Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

Czas czytania: 3 min. 33 sek.

Wykupiłeś polisę AutoCasco, ale nie wiesz, jaki jest zakres ubezpieczenia? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się co, można naprawić z AC, oraz jakie w takich wypadkach obowiązują procedury. 

Spis treści: 
1. Co można naprawić z AC i od czego zależy wysokość odszkodowania?
2. Naprawa auta z AC czy OC sprawcy?
3. Likwidacja szkody z AC. Na co warto uważać?
4. Teraz już wiesz, co można naprawić z AC!

W Polsce tylko około ¼ kierowców wykupuje polisę AC. Oznacza, to, że zdecydowana większość płaci ze swojej kieszeni za uszkodzenia auta spowodowane z własnej winy lub przez nieznanego sprawcę. Koszty takich napraw mogą być naprawdę wysokie, zwłaszcza w przypadku nowych i drogich aut.  Dlatego też warto wiedzieć, jakie korzyści daje posiadanie polisy AC.

banner-link4-skladka

Co można naprawić z AC i od czego zależy wysokość odszkodowania? 

W ramach polisy AC możesz naprawić wiele szkód.  Każde towarzystwo ma własne kryteria, jednak można stwierdzić, że najczęściej są to uszkodzenia spowodowane przez inne pojazdy osoby trzecie, zwierzęta, kradzieże, lub ich usiłowania. Ubezpieczenie to obejmuje swoim zakresem szkody powstałe w wyniku działania czynników atmosferycznych, pożaru lub wybuchu. Także szkody wyrządzone przez właściciela pojazdu w sposób niecelowy. W niektórych przypadkach możesz nawet liczyć na auto zastępcze na czas naprawy z AC.

Co ciekawe masz do wyboru dwa rodzaje likwidacji szkód. Pierwszy z nich to metoda kosztorysowa. W tym przypadku, po zgłoszeniu szkody do towarzystwa ubezpieczeniowego, skontaktuje się z Tobą rzeczoznawca. Po obejrzeniu auta oraz powstałych szkód wykona on kosztorys, na podstawie którego zostanie wypłacone Ci odszkodowanie. Następnie to Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz dokonać naprawy. 

Dlatego też wysokość składki AC może być niższa, gdy zdecydujesz się na ten wariant, niż w przypadku metody warsztatowej.

Drugi sposób to metoda warsztatowa. Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela ten proponuje Ci skorzystanie z usług jednego ze współpracujących  z nim warsztatów samochodowych, lub też możesz warsztat wwybrać samodzielnie.  Auto jest naprawiane, a rozliczenie dokonywane między warsztatem a towarzyszem ubezpieczeniowym.

Zobacz także: Auto assistance na wakacje. Czy warto je kupić?

Powinieneś jeszcze pamiętać o amortyzacji oraz udziale własnym. Amortyzacja części to sposób na obniżenie składki AC, jednak także kwoty otrzymanego odszkodowania. Ubezpieczyciel oblicza jego kwotę nie na podstawie nowych części, lecz uwzględniając ich zużycie. Zamiast 100% wartości, możesz otrzymać na przykład 70%. 

Udział własny to zapis w umowie ubezpieczenia, w którym deklarujesz, że pewną część kosztów naprawy bierzesz na siebie. Może ona być podana w procentach np. 10% lub kwotowo, np. 1000 zł. W takim wypadku, jeżeli koszty napraw są niższe, nie otrzymasz żadnego odszkodowania.

co-mozna-naprawic-z-ac

Naprawa auta z AC czy OC sprawcy? 

Naprawa samochodu z własnego AC możliwa jest także w przypadku, gdy uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, a nie jesteś jego sprawcą. Likwidacja szkód z polis OC drugiego kierowcy, często może trwać długo. Sprawca może nie przyznawać się do winy, nie posiadać ważnego ubezpieczenia, czy też ustalenie kierującego może być trudne. Masz wtedy dwie możliwości.

