Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co to jest leasing? Dowiedz się, jak działa i jakie daje korzyści

Czas czytania: 3 min. 53 sek.

Ten atrakcyjny sposób na sfinansowanie samochodu od lat cieszy się ogromną popularnością. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest leasing, na czym polega tego typu umowa i kto może z niej skorzystać, zapraszamy do lektury artykułu!

Spis treści

1. Co to jest leasing?
2. Jak działa leasing?
3. Leasing – najczęściej zadawane pytania
4. Leasing. Kilka słów na koniec

Zakup samochodu wymaga sporych funduszy albo uciążliwego i niekiedy czasochłonnego starania się o kredyt. Zamiast tego możesz skorzystać z leasingu, czyli wygodnej formy dzierżawy pojazdu. Wcale nie musisz być przedsiębiorcą, żeby cieszyć się takim udogodnieniem. Zobacz, jak działa leasing i sprawdź, czy to rozwiązanie dla Ciebie.

Co to jest leasing? 

Leasing to wygodna i popularna forma finansowania. W ramach takiej umowy leasingobiorca może użytkować przedmiot, którego formalnym właścicielem jest leasingodawca. Jako dzierżawca możesz korzystać z przedmiotu przez określony czas, w zamian uiszczając określoną w umowie opłatę do strony finansującej – czyli właściciela przedmiotu. 

W ramach leasingu można finansować różnego typy mienia, jednak ogromną popularnością cieszy się przede wszystkim leasing samochodowy. W praktyce oznacza to, że możesz korzystać z auta, chociaż formalnie nie jesteś jego właścicielem. To rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ rozłożona na kilka lat umowa leasingowa pozwala na zoptymalizowanie kosztów firmowych. Leasingodawca może także oferować dodatkowe udogodnienia związane z umową. W niektórych sytuacjach możesz zyskać m.in. przegląd techniczny czy też usługi serwisowe w cenie.

Coraz więcej osób prywatnych także decyduje się na konsumencki leasing. Co to takiego? To forma dzierżawy przeznaczona dla konsumentów. Takie rozwiązanie wiąże się ze znacznie mniejszą ilością wymaganych formalności (niż w przypadku kredytu), a jednocześnie pozwala na uzyskanie dość atrakcyjnych warunków „pożyczki” auta. 

co to jest leasing?

Gdy mowa o leasingu, konieczne jest rozróżnienie na dwa typy: operacyjny oraz finansowy. Jak działa leasing operacyjny? W przypadku finansowania samochodu jest on po prostu znacznie wygodniejszy i wymaga mniejszych funduszy. W takiej sytuacji nie wpisujesz pojazdu do ewidencji środków trwałych i nie generujesz odpisów amortyzacyjnych. Zamiast tego płacisz miesięczną ratę na określonym poziomie – a poniesione wydatki mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu oraz pozwalają na odliczenie VAT.

A co to jest leasing finansowy? W takiej sytuacji leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu. W konsekwencji musi on dokonywać amortyzacji przedmiotu. Co więcej – taka forma wiąże się z koniecznością opłacenia całego podatku VAT w momencie zakupu. 

Zobacz również: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego. Co zawiera taka polisa?

Jak działa leasing?

Żeby lepiej zrozumieć, co to jest leasing, warto przyjrzeć się temu rozwiązaniu na konkretnym przykładzie. Chcesz wymienić auto na nowe, ale nie masz środków, które pozwolą Ci kupić je za gotówkę? W takiej sytuacji możesz zwrócić się do firmy leasingowej, która sfinansuje zakup samochodu za Ciebie. Następnie auto zostanie Ci wydzierżawione na warunkach określonych w umowie. 

Jak wziąć samochód w leasing? Konieczne jest podpisanie porozumienia pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą. Umowa dokładnie określa, na czym polega dzierżawa – jej warunki są bowiem ograniczone. Wskazany jest także czas, na jaki umowa zostaje zawarta, wysokość raty, miesięczny limit kilometrów oraz szczegóły dotyczące usług i opłat dodatkowych. 

Aby móc skorzystać z leasingu, konieczne jest uiszczenie wkładu własnego. Istnieje możliwość skorzystania z oferty bez takiego wkładu – wiąże się to jednak ze znacznie gorszymi warunkami umowy. W przypadku samochodu umowa jest zawierana maksymalnie na 5 lat. W praktyce jednak czas ten jest zdecydowanie krótszy i wynosi np. 2-3 lata. 

Leasing kojarzony jest przede wszystkim z zakupem nowych samochodów – co pozwala na elastyczne podejście do firmowej floty i jej okresową wymianę. Jednak warto wiedzieć o tym, że niektóre firmy umożliwiają także finansowanie samochodów używanych.

co to jest leasing?

Leasing – najczęściej zadawane pytania

Jeżeli wciąż w głowie pojawia Ci się pytanie: „leasing – co to takiego?”, koniecznie zapoznaj się z poniższym FAQ’iem, czyli odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania. Pomogą Ci one w zrozumieniu tego, na czym polega leasing. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie.

Jak wziąć samochód w leasing?

Żeby wziąć samochód w leasing, musisz podpisać umowę z leasingodawcą. Najczęściej jest nim firma leasingowa – czyli podmiot, który zajmuje się tego rodzaju finansowaniem w ramach prowadzonej działalności. W praktyce są to spółki kapitałowe powoływane przez banki.

Kto może wziąć samochód w leasing? 

Osoba biorąca samochód w leasing to leasingobiorca. Najczęściej jest to osoba o statusie przedsiębiorcy – np. spółka czy osoba prowadząca działalność gospodarczą. Także osoby fizyczne mają możliwość skorzystania z takiej formy finansowania – poprzez leasing konsumencki.

Co można wziąć w leasing? 

Taka forma finansowanianie ogranicza się wyłącznie do samochodów. W ten sposób możesz sfinansować zakup różnych przedmiotów. Może to być sprzęt komputerowy, programy, urządzenia, meble czy maszyny produkcyjne. 

Jakie są zalety leasingu? 

To bardzo wygodna forma finansowania. Nie wiąże się ona z tak rozbudowanymi formalnościami jak kredyt. Decydując się na leasing, możesz liczyć na uniknięcie kosztów związanych z serwisowaniem auta. Taka forma oferuje też duża elastyczność – po zakończeniu umowy możesz zdecydować się na finansowanie nowego pojazdu lub wykup auta. Co więcej – leasing nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy.

Przeczytaj też: Punkty karne. Kasowanie i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Jakie są wady leasingu? 

Finansowanie tego typu nie jest pozbawione wad. Formalnie nie jesteś właścicielem pojazdu, w związku z tym musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami określonymi w umowie (mogą one dotyczyć np. limitu kilometrów). Nie możesz w pełni rozporządzać takim przedmiotem – użyczać innym osobom (bez pisemnej zgody leasingodawcy) czy jej sprzedać.

Czy możliwy jest wykup samochodu z leasingu? 

Tak – wykup samochodu z leasingu jest możliwy. Warunki takiego wykupu są określone w momencie podpisania umowy. Jako leasingobiorca masz pierwszeństwo wykupu, jednak istotna jest wartość, za jaką możesz to zrobić. Jest ona ustalana procentowo – może wynosić np. 1%, 10% czy 30% początkowej wartości samochodu.

Leasing. Kilka słów na koniec

Leasing to przepustka do nowego auta, z której mogą skorzystać nie tylko przedsiębiorcy, ale także osoby fizyczne. Pamiętaj o tym, że poruszanie się takim samochodem wymaga wykupienia pakietu ubezpieczeń – nie tylko OC, ale także Autocasco

W LINK4 możesz liczyć na atrakcyjną ofertę dla flot firmowych, ale także dla osób, które korzystają z leasingu konsumenckiego. Polisa zabezpieczy Twoje finanse na wypadek kolizji czy awarii. Sprawdź naszą ofertę i podróżuj bezpiecznie!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21