Auta powypadkowe. Jak je rozpoznać?

Sprzedawcy często nie mówią wszystkiego o historii auta. Dobrze jest o tym pamiętać podczas zakupu używanego samochodu. Jednak czy wiesz, jak poznać auta powypadkowe?

Spis treści:
1. Auto powypadkowe, czyli jakie?
2. Samochód po wypadku. Jak go rozpoznać?
3. Kiedy warto rozważyć zakup samochodu po wypadku?
4. Auto po wypadku. Kilka słów na koniec

Kupowanie używanego auta to bardzo stresująca sytuacja. Szczególnie jeżeli zależy Ci na wybraniu modelu, który jest w bardzo dobrym stanie technicznym. Jednak czy auta powypadkowe to zawsze zły pomysł?

Auto powypadkowe, czyli jakie?

Nie istnieje jasna definicja, która wskazuje na to, czym dokładnie jest auto powypadkowe. W teorii chodzi o pojazd, który został uszkodzony wskutek kolizji drogowej lub stłuczki. Prawda jest jednak taka, że niekiedy sprzedawcy chcą nieco ubarwiać rzeczywistość.

Niekiedy sprzedawca zwraca uwagę, że auto nie jest powypadkowe – tłumacząc się tym, że miało ono jedynie kolizję. Takie postępowanie to oczywiście ogromna nieuczciwość z jego strony, w której próbuje on okłamać nabywcę, mówiąc, że auto nie miało wypadku, bo… w ramach wspomnianej kolizji nikt nie został ranny. 

Niekiedy auto może zostać uznane za powypadkowe nawet w sytuacji, gdy doszło do powstania tzw. szkody parkingowej. Jeżeli nie jest to tylko zwykłe wgniecenie, a nieco poważniejsze uszkodzenie, to może okazać się, że przywrócenie samochodu do prawidłowego stanu okaże się o wiele bardziej kosztowne, niż mogłoby się wydawać. 

Zatem – w przypadku zakupu samochodu nie powinno Cię interesować, w jaki sposób został on uszkodzony. Niezależnie od tego, czy była to stłuczka, potrącenie zwierzęcia, wandalizm czy jakakolwiek inna sytuacja. Gdy w samochodzie wybuchły poduszki, karoseria wymagała naprawy powłoki lakierniczej albo potrzebna była wymiana kilku uszkodzonych elementów nadwozia lub podwozia, świadczy to o tym, że jest to samochód po wypadku. 

Zobacz również: Spalone sprzęgło – przyczyny, objawy i naprawa awarii

auta-powypadkowe-1

Samochód po wypadku. Jak go rozpoznać?

Każdy, kto choć raz miał do czynienia z zakupem auta, ma świadomość, że wybór odpowiedniego pojazdu jest naprawdę ciężki. W portalach z ogłoszeniami można wybierać z tysięcy propozycji i trzeba mieć świadomość, że wielu z tych sprzedawców nie ma uczciwych intencji.

Auta powypadkowe mogą być zaprezentowane w ten sposób, że nowy nabywca nie będzie w ogóle mieć podejrzeń odnośnie „niepewnej” historii pojazdu. Jeżeli auto jest idealnie wypolerowane i odświeżone w środku, to ogólne wrażenie jest tak dobre, że ciężko jest dopatrywać się w nim czegoś podejrzanego. Niestety, taka metoda przygotowania auta jest sposobem na uśpienie czujności osoby zainteresowanej pojazdem. Jeżeli chcesz kupić dobrze – nie pozwól sobie na takie rozkojarzenie.

Auto powypadkowe można rozpoznać przede wszystkim, obserwując jego nadwozie. Różnego rodzaju „niedopasowania” poszczególnych elementów karoserii mogą świadczyć o tym, że auto było „bite”. Widać to np. w okolicach maski, klapy bagażnika czy obrysu drzwi. W niektórych przypadkach mogą także zdarzyć się różnice w kolorze powłoki lakierniczej.

Podczas oględzin samochodu warto wykorzystać miernik lakieru. Przyjmuje się, że fabryczna powłoka lakiernicza nie powinna być grubsza niż 100-150 mikrometrów. Jeżeli taka grubość jest na całej karoserii – wówczas istnieje duża szansa, że auto nie było lakierowane. Jednak, jeżeli w niektórych miejscach grubość sięga nawet 250-300 mikrometrów, to jest to jasny znak, że w tych miejscach wykonywane były poprawki lakiernicze. Jeżeli taki pomiar – wskazujący na szpachlę – pojawia się na większej powierzchni, wówczas powinna zapalić Ci się czerwona lampka ostrzegawcza. 

Kolejna kwestia, która może świadczyć o tym, że oglądasz samochód po wypadku, to niezgadzające się daty produkcji szyb w aucie. Wystarczy sprawdzić, czy wszystkie pochodzą z jednego roku. Jeżeli któraś z nich jest nowsza o kilka lat – może to sugerować, że została ona rozbita, np. w wyniku wypadku. 

O kolizji drogowej z udziałem samochodu świadczyć mogą także inne czynniki. Wybita poduszka powietrzna jest jednym z nich. Element ten może zostać uruchomiony nawet przy niewielkim zderzeniu – jednak po takim wybuchu, poduszka powinna zostać wymieniona na nową (wraz z czujnikami). Próba jazdy z taką „zużytą” poduszką jest niebezpieczna. 

Samochody po kolizji często mają uszkodzone pasy bezpieczeństwa. Jeżeli zadziałały one mocno w momencie zderzenia i zostały zablokowane w tej pozycji, w jasny sposób wskazuje to na możliwość kolizji. Czy każdy sprzedawca jest nieuczciwy? Oczywiście, że nie. Dlatego też nie traktuj każdego jak oszusta. Jeżeli sprzedawca jasno wskazuje, że np. dokonał wymiany nadkola w aucie z powodu parkingowej wgniecenia lub pojawiającej się korozji, a szyba została wybita przez kamyk, to możliwe, że mówi on prawdę!

auta-powypadkowe-2

Kiedy warto rozważyć zakup samochodu po wypadku?

Jeżeli decydujesz się na zakup auta po kolizji, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Gdy masz świadomość, że samochód jest po poprawkach blacharskich – wówczas przynajmniej wiesz o tym, na co się piszesz i z jakimi kwestiami się to wiąże.

Jeżeli interesują Cię samochody po kolizji, które nie zostały jeszcze naprawione – to tak naprawdę jest to dość bezpieczna opcja. O ile oczywiście dysponujesz odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, które pozwoli Ci ocenić, jakie będą koszty doprowadzenia auta po kolizji do stanu używalności. Jeżeli nie masz takiego doświadczenia – lub nie masz zaufanego lakiernika i mechanika – to może się okazać, że zakup samochodu wcale nie okażę się okazją (a często nawet wręcz przeciwnie – naprawa mocno nadwyręży budżet).

Pamiętaj przy tym, że decydując się na naprawę, nie powinieneś kierować się jak najniższą ceną. Jeżeli chcesz, aby auto dobrze wyglądało i było bezpieczne, a lekko zamaskowane usterki nie zaczęły wychodzić na światło dzienne po kilku miesiącach – niestety najczęściej trzeba liczyć się z dużymi kosztami.

Miej przy tym na uwadze, że po wykonaniu napraw, warto nałożyć zabezpieczenie antykorozyjne na podwozie samochodu. To bardzo istotne, ponieważ podczas kolizji bardzo często dotychczasowe warstwy ochronne ulegają uszkodzeniu. W konsekwencji – auto po wypadku może być o wiele bardziej narażone na pojawienie się rdzy. Jeżeli na auto powypadkowe zostanie nałożone odpowiednie zabezpieczenie, możesz liczyć na to, że po dokonaniu napraw pozostanie ono w dobrym stanie na dłużej. 

Wybierając samochód powypadkowy, upewnij się także, że w jego historii wszystko się zgadza. Uważaj na sytuacje, w których auto nie dość, że jest po kolizji, to jeszcze jego historia dotycząca właścicieli jest niejasna. Szczególnie przyjrzyj się temu w przypadku zakupu auta zza granicy. Pamiętaj przy tym, że gdy kupisz auta po kolizji jako „bezwypadkowe”, możesz starać się o odstąpienie od umowy. Jednak taka czynność jest łatwa wyłącznie w momencie, gdy kupujesz auto np. z komisu czy od dealera aut używanych. W przypadku, gdy samochód jest kupiony od osoby prywatnej, dochodzenie swoich praw jest o wiele trudniejsze. 

Sprawdź także: Naprawa tłumików. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

auta-powypadkowe-3

Auto po wypadku. Kilka słów na koniec

To nie jest tak, że auta powypadkowe to zła decyzja. Wręcz przeciwnie. Niekiedy auto po wypadku może być bardzo dobrym wyborem. Jednak musisz – jako nabywca – znać historię takiego samochodu. Jeżeli Twoje auto „bezwypadkowe” jest tak naprawdę po wielu poprawkach blacharskich, to taki zakup trudno jest ocenić pozytywnie. 

Niestety takie sytuacje zdarzają się często – nieuczciwi sprzedający zatajają historię samochodu, w związku z czym nabywca niekiedy kupuje auto, które nie jest warte pieniędzy, za które zostało ono wystawione na sprzedaż. Jeżeli natomiast kupisz samochód powypadkowy, stosując się do wskazówek wymienionych w tym artykule, wówczas istnieje spora szansa, że będzie to udany zakup. 

Pamiętaj także, że po zakupie samochodu, musisz zadbać także o jego ubezpieczenie. Jako właściciel pojazdu nie możesz zapomnieć o wykupieniu i opłaceniu polisy OC. W LINK4 możesz kupić ubezpieczenie OC przez Internet, telefon lub u agenta. W ten sposób możesz wykupić także inne produkty z naszej oferty. Koniecznie się z nią zapoznaj i wybierz ochronę, na której Ci zależy. 

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze