;

 • amortyzacja – w przypadku ubezpieczenia z niewykupioną amortyzacją podczas likwidacji zostanie potrącony procent od wartości nowych części zastępujących te, które zostały uszkodzone. Jeśli wybierzesz AC z wykupioną amortyzacją, zużycie części nie będzie brane przy wyliczaniu wysokości odszkodowania;

 • rodzaj części – naprawa może zostać wykonana z użyciem oryginalnych części lub ich zamienników.

Jak wybrać najlepsze autocasco dla siebie? Zastanów się nad tym, na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli masz nowy samochód wprost z salonu, korzystnym rozwiązaniem może okazać się stała suma ubezpieczenia, a także wariant z warsztatową likwidacji szkody przy użyciu oryginalnych części. W przypadku starszego pojazdu może się to okazać nieco mniej opłacalne, bo składka będzie relatywnie wysoka. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie. 

W przypadku OC najczęściej kierujesz się ceną i wybierasz najtańszą ofertę? To logiczne, bo każde zapewnia ochronę w takim samym zakresie. Gwarantuje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.* W przypadku AC wygląda to jednak inaczej, gdyż jest to ubezpieczenie dobrowolne. Wybierając AC, nie warto kierować się tylko ceną. Lepszym pomysłem jest dokładne przemyślenie, czego oczekujesz od polisy autocasco i wybranie zakresu oferty dopasowanego do Twoich potrzeb.

Przeczytaj także: Czym się różni OC od AC? Poznaj zakres tych ubezpieczeń

ac a assistance

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Assistance – na jaką ochronę możesz liczyć?

Assistance również należy do grupy dobrowolnych ubezpieczeń, jednak cechuje się całkiem innym charakterem niż AC. Zamiast odszkodowania po wystąpieniu szkody masz tu do dyspozycji szereg różnych świadczeń, z których możesz korzystać, gdy zajdzie taka potrzeba. 

Co istotne, z tej polisy możesz korzystać, gdy wystąpią różnego rodzaju szkody – nie tylko powstałe w wyniku wypadku czy kolizji, ale też awarii. W ramach assistance mogą być oferowane takie świadczenia, jak chociażby awaryjne otworzenie samochodu po zatrzaśnięciu kluczyka, dowiezienie paliwa, a nawet udzielenie informacji.

Wszystko zależy jednak od tego, co dokładnie oferuje wybrany przez Ciebie pakiet. Nieobligatoryjny charakter tego ubezpieczenia sprawia bowiem, że ubezpieczyciele mają swobodę w kształtowaniu oferty. Zazwyczaj do wyboru jest kilka różnych wariantów – od podstawowego do bardziej rozbudowanego.

Tym, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze assistance, jest katalog dostępnych świadczeń. Zazwyczaj znajdziesz go w OWU w postaci przejrzystej tabeli, która zawiera nie tylko nazwy oferowanych usług, ale też ewentualnie limity na każdą z nich, o ile takie występują. Limity mogą przyjmować różne postaci:

 • liczba kilometrów – może oznaczać np. maksymalną liczbę kilometrów dla holowania pojazdu po wypadku czy awarii;

 • kwota – towarzystwo może ustalić maksymalną kwotę, która może zostać wykorzystana np. na naprawę auta na miejscu zdarzenia, złomowanie czy nawet transport kierowcy i pasażerów w wybrane miejsce;

 • liczba dni – może dotyczyć chociażby liczby dni użytkowania samochodu zastępczego albo liczby dób hotelowych opłaconych przez ubezpieczyciela na czas naprawy samochodu;

 • liczba zdarzeń – dla przykładu, ubezpieczyciel może określić, że z usługi uruchomienia samochodu z rozładowanym akumulatorem możesz skorzystać tylko raz w trakcie trwania umowy. Każde kolejne wezwanie pomocy do takiego zdarzenia trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Chociaż limity mają tu duże znaczenie, przy wyborze assistance warto wziąć pod uwagę również inne aspekty. Ważny jest m.in. zakres terytorialny, czyli to, czy ubezpieczenie działa tylko w Polsce, czy też można z niego skorzystać również za granicą. Jak w przypadku każdej innej polisy, należy też sprawdzić ewentualne wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela.

assistance czy ac

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Co lepiej kupić – assistance czy AC? Postaw na oba ubezpieczenia!

Wszyscy kierowcy mają obowiązek posiadania OC. AC, assistance czy jeszcze inne ubezpieczenia komunikacyjne nie są obowiązkowe, więc nie każdy decyduje się na ich zakup.

Warto jednak mieć na uwadze, że wybór pomiędzy tymi dwoma ubezpieczeniami może okazać się trudny. Wszystko dlatego, że cechują się tak odmiennym charakterem i tym samym znajdują zastosowanie w zupełnie innych sytuacjach, dlatego warto zdecydować się na oba z nich.

