Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Punkty karne. Kasowanie i wszystko, co musisz o tym wiedzieć

Czas czytania: 4 min. 23 sek.

Od prawie 30 lat jedną z najbardziej dotkliwych kar za złamanie przepisów na drodze są punkty karne. Obawa przed nimi sprawia, że kierowcy ściągają nogę z gazu przed fotoradarami. Jakie są zasady ich przyznawania i jakie pociąga to konsekwencje? Odpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie są punkty karne i jak działają. Przeczytasz także, za jakie wykroczenia możesz je otrzymać oraz co wiąże się z przekroczeniem limitu 20 lub 24 punktów. Zdradzimy, jak sprawdzić stan swojego konta punktowego oraz jak skasować punkty karne, gdy masz ich zbyt dużo. Zapraszamy do lektury!

Czym są punkty karne? 

W myśl polskiego prawa – osoba popełniająca wykroczenie w ruchu drogowym, poza karą finansową, otrzymuje punkty karne. To, ile można ich maksymalnie otrzymać, jest określone przez tak zwany taryfikator. Czyli, inaczej mówiąc, wykaz wykroczeń z przypisanymi do nich na stałe kwotami mandatów. W Polsce system ten obowiązuje od 1993 roku.

W założeniu ustawodawcy ich przyznawanie ma dwa cele. Po pierwsze, mają one przeciwdziałać przekraczaniu prędkości. Kierowców zdecydowanie niepokoją punkty karne. Limit jest na tyle niski, że łatwo jest go przekroczyć. A to wiąże się z poważnymi konsekwencjami. 

Po drugie, jest to skuteczny sposób na wyeliminowanie z dróg niebezpiecznych kierowców, którzy notorycznie łamią przepisy. Po zdobyciu określonej liczby punktów, osoby takie tracą prawo jazdy i muszą po raz kolejny przystąpić do egzaminu.

Za co możesz otrzymać punkty karne?

Wykroczenia drogowe podzielone zostały ze względu na to, jak poważne zagrożenia stanowią. Za najcięższe z nich możesz otrzymać 10 punktów, a za najlżejsze – 1 punkt. Co ważne, jeżeli zostaniesz przyłapany na łamaniu kilku przepisów jednocześnie, punkty się sumują. Dlatego nawet jeśli masz czyste konto, a popełnisz poważne wykroczenie (lub kilka mniejszych jednocześnie), w jednej chwili możesz stracić prawo jazdy. 

Lista wykroczeń, za które możesz zostać ukarany punktami, jest bardzo długa. Obejmuje ona na przykład nieprawidłowe zachowanie względem pieszych lub niestosowanie się do znaków i sygnałów drogowych. Poważnym wykroczeniem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych substancji odurzających. Jeżeli chcesz dokładnie wiedzieć, ile punktów grozi za konkretne przewinienie, w sieci łatwo znajdziesz aktualny taryfikator ze wszystkimi niezbędnymi danymi.

„Zgodnie z art. 98 par 1 i nast. ustawy o kierujących pojazdami kierowca lub kierujący tramwajem, który naruszył przepisy ruchu drogowego, co zostało stwierdzone mandatem, prawomocnym wyrokiem sądu lub orzeczeniem organu orzekającego w sprawie o naruszenie w postępowaniu dyscyplinarnym, może zostać ukarany punktami karnymi w wartości od 1 do 10. Jeżeli kierowca popełni więcej niż 1 wykroczenie w czasie zdarzenia, punkty przyznaje się za każde z nich i sumuje się, jednak jednorazowo kierowca może zostać ukarany maksymalnie 10 punktami karnymi. O tym, za co możemy otrzymać punkty karne, decyduje rozporządzenie wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji, ministrem właściwym do spraw transportu oraz Ministrem Sprawiedliwości”. – komentuje mgr prawa Aleksandra Wolska

Ile można mieć punktów karnych?

W Polsce limit punktów karnych, który skutkuje utratą prawa jazdy, wynosi 24 punktydla kierowców ze stażem powyżej roku.Ile można mieć punktów karnych w przypadku osób, które mają uprawnienia do prowadzenia pojazdów krócej niż 12 miesięcy? Tutaj limit wynosi jedynie 20. Każdy zdobyty punkt jest ważny rok. To znaczy, że jeżeli otrzymałeś, przykładowo, 2 punkty 1 kwietnia – są one ważne przez kolejne 356 dni. Jeżeli w tym czasie na Twoim koncie znajdzie się więcej niż 24 punktów karnych, stracisz prawo jazdy.

Utrata prawa jazdy oznacza bezwarunkowy zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych. Co się stanie, jeśli pomimo tego kierowca wsiądzie za kółko? Osobie takiej grożą wysoki mandat oraz skierowanie sprawy do sądu. Uprawnienia można odzyskać po zdaniu egzaminu kontrolnego. Wygląda on tak samo, jak ten zdawany przez kandydatów na kierowców. Składa się z części teoretycznej i praktycznej, a odbywa się w WORDzie.

Uwaga! Taki egzamin można zdawać tylko raz. Jeżeli zakończy się on niepowodzeniem, kursant musi odbyć szkolenie w szkole jazdy. Dopiero później może a ponownie przystąpić do egzaminu. 

Jak widzisz, konsekwencje łamania przepisów mogą być nie tylko kłopotliwe, ale także wyjątkowo kosztowne. Jednak są sposoby, by uchronić się przed utratą prawa jazdy i usunąć ze swojego konta kilka punktów karnych.

Kasowanie punktów karnych – czy to możliwe?

Ustawodawca przewidział wyjście dla niecierpliwych kierowców, którym ciążą punkty karne. Kasowanie ich jest możliwe dzięki organizowanym przez WORDy specjalnym kursom reedukacyjnym. Trwają one 6 godzin i są najczęściej organizowane w weekendy. Ich tematyka dotyczy:

  • najczęstszych przyczyn wypadków drogowych w naszym kraju,

  • skutków społecznych i prawnych zdarzeń na drodze,

  • psychologii kierowania pojazdem.

Po ukończeniu takiego kursu następuje redukcja punktów karnych. Z Twojego konta znika ich 6. Aby wziąćudział w takich zajęciach, musisz spełnić określone warunki: posiadać prawo dłużej niż 12 miesięcy i, co raczej oczywiste, mieć mniej niż 24 punkty karne. Limit ten nie może zostać przekroczony. W kursie reedukacyjnym można brać udział raz na 6 miesięcy.

Teraz wiesz już, jak skasować punkty karne!

Jak sprawdzić punkty karne?

Jeżeli chcesz się dowiedzieć, ile punktów karnych znajduje się na Twoim koncie, możesz sprawdzić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to udanie się na dowolny posterunek Policji. Powinieneś zabrać ze sobą prawo jazdy oraz inny dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty lub paszport. Po zweryfikowaniu Twojej tożsamości oficer dyżurujący poda Ci aktualny stan punktów na Twoim koncie oraz wszystkie inne informacje z nimi związane. 

Drugi sposób na to, jak sprawdzić punkty karne, jest znacznie wygodniejszy, jednak na wstępie wymaga trochę zaangażowania. Możesz zweryfikować stan Twojego konta punktowego online. Aby to zrobić, należy założyć profil zaufany. Masz taką możliwość za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 

Oto krótki przewodnik, jak online sprawdzić punkty karne:

  • wejdź na stronę https://obywatel.gov.pl/,

  • odszukaj zakładkę Kierowcy i pojazdy,

  • następnie przejdź do sekcji Kary i mandaty,

  • kliknij przycisk Sprawdź swoje punkty karne,

  • potwierdź swoją tożsamość,

  • po zakończeniu tej procedury zostaniesz przeniesiony na stronę, gdzie widoczne będą wszystkie Twoje punkty karne.

Możesz przeglądać wyniki, a nawet zapisać je do pliku PDF i wydrukować, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Redukcja punktów karnych. Podsumowanie 

Jak widzisz, system punktów karnych dla kierowców w naszym kraju jest całkiem skutecznym sposobem karania i dyscyplinowania osób łamiących przepisy. Teraz już wiesz, co się stanie, gdy przekroczysz ich dopuszczalny limit. Znasz także sposób na to, jak wymazać z Twojego konta punkty karne. Kasowanie ich czasami jest jedynym sposobem na uniknięcie utraty prawa jazdy. 

Pamiętaj także, że podczas każdej podróży, warto zabezpieczyć się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. W LINK4 do każdej polisy OC otrzymasz dodatkowo unikalny Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Możesz zdecydować się także na dodatkowe polisy, jak AC, NNW, Kluczyki Plus czy Szyby 24, które ochronią Ciebie, pasażerów oraz pojazd, którym się poruszasz. 

Zobacz też: OC Koszalinubezpieczenie Mercedes-Benz

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21