Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu? Sprawdź!

Czy wiesz, że jednorazowa płatność za ubezpieczenie OC wcale nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem, gdy kupujesz nową polisę? Z tego tekstu dowiesz się, co ile się płaci OC, jakie masz możliwości oraz czy są wyjątki od powszechnie przyjętych zasad.

Ubezpieczenie nie będzie miało przed Tobą żadnych tajemnic. Zapraszamy do lektury! 

Spis treści:
1. Co ile płaci się OC – co na ten temat mówią przepisy?
2. Brak terminowej zapłaty OC. Co zrobić?
3. Co jaki czas płaci się OC – czy są wyjątki?
4. Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Co ile płaci się OC – co na ten temat mówią przepisy?

Na samym początku warto nadmienić, że w tej części artykułu nie będziemy odnosić się do żadnych przepisów ogólnokrajowych. Dlaczego? Ponieważ takowe po prostu nie istnieją. Państwo co do zasady nie wnika w to, w jaki sposób opłacasz swoją polisę komunikacyjną. Umowa jest zawarta pomiędzy Tobą a firmą ubezpieczeniową, dlatego też porozumienie musi nastąpić wyłącznie między Wami. 

Jeśli chodzi o to, co ile płaci się OC, to najczęściej stosowaną przez kierowców praktyką jest opłata jednorazowa za cały rok z góry. Jest ona o tyle wygodną metodą płatności, że natychmiastowo zamyka temat składek bez konieczności myślenia o kolejnych wpłatach. Oczywiście, opłata jednorazowa wymaga dysponowania całą kwotą od razu, co dla niektórych może być problematyczne ze względu na obciążenie domowego budżetu. 

Opłata jednorazowa ma również jeden podstawowy atut – do ubezpieczenia nie jest doliczana zwyżka za raty. Jeśli więc chcesz kupić polisę w okazyjnej cenie i zaoszczędzić trochę pieniędzy, to znak, że powinieneś zainteresować się wpłatą z góry za cały rok.

co-ile-placi-sie-ubezpieczenie-samochodu

Sprawdź również: Ubezpieczenie OC. Co obejmuje i kogo chroni?

Brak terminowej zapłaty OC. Co zrobić?

O ile w kwestii rodzaju wpłaty państwo nie ma nic do rzeczy, o tyle w sytuacji, gdy nastąpi brak uiszczenia składki, sprawa może wyglądać zupełnie inaczej. Po pierwsze, unikając zapłaty, musisz spodziewać się działań windykacyjnych, które w rezultacie mogą nawet doprowadzić do wszczęcia postępowania komorniczego. Jest to jednak działanie ostateczne i przeznaczone tylko dla uporczywych dłużników. Co prawda nie stracisz od razu ochrony z tytułu polisy, ale zostanie uruchomiona „maszyna windykacyjna”, która skutecznie da Ci się we znaki.

Konsekwencje braku wpłaty są również przewidziane przez obowiązujące przepisy. Wynika to z faktu, że brak odnotowanej zapłaty na koncie ubezpieczyciela upoważnia go do wstrzymania mechanizmu automatycznego wznowienia polisy, co w przypadku przekroczenia daty wskazanej w umowie będzie skutkować brakiem ważnego ubezpieczenia.

Jazda bez ważnego ubezpieczenia OC, bez względu na to, z jakiego powodu doszło do takiej sytuacji, może być dla kierowcy dość nieprzyjemna. Co ważne, jej konsekwencji nie da się w żaden sposób uniknąć. Zarówno urzędnicy, jak i funkcjonariusze policji mają bowiem dostęp do bazy danych UFG, co oznacza, że w każdej chwili mogą sprawdzić, czy dany pojazd jest objęty ochroną z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC. W roku 2022 stawki grzywien, wynikających z braku OC wynoszą:

 

Samochód osobowy

Samochód ciężarowy

Pozostałe pojazdy

Do 3 dni

1200 zł

1810 zł

200 zł

Od 4 do 14 dni

3010 zł

4520 zł

500 zł

Powyżej 14 dni

6020 zł

9030 zł

1000 zł

Z czego wynika wzrost kary za brak OC w 2022 roku?

Warto, żebyś pamiętał o jednym, dość ważnym aspekcie. Mianowicie, wysokość grzywny za brak ważnego ubezpieczenia OC jest zmienna. Być może słyszałeś o jej wzroście w roku 2022 względem poprzednich lat. Wynika to z wysokości ustalanej co 12 miesięcy płacy minimalnej. Od 1 stycznia wynosi ona 3010 zł brutto, co wpłynęło również na grzywnę za brak polisy OC.

co-ile-placi-sie-ubezpieczenie-samochodu

Czy wiesz, że?

Zgodnie z art. 88 ust. 5 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, kwoty grzywien nakładane na kierowców bez ważnej polisy są zaokrąglane do pełnych 10 zł.

Co jaki czas płaci się OC – czy są wyjątki?

Skoro zastanawiasz się, co ile się płaci OC, to warto, żebyś wiedział, że jednorazowa wpłata za cały rok nie zawsze jest jedyną możliwością. Większość towarzystw oferuje bowiem swoim klientom możliwość rozłożenia płatności na wygodne raty. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie jednorazowego wydawania dużej kwoty i odłożenie w czasie poszczególnych składek. Zazwyczaj przy chęci rozłożenia płatności na raty istnieje jedna możliwość, czyli raty od ubezpieczyciela. Liczba i wartość poszczególnych rat jest zależna od polityki danej firmy oraz tego, jak wygląda jej oferta.

Raty od ubezpieczyciela – na co możesz liczyć?

Jeśli chodzi o to, co ile płaci się ubezpieczenie samochodu w przypadku rat, to w większości sytuacji towarzystwa proponują płatność podzieloną na dwie, cztery lub dwanaście rat. Najczęściej jednak spotkasz się z dwiema pierwszymi możliwościami. Zazwyczaj już na etapie szukania nowej polisy na stronie ubezpieczyciela, możesz sprawdzić, jak będzie wyglądać cena ubezpieczenia w przypadku płatności jednorazowej, a jak w sytuacji, gdy zdecydujesz się na raty. 

Co jaki czas płaci się OC – raty ubezpieczyciela i warunki

Oferta ratalna od ubezpieczalni zazwyczaj charakteryzuje się w następujący sposób:

  • towarzystwo nie sprawdza historii kredytowej – dzięki temu raty są dostępne nawet dla klientów bez krystalicznej historii kredytowej;

  • towarzystwo nie wymaga zaświadczenia o zarobkach – nie musisz dostarczać żadnych dokumentów potwierdzających zarobki;

  • towarzystwo pobiera dodatkową opłatę – wspominaliśmy już, że składka rozłożona na raty jest trochę droższa od tej opłacanej jednorazowo.

co-ile-placi-sie-ubezpieczenie-samochodu

Przeczytaj także: Rekalkulacja OC. Czym jest i kiedy jest konieczna?

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu – podsumowanie

Jak widzisz, rynek ubezpieczeń jest elastyczny i oferuje możliwość jednorazowej zapłaty oraz skorzystanie z wygodnych rat. Dzięki temu możesz wybrać opcję, która najbardziej odpowiada Tobie i Twojemu budżetowi. Bez względu na to, która z nich okaże się najkorzystniejsza, pamiętaj, że posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela zarejestrowanego pojazdu mechanicznego.

Zobacz także: OC Kia, ubezpieczenie w Warszawie

Jeśli szukasz polisy komunikacyjnej OC, AC, NNW lub assistance, wejdź na stronę LINK4 i sprawdź naszą ofertę. W razie pytań zawsze możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 i skorzystać z pomocy wykwalifikowanych konsultantów lub spotkać się osobiście z agentem współpracującym z LINK4. Dzięki tym sposobom szybko dobierzesz rozwiązanie idealne do Twoich potrzeb. 

Zachęcamy również do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dostępnego na stronie www.link4.pl. Dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy