Badanie lekarskie na prawo jazdy. Jak wygląda, ile kosztuje i gdzie je zrobić?

Badanie lekarskie na prawo jazdy jest w naszym kraju obowiązkowe. Powinien je przejść każdy kandydat na kierowcę, niezależnie od kategorii uprawnień. Dzisiaj dowiesz się, jak ono przebiega, ile kosztuje i gdzie można je odbyć.

Spis treści: 
1. Badanie lekarskie na prawo jazdy – jak wygląda i ile kosztuje?
2. Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?
3. Czy badania lekarskie na prawo jazdy trzeba powtarzać?
4. Badania lekarskie na prawo jazdy. Podsumowanie

W Polsce niełatwo jest zdobyć prawo jazdy. Oprócz długiego przygotowania, konieczności zdania względnie trudnego dwuetapowego egzaminu, należy uzyskać jeszcze orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdu. Wydaje je lekarz z odpowiednimi uprawnieniami, a za taki dokument należy słono zapłacić. O tym ile to kosztuje i czy można uniknąć tego wydatku, dowiesz się z dalszej części naszego artykułu. 

Badanie lekarskie na prawo jazdy – jak wygląda i ile kosztuje? 

Badania na prawo jazdy to w wielu wypadkach czysta formalność. Jednak wiele osób, zwłaszcza jeśli mają wadę wzroku, mocno się ich obawia. Niepotrzebnie. Cały proces składa się z kilku prostych etapów i w przypadku osób, które nie cierpią na żadną dolegliwość, trwa nie więcej niż 15 minut. Dzieje się tak przynajmniej w przypadku kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. Kandydaci na zawodowych kierowców, poruszających się samochodami ciężarowymi, poddawani są bardziej restrykcyjnym badaniom. Poza badaniem wzroku przechodzą badanie słuchu i rozwiązują testy psychoruchowe. Mają one za zadanie zbadać ich refleks, działanie w stresie oraz szybkość podejmowania decyzji.

Pierwszy etap badania do prawa jazdy każdego kierowcy polega na sprawdzeniu wzroku. To temu zmysłowi lekarz medycyny pracy poświęca najwięcej uwagi. Niezależnie od tego, czy nosisz szkła korekcyjne, czy też nie, zostaniesz poproszony o odczytanie optotypów z tablicy. W większości gabinetów funkcjonują ich nowsze podświetlane wersje. Pamiętaj, by zabrać ze sobą na badanie okulary lub soczewki, których używasz na co dzień. Jeśli są one właściwie dobrane, nie powinieneś mieć problemu z właściwym odczytaniem tych znaków. Informacja o tym, czy nosisz okulary, pojawi się w prawie jazdy. A Ty, jako kierowca będziesz zobligowany do jeżdżenia w okularach lub soczewkach kontaktowych. 

Przeczytaj również: Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy lub inne dokumenty podczas kontroli?

badanie-lekarskie-na-prawo-jazdy

Następnie lekarz sprawdza słuch kandydata. Jeśli nosisz aparat słuchowy, zabierz go ze sobą na wizytę. Lekarz zbada też zmysł równowagi, poprosi Cię o wykonanie kilku prostych ćwiczeń, takich jak np. dotknięcie ręką czubka nosa z zamkniętymi oczami, lub przejście po linii prostej. Lekarz także zbada Twoje serce i puls, a także ciśnienie krwi.

Przeprowadzi też krótką ankietę, dotyczącą stanu zdrowia psychicznego oraz ewentualnych uzależnień i chorób przewlekłych. Poprosi Cię również o podanie informacji na temat przyjmowanych przez Ciebie leków. Wszystko, po to, aby ocenić czy jesteś w stanie prowadzić auto i czy nie stanowisz zagrożenia na drodze. W razie wątpliwości kandydat na kierowcę może być poproszony o przejście dodatkowych badań. W przeważającej jednak liczbie przypadków całe badanie trwa kilkanaście minut i nie sprawia większego kłopotu. 

Zastanawiasz się, ile kosztują badania na prawo jazdy? W 2021 roku cena została uregulowana prawnie. Jest ona stała i obecnie wynosi 200 zł w każdym gabinecie Medycyny Pracy. Nie ma znaczenia czy starasz się o prawo jazdy po raz pierwszy, czy kolejny – i tak musisz uzyskać zaświadczenie lekarskie, ponieważ takie badanie jest obowiązkowe. Istnieje jednak sposób, aby zaoszczędzić. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców oferują badanie w cenie kursu. Jest to sprytny chwyt marketingowy, który zachęca wielu przyszłych kierowców do skorzystania z oferty danej szkoły jazdy. 

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Czy odpowiednie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz? Do prawa jazdy konieczna jest opinia lekarza orzecznika Medycyny Pracy, dysponującego odpowiednimi uprawnieniami. Najłatwiej zapisać się na badanie w ośrodku szkolącym kierowców. Prawie każdy z nich umożliwia odbycie badania lekarskiego kandydatom na kierowców, których szkoli. Niekiedy jest to usługa darmowa w cenie kursu. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak wygląda ta kwestia, zanim wybierzesz szkołę nauki jazdy. Badanie lekarskie na prawo jazdy możesz także odbyć w lokalnym Ośrodku Medycyny Pracy. 

badanie-lekarskie-na-prawo-jazdy

Czy badania lekarskie na prawo jazdy trzeba powtarzać? 

Obecnie zaświadczenie takie nie jest wystawiane bezterminowo. Prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T możesz uzyskać maksymalnie na 15 lat. Jeśli jednak cierpisz na jakieś schorzenie, np. cukrzycę, masz wadę wzroku, lub słuchu okres ten będzie krótszy. O tym na jak długi czas otrzymasz uprawnienia do kierowania pojazdem, decyduje lekarz orzecznik. Wpływ na to ma także rodzaj kategorii. Kierowcy zawodowi muszą wykonywać badania co 5 lat. Częściej będą musiały także przechodzić je osoby w podeszłym wieku.

Gdy badanie lekarskie dobiegnie końca, lekarz orzecznik wyda zaświadczenie. Mogą pojawić się na nim kody, dotyczące różnych ważnych kwestii. Warto wiedzieć co one znaczą. W przypadku osób z wadą wzroku będzie to oznaczenie 01. Kod 01.06 oznacza, że dana osoba może prowadzić pojazd w okularach lub soczewkach kontaktowych. Oznaczenie 01.01 to informacja, że kierowca może prowadzić pojazd wyłącznie w okularach. Jeśli nie będzie ich miał podczas kontroli drogowej, otrzyma mandat i zakaz kontynuowania podróży. Analogicznie kod 01.02 to nakaz prowadzenia w soczewkach kontaktowych. Pamiętaj, że w obu przypadkach soczewek i okularów nie można używać wymiennie.

Sprawdź: Odbiór prawa jazdy. Po jakim czasie od zdania egzaminu można odebrać dokument?

Jeżeli masz bezterminowe prawo jazdy, które uzyskałeś przed 2013 rokiem, będziesz musiał je w końcu wymienić. Masz na to jeszcze sporo czasu, bo aż do 2033 roku. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania kierowców w podeszłym wieku lub ze schorzeniami zagrażającymi bezpiecznemu poruszaniu się po drogach. Okresowe badania dla kierowców pozwalają na wykrycie osób, które nie powinny już prowadzić pojazdów mechanicznych i muszą oddać prawo jazdy. Badania lekarskie daje także możliwość wczesnego wykrycia przeciwwskazań, zarówno u kursantów, jak i już doświadczonych kierowców.

Zwłaszcza kierowcy zawodowi, którzy wiele godzin dziennie spędzają za kierownicą, są rygorystycznie kontrolowani. Do ukończenia 65 roku życia, przechodzą badania co 5 lat. A po osiągnięciu tego wieku, co 30 miesięcy. Dzięki temu kierowcy autobusów, czy też samochodów ciężarowych, przynajmniej w kwestiach zdrowotnych, nie stanowią zagrożenia na drodze. Częste kontrole pozwalają na wykrycie wad wzroku, czy też innych schorzeń, które mogą stanowić przeciwwskazanie do prowadzenia pojazdu.

badanie-lekarskie-na-prawo-jazdy

Badania lekarskie na prawo jazdy. Podsumowanie 

Każdy z kierowców musi co jakiś czas przejść badania. Prawo jazdy wymaga dobrego stanu zdrowia, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza. Jak widzisz, nie jest to jednak ani stresujący, ani skomplikowany obowiązek. Najczęściej w ciągu kwadransa jest już po wszystkim. 

A gdy już zdasz egzamin i zostaniesz pełnoprawnym kierowcą, zapraszamy Cię do LINK4, gdzie oferujemy ubezpieczenie samochodu online. Dzięki temu szybko i wygodnie wykupisz polisę, a jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze, korzystając z rabatu na zakup ubezpieczenia przez internet. Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4.pl już dziś, sprawdź nasz kalkulator OC i zobacz, ile możesz zyskać!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze