Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Badanie lekarskie na prawo jazdy. Jak wygląda, ile kosztuje i gdzie je zrobić?

Image
Ikona klienta
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
Ikona klienta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
353zł
Pan Jacek 38 lat, prawo jazdy od 21 lat. Ford Fiesta 1.2 MR`09 Ambiente z 2009 roku. Cena objemuje: ubezpieczenie OC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
595zł
Pani Renata 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC.
Oblicz składkę
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
OC Checkmark icon
AC Checkmark icon
Assistance Checkmark icon
NNW Checkmark icon
723zł
Pan Krzysztof 39 lat, prawo jazdy od 23 lat. Volkswagen Polo IV 1.4 MR`05 E4 Cross z 2008 roku. Cena objemuje: OC + AC + Auto Assistance.
Oblicz składkę
Czas czytania: 7 min. 29 sek.

Badanie lekarskie na prawo jazdy jest w naszym kraju obowiązkowe. Powinien je przejść każdy kandydat na kierowcę, niezależnie od kategorii uprawnień. Dzisiaj dowiesz się, jak ono przebiega, ile kosztuje i gdzie można je odbyć.

W Polsce niełatwo jest zdobyć prawo jazdy. Oprócz długiego przygotowania i konieczności zdania dwuetapowego egzaminu, należy uzyskać jeszcze orzeczenie lekarskie o zdolności do prowadzenia pojazdu. Wydaje je lekarz z odpowiednimi uprawnieniami.

Poniżej prezentujemy minikompedium wiedzy dla osób, które są w trakcie kursu na prawo jazdy lub dopiero rozważają, czy zdecydować się na ten krok. Przedstawiamy aktualne przepisy prawne i ceny obowiązujące w 2023 roku za orzeczenie lekarskie do prawa jazdy.

Jak wygląda badanie lekarskie na prawo jazdy?

Badania na prawo jazdy to w wielu przypadkach czysta formalność. Jednak wiele osób, zwłaszcza tych z wadą słuchu lub wzroku, mocno się ich obawia. Naszym zdaniem – zupełnie niepotrzebnie. Cały proces składa się z kilku prostych etapów i w przypadku osób, które nie cierpią na żadną dolegliwość, trwa nie więcej niż 15 minut przynajmniej w przypadku kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T. 

Kandydaci na zawodowych kierowców, którzy chcą poruszać się samochodami ciężarowymi z prawem jazdy kategorii C+E, poddawani są bardziej restrykcyjnym testom. Poza badaniem wzroku i słuchu rozwiązują też testy psychoruchowe. Mają one za zadanie zbadać ich refleks, działanie w stresie oraz szybkość podejmowania decyzji.

Pierwszy etap badania do prawa jazdy każdego kierowcy polega na sprawdzeniu wzroku. To temu zmysłowi lekarz medycyny pracy poświęca najwięcej uwagi. Niezależnie od tego, czy nosisz szkła korekcyjne, czy też nie, konieczne będzie odczytanie optotypów z tablicy. W większości gabinetów funkcjonują ich nowsze, podświetlane wersje. 

Pamiętaj, by zabrać ze sobą na badanie okulary lub soczewki, których używasz na co dzień. Jeśli są one właściwie dobrane, nie będziesz mieć problemu z właściwym odczytaniem tych znaków. Informacja o tym, czy nosisz okulary, pojawi się w prawie jazdy. Będziesz też mieć obowiązek późniejszego jeżdżenia w okularach lub soczewkach kontaktowych.

Następnie lekarz sprawdza słuch kandydata. Jeśli nosisz aparat słuchowy, zabierz go ze sobą na wizytę. Kolejnym krokiem jest badanie zmysłu równowagi. Lekarz poprosi Cię o wykonanie kilku prostych ćwiczeń, takich jak np. dotknięcie ręką czubka nosa z zamkniętymi oczami lub przejście po linii prostej. Zbada również Twoje serce i puls, a także ciśnienie krwi.

