Co to jest i jak działa franszyza redukcyjna? Wyjaśnia ekspert

Jeżeli poszukujesz sposobów na obniżenie wysokości składki ubezpieczeniowej, powinieneś zainteresować się możliwościami, jakie daje franszyza redukcyjna.

O tym, co ten termin oznacza i kiedy najlepiej z takiego rozwiązania skorzystać, dowiesz się z naszego artykułu.

Spis treści:
1. Franszyza redukcyjna – co to jest?
2. Franszyza redukcyjna. Kiedy się ją stosuje?
3. Franszyza redukcyjna. Jak jest określana?
4. Franszyza redukcyjna. Kilka słów na koniec

Ceny polis ubezpieczeniowych w ostatnich latach dość szybko rosną. Dlatego też wielu kierowców poszukuje sposobów na obniżenie wysokości składki. Rozumieją to towarzystwa ubezpieczeniowe, które przygotowały możliwość przejścia części odpowiedzialności na ubezpieczonego, a jednocześnie zmniejszenia ceny składki ubezpieczeniowej. Jednak czy takie rozwiązanie jest korzystne w każdej sytuacji, czy tylko w nielicznych przypadkach? 

Franszyza redukcyjna – co to jest? 

Termin ten oznacza udział własny ubezpieczonego w likwidacji szkody. Mechanizm działania franszyzy redukcyjnej jest bardzo prosty. W zawartej umowie ubezpieczeniowej znajduje się klauzula, która zobowiązuje ubezpieczonego do poniesienia części kosztów usunięcia powstałej szkody, na przykład rozbitej szyby. Oczywiście osoba ubezpieczona musi wyrazić na to zgodę przed podpisaniem umowy. Dzięki temu rozwiązaniu może ona liczyć na niższą składkę ubezpieczeniową. A towarzystwo ubezpieczeniowe ponosi niższe wydatki, jeżeli dojdzie do szkody objętej ochroną ubezpieczeniową.

Wyobraźmy sobie, że dojdzie do zdarzenia chronionego polisą, a całkowity koszt naprawienia szkody wynosi 1000 złotych. W umowie została zapisana franszyza redukcyjna w wysokości 20%. Oznacza to, że otrzymasz 800 złotych odszkodowania, a resztę będziesz musiał dopłacić z własnej kieszeni. Wybranie tej opcji jest więc pewnego rodzaju ryzykiem. 

Polecamy również: BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód. Co to jest?

Warto jeszcze zauważyć, że część towarzystw ubezpieczeniowych umieszcza dodatkowe wyłączenia w umowach. Są to zapisy określające, na przykład, że odszkodowanie wypłacone będzie w przypadku gdy straty są wyższe niż określona kwota. W takim przypadku cały koszt naprawy spada na Twoje barki. Dlatego też zawsze sprawdź, na jakiej zasadzie działa franszyza ubezpieczenia w Twoim towarzystwie. Dokładnie opisane jest to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Niektórzy kierowcy mylą franszyzę redukcyjną z integralną. Pomimo że są one do siebie podobne, to jednak działają na innej zasadzie. Franszyza integralna to suma wpisana w umowie ubezpieczeniowej, do której towarzystwo ubezpieczeniowe nie ponosi odpowiedzialności. Ma to na celu uchronić je przed zalewem drobnych zgłoszeń, których koszt obsługi może być większy od wypłaconego odszkodowania. Natomiast franszyza redukcyjna AC, odnosi się tylko do udziału własnego ubezpieczonego. Warto o tej różnicy pamiętać, zwłaszcza podczas podpisywania dokumentów.

franszyza-redukcyjna-co-to-jest

Franszyza redukcyjna. Kiedy się ją stosuje?

Franszyza redukcyjna najczęściej stosowana jest w przypadku polis takich jak Autocasco. Dzięki temu możliwe jest obniżenie ceny danej polisy, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony ubezpieczeniowej. Jest to z pewnością duży plus tego rozwiązania. To za jego sprawą wielu kierowców decyduje się na zakup polisy z franszyzą redukcyjną. 

Trzeba jednak pamiętać, iż franszyza redukcyjna oznacza partycypacje w kosztach naprawy szkody. Może to być niewielka kwota w wypadku wymiany szyby, jednak w przypadku naprawy porysowanej karoserii, może się okazać, że pomimo wypłaty odszkodowania, nadal z własnej kieszeni będziesz musiał pokryć całkiem dużą sumę. Dlatego też decyzja o skorzystaniu z tej franszyzy powinna być dokładnie przemyślana. Może się okazać, że wyższa składka ubezpieczeniowa i brak franszyzy są bardziej opłacalne niż ponoszenie kosztów w naprawie ewentualnych szkód. Zwłaszcza gdy ubezpieczasz nowy i cenny samochód.

Zobacz też: Ubezpieczenie AC – do jakiego wieku auta można się na nie zdecydować?

Oczywiście w większości przypadków taka klauzula jest korzystna dla obu stron. Kierowca może liczyć na niższą składkę kosztem dołożenia się do ewentualnej naprawy. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe zyskuje zadowolonego klienta. Gdy nie dojdzie do żadnego poważnego zdarzenia objętego ochroną, kierowca może być zadowolony z decyzji, jaką podjął, zgadzając się na udział własny w kosztach naprawy. 

franszyza-redukcyjna-kiedy-stosowac

Franszyza redukcyjna. Jak jest określana?

W jaki sposób jednak określana jest wysokość udziału własnego ponoszonego przez ubezpieczonego? Obecnie na rynku spotyka się trzy sposoby wyznaczania wysokości franszyzy redukcyjnej. Pierwszy z nich polega na określeniu kwoty deklarowanego udziału własnego, na przykład 1000 złotych. W takim przypadku, jeżeli powstałe szkody wynoszą 10 000 złotych. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie w wysokości 9000 złotych. Ma to swoje plusy, gdyż może się okazać, iż znajdziesz warsztat samochodowy, który naprawę wykona taniej, niż wynikałoby to z wyliczeń ubezpieczyciela. Oczywiście może się także okazać, że będziesz musiał dołożyć więcej, niż deklarowany wkład własny.

Drugim rodzajem jest procentowa franszyza redukcyjna, co to takiego? Jest to udział własny określony procentowo, na przykład na poziomie 10%. W takiej sytuacji bez względu, jaki jest koszt naprawy, Ty zawsze ponosisz 1/10 – czy jest to 1000 złotych, czy też 5000 złotych. Z tego rodzaju rozwiązania lepiej skorzystać, gdy ubezpieczony samochód ma już swoje lata i naprawa jego podzespołów nie będzie zanadto kosztowna. W przypadku drogich aut, o skomplikowanej budowie, procentowy udział własny może okazać się niekorzystnym rozwiązaniem.

Przeczytaj także: Regres ubezpieczeniowy OC. Co musisz o nim wiedzieć?

Trzeci sposób określania franczyzy to metoda kwotowo-procentowa. W umowie zapisany jest procent, jaki pokrywa ubezpieczony z własnej kieszeni oraz minimalna kwota, jaką musi on ponieść. Na przykład 5%, ale nie mniej niż 250 złotych. W takim przypadku, jeżeli szkoda została wyceniona na 1000 złotych, 5% tej kwoty to 50 złotych. Jednak udział własny nie może być mniejszy niż 250 złotych, dlatego też odszkodowanie wynosić będzie 750 złotych.

franszyza-redukcyjna-jak-jest-okreslana

Jak widzisz, warto dopytać się, w jaki sposób określa się franszyzę w danym towarzystwie, by przy wypłacie ubezpieczenia nie przeżyć dużego zdziwienia. Wszystkie informacje znajdują się OWU. Zapoznaj się z nimi koniecznie przed podpisaniem umowy. Można z nich dowiedzieć się wielu bardzo ważnych rzeczy.

Franszyza redukcyjna. Kilka słów na koniec 

Wiesz już, co to jest franszyza redukcyjna, kiedy jest stosowana i w jaki sposób jest obliczana. Teraz podczas wykupywania ubezpieczenia będziesz wiedział, czy zdecydować się na takie rozwiązanie, czy też nie. Pokazaliśmy Ci także, jak w przypadku każdego z rodzajów franszyzy wygląda kwestia obliczania wypłaconego odszkodowania.

Teraz czas na Twój ruch – odwiedź stronę LINK4.pl i zobacz jakie oferty przygotowaliśmy dla Ciebie. Jest to między innymi ubezpieczenie OC samochodu, Autocasco czy też inne polisy takie jak NNW, czy też assistance. Za pomocą wygodnego kalkulatora szybko i wygodnie obliczysz wysokość składki i kupisz polisę online. Nie czekaj, już dziś ubezpiecz auto w LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Redakcja

Komentarze