Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy warto je kupować?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 9 sek.

Ryzyko uszkodzenia szyby w samochodzie jest bardzo wysokie. Przy dużych prędkościach nawet niewielki kamień może doprowadzić do jej pęknięcia lub rozbicia. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się ubezpieczenie szyb w aucie. Na czym polega taki produkt?

Szyby samochodowe są produkowane z hartowanego szkła, a tym samym odznaczają się ponadprzeciętną trwałością. Mimo wszystko jest to jednak szkło, które ustąpi pod naporem czegoś twardszego, jak np. kamień wystrzelony z dużą prędkością spod kół poprzedzającego Cię samochodu albo gałąź ciśnięta na maskę przez wiatr. W grę wchodzą również akty wandalizmu, na co też nie masz wpływu.

Jeśli się nad tym zastanowić, nie masz możliwości zabezpieczenia samochodu przed uszkodzeniem szyby – chyba że zdecydujesz się zamknąć go w garażu na cztery spusty i nigdy nie wyjeżdżać nim na zewnątrz, co jest mało prawdopodobne. Możesz jednak zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami uszkodzenia szyby. Potrzebne Ci do tego ubezpieczenie szyb w aucie.

Na czym polega takie rozwiązanie? Czy można dokupić ubezpieczenie szyb w samochodzie? Jeżeli chcesz zdobyć odpowiedzi na te pytania, to koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Co to jest ubezpieczenie szyb?

Pęknięta szyba w samochodzie może zdarzyć się częściej, niż mogłoby się wydawać. W przypadku uderzenia kamieniem może dojść do jej pęknięcia. Jeśli zostawiasz auto np. na parkingu pod drzewem, istnieje ryzyko, że na jedną z szyb spadnie gałąź. Do tego dochodzi ryzyko związane z aktami wandalizmu lub kradzieży – w końcu wybicie szyby, to jeden ze sposobów na dostanie się do środka auta. Łupem złodzieja może przecież paść nie tylko samo auto, ale również cenne rzeczy pozostawione w  środku, np. torebka z gotówką czy wideorejestrator.

Gdy przytrafi Ci się pęknięta szyba w samochodzie, a ubezpieczenie – np. OC – nie obejmuje takiej ochrony, musisz liczyć się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Szczególnie w przypadku nowoczesnych samochodów (wyposażonych w różnego rodzaju czujniki i inne technologie zwiększające komfort i bezpieczeństwo) koszt naprawy lub wymiany takiego elementu może być naprawdę wysoki. 

W przypadku przedniej szyby wymiana może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Boczne i tylne szyby okazują się zwykle tańsze, ale to wciąż wydatek na poziomie co najmniej 1 000 zł. Naprawa, w zależności od jej zakresu, wyniesie Cię natomiast kilkaset złotych, i to pod warunkiem, że w ogóle będzie możliwa do przeprowadzenia. W wielu przypadkach wymiana stanowi tak naprawdę jedyną opcję, jeśli zależy Ci na tym, by samochód nadawał się do dalszego użytkowania.

Pamiętaj o tym, że jazda z pękniętą szybą jest nie tylko niebezpieczna (chociażby ze względu na zaburzoną widoczność), ale także nielegalna. W razie policyjnej kontroli pęknięta szyba może wiązać się z mandatem do 500 zł czy zabraniem dowodu rejestracyjnego. Dobrze przy tym pamiętać, że szybę warto naprawić najszybciej, jak to możliwe. Jeśli tego zaniechasz, małe pęknięcie może się powiększyć, w związku z czym naprawa nie będzie już możliwa. 

Dlatego też warto zainteresować się ochroną, jaką daje ubezpieczenie szyb w samochodzie. Dzięki niemu możesz liczyć na szybką naprawę lub wymianę szyby w profesjonalnym warsztacie, jeśli dojdzie do jej stłuczenia bądź uszkodzenia.

Ubezpieczenie szyb w samochodzie to specyficzny produkt ubezpieczeniowy, który nie otacza ochroną ubezpieczeniową całego pojazdu. Dotyczy ona tylko jasno wskazanych elementów, do których należą kolejno:

  • szyba czołowa,
  • szyby boczne,
  • szyby tylne.

O ile umowa nie wskazuje inaczej, z zakresu ochrony są wyłączone okno dachowe (tzw. szyberdach) i pozostałe szklane elementy wyposażenia samochodu (np. lusterka wewnętrzne i zewnętrzne).

Ubezpieczenie szyb w aucie – jak ono działa?

Jeśli masz ubezpieczenie szyby w samochodzie i pojawi się szkoda, wystarczy, że skontaktujesz się z ubezpieczycielem, a on przedstawi Ci, w jaki sposób należy działać dalej. Dostaniesz informacje dotyczące tego, do jakiego warsztatu należy się udać w celu naprawy lub wymiany szyby. Jeśli uszkodzenie uniemożliwia prowadzenie pojazdu, konieczne będzie sprowadzenie go tam na lawecie.

Zwróć uwagę na to, żeby nie zwlekać ze zgłoszeniem szkody, bo w każdym towarzystwie masz na to ściśle określony czas. Dla przykładu, w LINK4 są to 3 dni od powstania szkody. Im szybciej zareagujesz, tym sprawniej zostanie ona zlikwidowana.

Pamiętaj, że to nie wszystko. Jeżeli usunięcie szkody nie jest możliwe od ręki, ubezpieczyciel może pokryć koszty parkowania na parkingu strzeżonym. W LINK4 jest to 48 godzin. Szczegóły dotyczące tej ochrony są zawarte w ogólnych warunkach ubezpieczenia, z którymi należy się dokładnie zapoznać przed podpisaniem umowy.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Kiedy warto mieć ubezpieczenie szyb w samochodzie?

Biorąc pod uwagę rosnące koszty życia, nietrudno się dziwić, że ograniczasz niepotrzebne wydatki. Ubezpieczenie szyb samochodowych nie zalicza się jednak do tej kategorii. Jego posiadanie niesie za sobą bowiem szereg zalet, a także wymiernych korzyści.

Jeżeli parkujesz „pod chmurką” to ryzyko uszkodzenia szyby przez spadającą gałąź jest zdecydowanie wyższe niż podczas garażowania. Z tego powodu osobom niemających zadaszonego miejsca parkingowego szczególnie opłaca się mieć ubezpieczenie szyby w aucie.

Gdy w Twojej okolicy znajduje się dużo nieutwardzonych nawierzchni, wówczas ryzyko „lecącego kamyka” spod koła auta jadącego przed Tobą jest także wyższe. Jeśli regularnie poruszasz się po drogach o kiepskim stanie technicznym, ubezpieczenie szyb samochodowych również okaże się niezwykle korzystną opcją. 

Nie oznacza to jednak, że w innych przypadkach nie występuje ryzyko uszkodzenia szyby. Praktycznie każdy, kto dużo podróżuje, może być zainteresowany taką polisą. Twoja praca wymaga częstego siadania za kółko i jeżdżenia w dalekie delegacje? Im więcej jeździsz i zostawiasz auto poza domem, tym wyższe ryzyko, że dojdzie do przypadkowego uszkodzenia szyby. W takiej sytuacji warto rozważyć rozszerzenie podstawowej ochrony ubezpieczeniowej o dodatkowy produkt, jakim jest ubezpieczenie szyby w aucie. 

Należy też mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię, a mianowicie związek między ubezpieczeniem szyb i AC. Szkody szybowe mogą bowiem zostać zlikwidowane z autocasco. Trzeba jednak liczyć się tym, że historia szkód posiadacza pojazdu to jeden z czynników branych pod uwagę przy wyliczaniu składki AC. W rezultacie wymiana uszkodzonej szyby w ramach tej polisy może oznaczać, że w kolejnym roku zapłacisz za nią więcej. Szkody szybowe zlikwidowane z AC są także raportowane do UFG i następnie mogą być brane pod uwagę przy wyliczaniu składki przez TU.

OC a ubezpieczenie szyby w samochodzie – czym się różnią?

Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego, który jest zarejestrowany w Polsce, ma obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Zadaniem tej polisy jest ochrona przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych innym osobom. Przykładowo, jeśli podczas stłuczki z Twojej winy zostanie uszkodzona szyba w czyimś samochodzie, to Twoje OC pokryje jej wymianę. Jeśli jednak w tym samym zdarzeniu stłucze się też szyba w twoim aucie, ubezpieczenie w niczym nie pomoże. Przyjdzie Ci naprawić ją z własnej kieszeni. 

Mając OC z ubezpieczeniem szyb, nie musisz się tym martwić. OC pokryje ewentualne roszczenia osób trzecich poszkodowanych w wyniku Twojego działania. Ubezpieczenie szyby natomiast pozwoli na pokrycie kosztów naprawy szyb w Twoim samochodzie.

Jak wybrać ubezpieczenie szyb w aucie?

Kupując OC z ubezpieczeniem szyb, warto zwrócić uwagę na więcej niż tylko na cenę. Warto mieć świadomość tego, że ubezpieczenie szyby to produkt nieobligatoryjny, a zatem towarzystwa mają dużą swobodę w kształtowaniu warunków umowy. Każda polisa tego typu zapewnia zatem inny zakres ochrony ubezpieczeniowej. Przed wyborem oferty sprawdź koniecznie takie kwestie, jak:

  • rodzaje szyb objętych ochroną (np. tylko szyba czołowa albo również szyby boczne i tylna),
  • udział własny w szkodzie lub jego brak,
  • wysokość sumy ubezpieczenia,
  • zakres terytorialny (tylko Polska lub Polska+Europa, jeśli często wyjeżdżasz za granicę),
  • dodatkowe świadczenia oferowane w ramach ubezpieczenia, np. parking albo holowanie do warsztatu.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Czy można dokupić ubezpieczenie szyb samochodowych?

Masz już ubezpieczenie OC? Szyby Twojego pojazdu nie są chronione w ramach tej polisy. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że zależy Ci na zakupie tego dodatkowego produktu. Co jednak w sytuacji, gdy umowa OC wygaśnie dopiero za kilka miesięcy? Czy trzeba tyle czekać, by kupić te dwa produkty w komplecie?

Jeśli zastanawia Cię, czy można dokupić ubezpieczenie szyb w samochodzie w trakcie trwania ubezpieczenia, odpowiedź brzmi: zależy od OWU danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Czasami takie ubezpieczenie może być dokupione wyłącznie jako dodatek do polisy OC lub OC+AC w momencie zawierania ubezpieczenia. To bardzo istotna informacja.

Podsumowanie

Chociaż wystarcza Ci ubezpieczenie OC, szyby to ten element samochodu, o który martwisz się szczególnie? Twoje obawy zostaną rozwiane, gdy uzupełnisz tę podstawową polisę o dodatkowy produkt, czyli o ubezpieczenie szyb.

Teraz, gdy wiesz już, jak działa ubezpieczenie szyb w aucie, na pewno widzisz, że jest to bardzo przydatna ochrona. Szyba – zarówno przednia, jak i boczna czy tylna – może ulec uszkodzeniu w bardzo wielu przypadkach. Warto być przezornym i zapewnić sobie ochronę na wypadek takiej sytuacji.

Musisz bowiem wiedzieć, że ubezpieczenie szyb w aucie nie jest jedynym sposobem na uzyskanie odszkodowania w przypadku ich pęknięcia. Taką ochronę zapewnia także dobrowolne ubezpieczenie autocasco

Pamiętaj także o tym, że w przypadku uszkodzenia szyb, niezwykle pomocna okazuje się ochrona w ramach assistance. Jeżeli bowiem szyba ulegnie uszkodzeniu, które uniemożliwia dalszą jazdę, wystarczy skontaktować się z ubezpieczycielem, który zaproponuje odpowiednie rozwiązanie. W takiej sytuacji możesz liczyć np. na odholowanie samochodu do warsztatu albo na zorganizowanie auta zastępczego.

Jak widzisz, pęknięta szyba wcale nie musi wiązać się z dużymi problemami. Warto jednak wcześniej zadbać o odpowiednie ubezpieczenie szyb, a także inne produkty ubezpieczeniowe zapewniające ochronę w sytuacjach awaryjnych.

Ubezpieczenie szyb jest produktem dodatkowym – możesz je wykupić np. z obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej.  Wejdź na kalkulator OC, aby dowiedzieć się, ile wynosić będzie składka wybranego przez Ciebie ubezpieczenia. Cenę ubezpieczenia samochodu sprawdzisz również telefonicznie (22 444 44 23) lub stacjonarnie (u agenta współpracującego z LINK4).

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Zobacz również: Rejestracja samochodu Kraków, Ubezpieczenie OC Tychy

FAQ – często zadawane pytania

Czym jest ubezpieczenie szyb samochodowych?

To produkt, który obejmuje ochroną ubezpieczeniową szyby Twojego samochodu. Gdy dojdzie do ich stłuczenia lub uszkodzenia, likwidacja szkody będzie polegać na ich naprawie czy też wymianie, w zależności od konkretnej sytuacji.

Jakie uszkodzenia szyb pokrywa ubezpieczenie szyb w aucie?

W grę wchodzą zarówno pęknięcia, które nadają się do naprawy, jak i całkowicie stłuczone szyby, które wymagają wymiany.

Czy ubezpieczenie szyb obejmuje naprawę czy wymianę szyby?

Zazwyczaj obie z tych opcji. Wybór pomiędzy nimi jest dokonywany po ocenie pracownika TU szkody i ustaleniu jej wymiaru.

Czy zakup ubezpieczenia szyb wpływa na cenę polisy OC?

OC i ubezpieczenie szyb to dwa osobne produkty. Wybierając ten drugi, musisz liczyć się z tym, że kwota do zapłaty okaże się wyższa niż wtedy, gdy pozostajesz przy samym OC.

Jakie są typowe koszty ubezpieczenia szyb w samochodzie?

Ceny tego produktu zależą od wielu czynników, ale zazwyczaj wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych rocznie.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21