Po pierwsze, czekasz, aż sprawa zostanie wyjaśniona, a odszkodowanie wypłacone z ubezpieczenia OC sprawcy. W takim przypadku nie tracisz zniżek z AC i możesz naprawić samochód. Drugie wyjście to naprawa auta z własnej polisy AutoCasco. W tym przypadku wszystko przebiega szybko i sprawnie.  Jednak wówczas możesz liczyć się z utratą zniżek na polisie AC. Chyba że Twój ubezpieczyciel wystąpi z regresem, czyli zwróci się o zwrot odszkodowania do ubezpieczyciela sprawcy.

Po wypłaceniu należnego Tobie odszkodowania, ubezpieczyciel występuje do sprawcy zdarzenia o zwrot wypłaconej kwoty. Jeżeli zostanie ona przez niego uregulowana, to Ty zachowujesz zniżki, a dane zdarzenie wykreślane jest z Twojej historii ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że nie zawsze warto z takiego rozwiązania skorzystać.W niektórych przypadkach bardziej opłacalne jest poczekanie na ubezpieczenie z OC sprawcy. 

banner-link4-kalkulator

Zwłaszcza gdy nie tylko uszkodzone zostało auto, ale także ucierpiał kierowca lub pasażerowie pojazdu. Zgodnie z prawem polisa OC pokrywa wszystkie tego rodzaju przypadki. Twoje własne AC dotyczy tylko uszkodzenia pojazdu i to w kilku konkretnych przypadkach. 

Możesz także uzyskać odszkodowanie z polisy AC, gdy w sposób niecelowy uszkodzisz swoje auto (tzw. odszkodowanie AC z własnej winy). Na przykład zahaczysz słupek parkingowy lub zarysujesz lakier o wystający fragment ogrodzenia. Oczywiście każde towarzystwo ma listę wyłączeń, jednak jest to wygodna opcja, umożliwiająca naprawę auta na koszt ubezpieczyciela.

co-mozna-naprawic-z-ac

Likwidacja szkody z AC. Na co warto uważać?

Zanim jednak zdecydujesz się na skorzystanie z likwidacji szkody z Twojej polisy AC, warto pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Gdyż ich nieznajomość może Cię drogo w przyszłości kosztować. Oto, na co warto zwrócić uwagę

Franszyza integralna

To zapis w umowie ubezpieczenia AutoCasco, w myśl którego towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie za szkody od pewnej kwoty. To znaczy, że gdy franszyza integralna na Twojej polisie wynosi 500 zł i zgłosisz na przykład uszkodzenie pojazdu, którego koszt naprawy wynosi 100 lub 200 złotych, to Twój ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Dlatego warto się zastanowić, czy drobne uszkodzenia warto zgłaszać. Pamiętaj, że jest to zupełnie coś innego niż udział własny.

Bieżące monitorowanie statusu sprawy

Pamiętaj też, że masz prawo do wglądu w dokumenty dotyczące przebiegu likwidacji zgłoszonej przez Ciebie szkody. Możesz także nie zgodzić się z wyceną Towarzystwa lub jej decyzją i się od niej odwołać, czy też skorzystać z usług innego rzeczoznawcy.

Przeczytaj również: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego. Co zawiera taka polisa?

co-mozna-naprawic-z-ac

Teraz już wiesz, co można naprawić z AC! 

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, co możesz naprawić z wykorzystaniem polisy AC, a co nie wchodzi w jej zakres. Jeżeli poszukujesz korzystnej oferty polisy komunikacyjnej, zapraszamy Cię do odwiedzenia strony LINK4, gdzie znajdziesz informacje o tym, z jakich polis możesz skorzystać. Naszym klientom oferujemy atrakcyjne warunki, szeroki zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz szybką wypłatę należnych im odszkodowań.

Ubezpieczenie Autocasco dostępne tylko w pakiecie z OC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21