Nie musisz dokonywać wyboru pomiędzy AC a assistance. Możesz zdecydować się na zakup ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4. Sprawdź w naszym kalkulatorze, ile zapłacisz, jeśli wraz z OC zdecydujesz się też na dodatkowe ubezpieczenia. Zamiast wybierać, postaw więc na komplet złożony z OC, AC i assistance, aby zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkową oszczędność zyskasz, jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczeń online. Dla klientów, którzy wybrali tę opcję w LINK4, czeka kilkuprocentowa zniżka od ceny bazowej. Przy kwocie rzędu kilkuset złotych różnica w składce może nie będzie bardzo wysoka, ale z pewnością pokryje chociaż część kosztu zakupu dodatkowych polis. 

Sprawdź również: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić?

Czy warto wybrać AC i assistance od LINK4?

Oferta ubezpieczyciela może się okazać bardzo korzystna, o ile wybierzesz odpowiedni pakiet. W przypadku autocasco masz do dyspozycji 2 warianty zakresu ubezpieczenia:

 • Auto Casco Wypadkowe – dotyczy szkód polegających na uszkodzeniu lub zniszczeniu samochodu, do których doszło na skutek nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń;

 • Auto Casco Kradzieżowe – jest rozszerzeniem do powyższego ubezpieczenia. Zapewnia odszkodowanie, jeśli Twoje auto zostanie skradzione.

Jeśli chcesz kupić assistance w LINK4, wybierz spośród 3 wariantów ubezpieczenia:

 • Auto Assistance – podstawowy pakiet z bogatym wachlarzem świadczeń;

 • Auto Assistance Plus – od klasycznego wariantu różni się przede wszystkim dostępnością samochodu zastępczego po awarii, a także dłuższym okresem wypożyczenia go po wypadku lub kradzieży;

 • Auto Assistance Komfort – dysponuje najszerszym zakresem świadczeń i najwyższymi limitami dla nich.

Pamiętaj, że te dodatkowe polisy są dostępne tylko dla klientów, którzy mają OC w LINK4. Nie możesz kupić samego AC lub assistance, jeśli Twój samochód jest ubezpieczony w innym towarzystwie.

Assistance a AC. Kilka słów na koniec

Chociaż pomiędzy AC a assistance jest tak wiele różnic, to łączy je jedno: wraz z OC zapewniają kierowcy optymalne poczucie bezpieczeństwa. Posiadając te trzy ubezpieczenia, możesz liczyć na pokrycie szkód wyrządzonych innym osobom, odszkodowanie po uszkodzeniu własnego pojazdu, a także doraźną pomoc ubezpieczyciela w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, których możesz doświadczyć jako właściciel samochodu.

Możesz pozostać przy klasycznym OC albo dobrać tylko 1 z wyżej wspomnianych, dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, jeśli to odpowiada Twoim potrzebom. Decydując się na komplet OC+AC+assistance będziesz jednak cieszyć się spokojną głową w wielu sytuacjach – zarówno podczas użytkowania samochodu, jak i po pozostawieniu go na parkingu.

Chcesz sprawdzić, ile może Cię to kosztować? Sprawdź wysokość składki w kalkulatorze LINK4 – błyskawicznie i bez wychodzenia z domu. A jeśli preferujesz kontakt osobisty, zadzwoń na infolinię (22 444 44 44) lub spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który działa w Twojej okolicy.

 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne w LINK4 tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Ubezpieczenie Assistance w LINK4 dostępne w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl. 

 


FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co lepiej wybrać: AC czy assistance?

Nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż są to dwa kompletnie różne produkty ubezpieczeniowe, które odpowiadają na odmienne potrzeby właścicieli samochodów. Musisz zatem zastanowić się nad tym, na czym Ci najbardziej zależy – na odszkodowaniu, jeśli Twoje auto zostanie uszkodzone lub skradzione, czy też na doraźnym wsparciu ubezpieczyciela w niespodziewanych sytuacjach.

Rozważ też zakup obu z nich, aby zapewnić sobie optymalne poczucie bezpieczeństwa. W kalkulatorze LINK4 znajdziesz korzystną ofertę, a przy zakupie online otrzymasz dodatkową zniżkę.

Czy można kupić AC lub assistance bez OC?

Nie jest to możliwe. Co istotne, zakup wszystkich ubezpieczeń komunikacyjnych w jednym miejscu jest wygodny, a przy tym zwykle opłacalny finansowo. 

Czy warto mieć assistance podczas wyjazdu samochodem za granicę?

Tak, o ile zakres terytorialny oraz liczba kilometrów holowania dostępnych w ramach pakietu będą odpowiadać Twojej destynacji. Wyobraź sobie sytuację, w której masz wypadek za granicą, a do tego nie znasz miejscowego języka. Załatwienie pomocy drogowej i innych niezbędnych formalności może okazać się sporym wyzwaniem, chyba że masz assistance. Wtedy o wszystko zadba ubezpieczyciel – przyśle lawetę, pomoże znaleźć warsztat, w którym zostanie naprawiony samochód i zorganizuje nocleg dla Ciebie, a także zapewni wsparcie informacyjne na każdym kroku.

Czy AC i assistance mogę kupić na raty?

Tak. Wszystkie ubezpieczenia komunikacyjne w LINK4 są dostępne w systemie płatności jednorazowej lub ratalnej.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17