Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Co można znaleźć pod maską samochodu? Robimy przegląd!

Czas czytania: 4 min. 41 sek.

Znajomość tego, co można znaleźć pod maską samochodu, to absolutna podstawa dla każdego kierowcy. Warto nie tylko doszkalać umiejętność prowadzenia auta, ale także – znajomość jego budowy – przynajmniej w takim stopniu, aby możliwe było bezproblemowe serwisowanie pojazdu. 

Spis treści: 
1. Co można znaleźć pod maską samochodu? Wyjaśniamy!
2. Oto najważniejsze podzespoły, które znajdziesz pod maską
3. A czego nie ma nowoczesny samochód pod maską?
4. Teraz już wiesz, co znajdziesz pod maską samochodu!

Czy wiesz o tym, co jest pod maską samochodu? Jeżeli nie – to jak najszybciej się dowiedz. Dbanie o samochód wymaga regularnego zaglądania pod maskę – nie tylko po to, aby spojrzeć na wlew płynu do spryskiwaczy, ale chociażby po to, aby monitorować filtr i wlew oleju. Zobacz, co znajdziesz pod maską samochodu i dowiedz się, w jaki sposób o niego zadbać. 

Co można znaleźć pod maską samochodu? Wyjaśniamy! 

Co jest pod maską samochodu? Tam właśnie bije serce każdego auta. Na pewno wiesz o tym, że znajduje się tam silnik, czyli jednostka napędowa. Jednak czy po otwarciu maski jesteś w stanie zlokalizować i nazwać poszczególne elementy?

Taka wiedza powinna być traktowana jako fundament dla każdego kierowcy. Oczywiście nie każdy musi wiedzieć, jak dokładnie działa silnik, czy też jakie niuanse różnicują np. poszczególne technologie wtrysku paliwa. Jednak na pewno każdy kierowca powinien umieć sprawdzić samochód pod maską i odróżniać np. filtr oleju, filtr kabinowy czy filtr powietrza. 

Pamiętaj – nawet gdy kupujesz nowy samochód na gwarancji, regularne serwisowanie w ASO nie zwalnia Cię z obowiązku dbania np. o odpowiednie poziomy płynów eksploatacyjnych. Jeżeli zaniedbasz ten temat – może to prowadzić do poważnych awarii.

Samochód nie jest pojazdem bezobsługowym. Jeżeli raz na jakiś czas nie zajrzysz pod maskę, możesz nie zauważyć początków poważnej awarii. Możesz także doprowadzić do sytuacji, w której przez Twoje zaniedbanie, auto stanie się zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. 

Przeczytaj także: Nierówna praca silnika. Co może ją powodować?

co-mozna-znalezc-pod-maska-samochodu

Oto najważniejsze podzespoły, które znajdziesz pod maską

Filtr i wlew oleju a może zbiorniczek wyrównawczy płynu hamulcowego? Zaglądając pod maskę, trzeba wiedzieć, który element odpowiada za poszczególne mechanizmy stosowane w aucie. Zobacz, co można znaleźć pod maską samochodu

Wlew płynu do spryskiwaczy

Samochód pod maską kryje np. wlew płynu do spryskiwaczy to jeden z podstawowych płynów, które trzeba uzupełniać podczas eksploatacji samochodu. Gdy go zabraknie – komfort i widoczność podczas jazdy może być mocno zminimalizowane. 

W niektórych sytuacjach brak możliwości szybkiego przemycia szyby może być ogromnym zagrożeniem na drodze (np. wtedy, gdy zachlapana błotem szyba sprawia, że nie możesz szybko zareagować, bo po prostu nie widzisz, co dzieje się na drodze). W niektórych samochodach o konieczności uzupełnienia płynu przypomina kontrolka – jednak przeważnie trzeba samodzielnie monitorować jego stan.

Filtr i wlew oleju

Jak często sprawdzać poziom oleju? Mówi się, że należy to robić albo po ok. 50 godzinach pracy silnika, albo po przejechaniu 500-1000 km. Niektórzy zalecają sprawdzanie poziomu np. przy każdym tankowaniu. Jeżeli oleju ubywa – należy go uzupełnić, wlewając go do wlewu oleju. 

Trzeba również pamiętać o okresowej wymianie oleju (wymieniając przy tym filtr oleju). Należy robić to zgodnie z zaleceniami producenta (najczęściej jest to co 15 000 km lub co 1 rok).

Pasek rozrządu

Dlaczego rozrząd jest tak istotny? Ponieważ jego awaria może być naprawdę bardzo kosztowna. Element ten odpowiada za harmonijną pracę jednostki napędowej – pasek kieruje otwieraniem i zamykaniem zaworów. Zerwany pasek rozrządu może doprowadzić do poważnych awarii wewnątrz silnika, które mogą wymagać kapitalnego remontu. 

Jak można się przed tym uchronić? Dbając o wymianę rozrządu co kilka lat (przyjmuje się, że należy to robić co ok. 5 lat lub 100 tys. km). Choć pasek rozrządu jest często niewidoczny (schowany za plastikową obudową), dobrze jest raz na jakiś czas sprawdzić, czy pasek nie jest za luźny lub popękany. W niektórych samochodach stosowany jest łańcuch rozrządu – który ma opinie znacznie solidniejszego i bezpieczniejszego rozwiązania.

Układ wspomagania

Za komfortowe kierowanie autem odpowiada także układ wspomagania. To dzięki niemu kierownica chodzi lekko i płynnie. Jednak to także element, któremu warto się czasem bliżej przyjrzeć (np. w poszukiwaniu wycieków). 

Aby zadbać o hydrauliczny układ wspomagania, należy pamiętać o regularnej wymianie płynu. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących dźwięków podczas kręcenia kierownicą należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem.

co-mozna-znalezc-pod-maska-samochodu

Filtr powietrza

Podstawą działania silników spalinowych jest spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Filtr powietrza ma na celu oczyszczenie powietrza trafiającego do komory spalania. W ten sposób kurz, pyłki pozostają na nim – a nie zanieczyszczają wnętrza silnika.

Jest to element eksploatacyjny, więc nie można zapomnieć o jego regularnej wymianie. Przyjmuje się, że filtr powietrza należy zmienić raz na rok lub po przejechaniu 10-20 tys. km.

Filtr kabinowy

Na wstępie warto zaznaczyć, że filtr kabinowy także odpowiada za filtrowanie powietrza – jednak tego, które przedostaje się do kabiny samochodu. Odpowiada on więc za to, aby do wnętrza auta przedostawało się odpowiednio oczyszczone powietrze. 

Żeby móc cieszyć się czystym powietrzem podczas podróżowania, filtr kabinowy dobrze jest wymienić wraz z serwisowaniem klimatyzacji.

A czego nie ma nowoczesny samochód pod maską?

Jak widzisz – pod maską samochodu możesz znaleźć różne podzespoły. Wiele zależy od tego, jaka jest jednostka napędowa zainstalowana w danym aucie. Jak już wiesz – występujący w niektórych konstrukcjach pasek rozrządu, jest niekiedy zastępowany przez łańcuch rozrządu. Różnice widać także w jednostkach benzynowych oraz silnikach diesla.

Istnieje jednak wiele elementów, od których odchodzi się w nowoczesnych samochodach. Warto mieć świadomość, że podzespoły, które wydają się nieodłączne w każdym aucie, mogą po prostu nie pojawiać się w nowych modelach.

Świetnym przykładem takiego elementu może być osławiony filtr DPF, odpowiadający za redukcję szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery w silnikach wysokoprężnych. Wiele modeli nowych aut nie stosuje takiego elementu, skupiając się na zupełnie innym systemie filtrowania produktów ubocznych spalania. W takich samochodach stosuje się system SCR, wykorzystujący płyn AdBlue do tego typu filtracji.

Można się zdziwić, zaglądając pod maskę samochodu z silnikiem elektrycznym. Tego typu modele nierzadko ciężko jest na pierwszy rzut oka odróżnić od aut wyposażonych w jednostkę spalinową. Jednak po otwarciu maski zaskakuje przede wszystkim… brak silnika. Jednostka napędowa zajmuje znacznie mniej miejsca i umieszczona jest gdzie indziej – a miejsce pod maską jest traktowane jako dodatkowa przestrzeń bagażowa. 

Zobacz również: Wymiana świec zapłonowych – objawy usterek, jak je wymienić i ile to kosztuje?

co-mozna-znalezc-pod-maska-samochodu

Teraz już wiesz, co znajdziesz pod maską samochodu!

Po przeczytaniu tego artykułu masz już świadomość, jakie podzespoły można znaleźć pod maską niemal każdego samochodu wyposażonego w silnik spalinowy. Na pewno widzisz też, że wraz z rozwojem motoryzacji, niektóre elementy niekiedy przestają być montowane w nowoczesnych autach. 

Oczywiście dobrze jest wiedzieć, co można znaleźć pod maską samochodu – ba, taką wiedzę można śmiało określić jako niezbędną dla każdego kierowcy. Jednak sedno tkwi w regularnym serwisowaniu i dbaniu o samochód. W końcu – co z tego, że np. doskonale znasz budowę układu napędowego auta, ale nie przestrzegasz wymaganych terminów i limitów kilometrów przy wymianie płynów eksploatacyjnych.

Bezpieczeństwo na drodze wiąże się nie tylko z rozsądną jazdą i przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego. To także umiejętność zadbania o własny samochód. Pamiętaj, że auto, które jest w złym stanie technicznym to spore ryzyko zarówno dla Ciebie, jak i innych osób na drodze.

Za bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów odpowiada także odpowiednio dobrane ubezpieczenie komunikacyjne. Pamiętaj, że aktualną polisę OC musi posiadać każdy właściciel samochodu. Jednak warto zdecydować się na dodatkową ochronę – np. w postaci ubezpieczenia Autocasco czy pakietu Assistance

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21