Częścią badania będzie też krótka ankieta dotyczącą stanu zdrowia psychicznego oraz ewentualnych uzależnień i chorób przewlekłych. Lekarz poprosi Cię również o podanie informacji na temat przyjmowanych przez Ciebie leków. Wszystko po to, aby ocenić, czy jesteś w stanie prowadzić auto i czy nie stanowisz zagrożenia na drodze. 

W razie wątpliwości kandydat na kierowcę może być poproszony o przejście dodatkowych badań. Takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko.

Ile kosztuje badanie na prawo jazdy?

Zastanawiasz się, ile kosztują badania na prawo jazdy? Lekarze nie mają tu wolnej ręki, gdyż cena ta została uregulowana prawnie. Jest ona stała i obecnie wynosi 200 zł w każdym gabinecie Medycyny Pracy. 

Badanie lekarskie przed egzaminem na prawo jazdy jest obowiązkowe. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców oferują badanie w cenie kursu.

Zostaw numer - oddzwonimy

i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy?

Czy odpowiednie zaświadczenie może wystawić każdy lekarz? Do prawa jazdy konieczna jest opinia lekarza orzecznika Medycyny Pracy dysponującego odpowiednimi uprawnieniami. Najłatwiej zapisać się na badanie w ośrodku szkolącym kierowców. Prawie każdy z nich umożliwia odbycie badania lekarskiego kandydatom na kierowców, których szkoli. Niekiedy jest to usługa darmowa w cenie kursu. Dlatego też warto dowiedzieć się, jak wygląda ta kwestia, zanim wybierzesz szkołę nauki jazdy. 

Badanie lekarskie na prawo jazdy możesz także odbyć w lokalnym Ośrodku Medycyny Pracy. Co do zasady, lokalizacja takiego ośrodka nie ma znaczenia. Nie musisz więc korzystać z instytucji znajdującej się w Twoim miejscu zamieszkania czy zameldowania, lecz w dowolnej lokalizacji, która okaże się najdogodniejsza.

Obecnie orzeczenie lekarskie do prawa jazdy nie jest wystawiane bezterminowo. W przypadku prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T możesz je uzyskać maksymalnie na 15 lat. Jeśli jednak cierpisz na jakieś schorzenie, np.masz cukrzycę, wadę wzroku lub słuchu, okres ten będzie krótszy. O tym, na jak długi czas otrzymasz uprawnienia do kierowania pojazdem, decyduje lekarz orzecznik. Wpływ na to ma także rodzaj kategorii. Kierowcy zawodowi muszą wykonywać badania co 5 lat. Częściej będą musiały także przechodzić je osoby w podeszłym wieku.

Jeżeli masz bezterminowe prawo jazdy, które uzyskałeś przed 2013 rokiem, będziesz musiał je w końcu wymienić. Masz na to jeszcze sporo czasu, bo aż do 2033 roku. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania kierowców w podeszłym wieku lub ze schorzeniami zagrażającymi bezpiecznemu poruszaniu się po drogach. 

Okresowe badania dla kierowców pozwalają na wykrycie osób, które nie powinny już prowadzić pojazdów mechanicznych i muszą oddać prawo jazdy. Dają także możliwość wczesnego wykrycia przeciwwskazań, zarówno u kursantów, jak i już doświadczonych kierowców.

Zwłaszcza kierowcy zawodowi, którzy wiele godzin dziennie spędzają za kierownicą, są rygorystycznie kontrolowani. Do ukończenia 65 roku życia przechodzą badania co 5 lat, a po osiągnięciu tego wieku co 30 miesięcy. Dzięki temu kierowcy autobusów czy też samochodów ciężarowych, przynajmniej w kwestiach zdrowotnych, nie stanowią zagrożenia na drodze.

Czego unikać przed badaniem na prawo jazdy?

Badanie na prawo jazdy to nic innego, jak ogólna kontrola Twojego stanu zdrowia, która w dużej mierze jest po prostu wywiadem lekarskim. Nie musisz więc przygotowywać się do tego w specjalny sposób ani stresować tym, że coś pójdzie nie tak.

Tym, czego warto unikać przed badaniem na prawo jazdy, jest z pewnością stres. Jeśli podczas wizyty lekarz zauważy niepokojące oznaki, jak chociażby przyspieszony oddech, wysokie ciśnienie czy kołatanie serca, z pewnością nie postawi wszystkiego na jedną kartę i nie założy z góry, że tylko się stresujesz. Zaleci Ci wykonanie dodatkowych badań, by wykluczyć poważne schorzenia, a to oznacza, że trzeba będzie poświęcić na to jeszcze więcej czasu i pieniędzy.

Jeśli chcesz uniknąć problemów na badaniach i przyspieszyć uzyskanie orzeczenia lekarskiego, zadbaj wcześniej o dostateczną ilość snu i o wyciszenie. Nie zapomnij też o zjedzeniu lekkiego posiłku i piciu odpowiedniej ilości wody. 

Jeśli masz jakiekolwiek choroby o przewlekłym przebiegu, zabierz ze sobą na wizytę dokumentację medyczną. Jest o szczególnie istotne w przypadku osób cierpiących na cukrzycę czy epilepsję.

Badanie potrzebne do prawa jazdy – często popełniane błędy

Wydawać by się mogło, że nie sposób zepsuć czegoś tak prostego, jak rutynowe badania do prawa jazdy. A jednak niektórym kierowcom udaje się to i przyczyna jest zwykle taka sama: nieszczere odpowiedzi.

Nawet jeśli masz wadę wzroku czy słuchu, nie przesądza to o tym, że lekarz nie dopuści Cię do egzaminu na prawo jazdy. Kierowcy z takimi problemami radzą sobie za kółkiem doskonale, o ile postępują uczciwie i odpowiedzialnie, czyli korzystają z okularów lub soczewek, a także z aparatu słuchowego.

Jeśli i Ty zmagasz się z takimi problemami zdrowotnymi, nie oszukuj lekarza, próbując przejść przez badanie wzroku czy słuchu bez nich. Dlaczego? Po pierwsze, lekarz najpewniej i tak zauważy, że coś jest nie tak, i skieruje Cię na dodatkowe badania lub odmówi wydania orzeczenia lekarskiego

Istotniejsze jest jednak to, że w ten sposób postępujesz skrajnie nieodpowiedzialnie. Jeżdżenie bez okularów czy aparatu słuchowego stanowi bezpośrednie zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Będziesz bowiem skupiać całą swoją uwagę na tym, by dobrze widzieć i słyszeć, a to może sprawić, że przegapisz coś, co dzieje się na drodze. Zamiast udowadniać, że wszystko z Tobą w porządku i nie potrzebujesz specjalnego traktowania, zaufaj lekarzom, którzy zalecili Ci stosowanie tych wyrobów medycznych – najpewniej mają co do tego rację.

Dlaczego kandydaci na kierowców popełniają ten błąd i próbują okłamać lekarza? Jest to zwykle motywowane chęcią uniknięcia tzw. kodu ograniczenia, który jest umieszczany na prawie jazdy. Jeśli podczas późniejszej kontroli drogowej policjant zauważy kod oznaczający konieczność jazdy w okularach, a Ty ich nie masz, możesz otrzymać mandat. Biorąc pod uwagę to, że żaden odpowiedzialny człowiek nie wsiadłby za kierownicę bez okularów, które są mu potrzebne, nie masz się czego obawiać. 

Jakie kody ograniczeń dotyczące stanu zdrowia pacjenta mogą znaleźć się na odwrocie prawa jazdy? Do tych najczęstszych należą:

  • 01.01 – obowiązek posiadania okularów,
  • 01.02 – obowiązek posiadania soczewek kontaktowych,
  • 01.03 – obowiązek posiadania szkieł ochronnych,
  • 01.05 – obowiązek posiadania przepaski na oko,
  • 02.01 – obowiązek posiadania aparatu słuchowego jednousznego,
  • 02.02 – obowiązek posiadania aparatu słuchowego obuusznego,
  • 03.01 – obowiązek posiadania protezy lub szyny ortopedycznej kończyny górnej.
  • 03.02 – obowiązek posiadania protezy lub szyny ortopedycznej kończyny dolnej,
  • 05.01 – możliwość jazdy tylko w godzinach dziennych,
  • 107 – możliwość jazdy tylko pojazdem dostosowanym do rodzaju schorzenia.

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!

Image
Ikona klienta
Mężczyzna, 38 lat, Ford Fiesta

353 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Kobieta
Kobieta, 46 lat, Honda Civic

364 zł

Oblicz składkę

Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!

Image
cena ubezpieczenia - Mężczyzna
Mężczyzna, 39 lat, Volkswagen Passat

373 zł

Oblicz składkę

Podsumowanie

Każdy z kierowców musi co jakiś czas przejść badania. Prawo jazdy, a właściwie prowadzenie pojazdu, wymaga dobrego stanu zdrowia, dlatego konieczna jest wizyta u lekarza, który wyda orzeczenie lekarskie do prawa jazdy

Jak widzisz, nie jest to jednak ani stresujący, ani skomplikowany obowiązek. Zwykle polega to jedynie na rozmowie na temat ogólnego stanu zdrowia, a następnie na sprawdzeniu wzroku, słuchu i zmysłu równowagi. Najczęściej w ciągu kwadransa jest już po wszystkim i masz w ręku potrzebny dokument.

A gdy już zdasz egzamin i zostaniesz pełnoprawnym kierowcą, zapraszamy Cię do LINK4, gdzie oferujemy ubezpieczenie samochodu online. W kalkulatorze OC/AC szybko obliczysz wysokość składki online, a następnie wygodnie wykupisz polisę. Jednocześnie zaoszczędzisz pieniądze, korzystając z rabatu za zakup ubezpieczenia przez Internet. Ubezpieczenie kupisz również telefonicznie (pod numerem 22 444 44 44) lub u agenta współpracującego z LINK4.

Nie czekaj, odwiedź stronę LINK4.pl już dziś, sprawdź nasz kalkulator OC i zobacz, ile możesz zyskać!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Sprawdź również: Rejestracja samochodu Radziejów

FAQ – często zadawane pytania

Jakie dokumenty są potrzebne do przystąpienia do badania lekarskiego?

Jeśli nie masz żadnych problemów zdrowotnych, wystarczy Ci tylko dowód osobisty i numer PESEL. Osoby zmagające się z jakimiś schorzeniami powinny zabrać ze sobą dodatkowo dokumentację medyczną, a w przypadku wady wzroku lub słuchu – również okulary/soczewki i aparat słuchowy.

Czy badanie lekarskie jest różne w zależności od kategorii prawa jazdy, które chcę zdobyć?

Tak. Kierowcy zawodowi, głównie starający się o prawo jazdy kategorii C+E, zostaną poddani dokładniejszym badaniom, w tym również testom psychologicznym.

Co zrobić, jeśli nie zdam badania lekarskiego?

Jeśli uda Ci się wyeliminować problem, który przesądził o negatywnym wyniku, masz prawo do odwołania się od decyzji lekarza w ciągu 7 dni i wtedy przejdziesz je jeszcze raz – w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy.

Czy są jakieś przypadłości zdrowotne, które automatycznie dyskwalifikują mnie z możliwości zdania badania?

Są to wszelkie choroby przewlekłe o ostrym przebiegu, np. niewydolność sercowo-naczyniowa, jak również pewne zaburzenia na tle psychicznym.

Jak długo jest ważne badanie lekarskie?

Tak. Badania lekarskie przeprowadzone po 2013 roku muszą być powtarzane co 15 lat.

Przeczytaj podobne wpisy

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21