Tuning wizualny samochodu. Co można poprawić zgodnie z prawem?

Nawet jeśli posiadasz stosunkowo często spotykany model samochodu, możesz wyróżniać się na drodze. Umożliwia to tzw. tuning wizualny samochodu, który skupia się na poprawie wyglądu auta i dopasowaniu go do preferencji i gustu właściciela.

Spis treści:
1. Tuning wizualny samochodu – czym jest?
2. Tuning optyczny – co można zmienić zgodnie z prawem?
3. Tuning wizualny auta – czego lepiej nie poprawiać
4. Tuning wizualny samochodu – podsumowanie

Bardzo często osoby niezaznajomione z tematem nie dostrzegają różnicy pomiędzy modyfikacjami mechanicznymi a wizualnymi samochodu. Tymczasem tuning optyczny i tuning mechaniczny to dwie różne dziedziny, które mogą, ale nie muszą iść ze sobą w parze. Bardzo często można spotkać samochody, które robią wrażenie swoim wyglądem, ale niekoniecznie szokują osiągami. Działa to również w drugą stronę: czasami właściciel znacząco podnosi osiągi samochodu, nie modyfikując jednocześnie jego wyglądu.

W naszym artykule skupimy się głównie na modyfikacjach wizualnych samochodu, kładąc nacisk na przedstawienie tego, czym tak naprawdę jest tuning optyczny auta oraz w jaki sposób podchodzi do niego polskie prawo. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić tuning wizualny samochodu w zgodzie z przepisami, to zapraszamy Cię do przeczytania dalszej części tekstu.

Tuning wizualny samochodu – czym jest?

Wizualny tuning auta jest niezwykle szerokim zagadnieniem i ciężko jest pokrótce wyjaśnić, na czym on polega. Czy wymianę felg na większe możemy zakwalifikować jako tuning optyczny auta? Jak najbardziej. Co jednak w przypadku, w którym właściciel zdecydował się na naprawdę poważne modyfikacje, obejmujące np. zmiany w panelach karoserii? W dalszym ciągu są to modyfikacje wizualne. Dlatego właśnie jest to tak szerokie pojęcie, które trudno jednoznacznie ująć w pewne ramy.

Tuning wizualny samochodu, podobnie jak wiele innych dziedzin motoryzacji rządzi się swoimi trendami. Dawniej modne były krzykliwe modyfikacje obejmujące wielkie, chromowane felgi, jaskrawe malowania z różnego rodzaju naklejkami oraz wielkie zderzaki i spoilery. Obecnie tuning optyczny ma na ogół zdecydowanie lżejszą, bardziej stonowaną normę

tuning-wizualny-samochodu

Oczywiście w dalszym ciągu istnieją pewne style tuningu, które charakteryzują poważniejsze, bardziej rzucające się w oczy zmiany. Należy do nich np. tzw. styl stance. Samochody zmodyfikowane w zgodzie z jego duchem są zwykle ekstremalnie obniżone. Charakteryzują je też wielkie, bardzo pochylone koła, które bardzo często szokują osoby, którym obcy jest ten trend.

Osoby, które traktują wizualny tuning auta w sposób zdecydowanie mniej ekstremalny, decydują się zwykle na wymianę felg, delikatne obniżenie zawieszenia, przyciemnienie szyb oraz zastosowanie mniej lub bardziej rzucających się w oczy dokładek i spoilerów. 

Pomimo tego, że tuning wizualny i mechaniczny, to dwie osobne dziedziny, to jednak często granica pomiędzy nimi ulega delikatnemu zatarciu. Weźmy na przykład felgi. Ich wymiana ma zwykle za zadanie jedynie poprawić wygląd auta, ale jeśli właściciel zdecyduje się na zakup felg wysokiej jakości o niskiej masie, to poprawie ulegną też właściwości jezdne samochodu. 

Analogiczna sytuacja dotyczy obniżania prześwitu auta. Mocne obniżenie poprawi wygląd auta, ale jednocześnie zmniejszy jego praktyczność. Jeśli jednak zamontujesz wysokiej klasy zawieszenie gwintowane, które później zostanie właściwie ustawione, to poczujesz wyraźną poprawę zachowania samochodu w zakrętach.

Sprawdź także: Oklejenie samochodu. Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto je zrobić? 

Tuning optyczny – co można zmienić zgodnie z prawem?

Trzeba przyznać, że oferta różnego rodzaju akcesoriów umożliwiających tuning wizualny, jest naprawdę imponująca i pozwala na daleko zakrojone modyfikacje pozwalające na dopasowanie wyglądu pojazdu do gustu właściciela. Ile kosztuje tuning wizualny samochodu? Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Możliwe są zarówno tanie modyfikacje, jak i takie, które pochłoną dziesiątki tysięcy złotych. Oprócz przepisów ograniczeniem jest jedynie zasobność portfela właściciela.

tuning-wizualny-samochodu

Jakiego rodzaju tuning wizualny auta dopuszczają polskie przepisy? Należy uczciwie przyznać, że ograniczenia nie są bardzo rygorystyczne. Ogólnie rzecz biorąc tuning auta wizualny, powinien zostać przeprowadzony w taki sposób, by wprowadzone modyfikacje nie zagrażały bezpieczeństwu kierowcy, pasażerów oraz innych użytkowników drogi. Samochód nie może też zakłócać spokoju społecznego (normy hałasu), ani wydzielać szkodliwych substancji (normy emisji spalin).

Możliwe jest zatem montowanie wszelkiego rodzaju zderzaków i dokładek, o ile nie posiadają one ostrych krawędzi i nie wystają poza obrys samochodu. Prawo dopuszcza również możliwość obniżenia prześwitu, wymiany felg, ograniczonego w rozsądnym zakresie przyciemnienia szyb oraz wiele innego rodzaju modyfikacji. 

Tuning wizualny auta – czego lepiej nie poprawiać

Pomimo tego, że tuning auta wizualny jest w Polsce całkowicie legalny, to jednak należy mieć świadomość, że przepisy narzucają w jego zakresie pewne ograniczenia. Wielu właścicielom trudno pogodzić się z tym faktem, ale nawet najbardziej wymyślnie przerobiony samochód musi przejść przegląd techniczny jeżeli ma być dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Zatem jak zrobić tuning wizualny samochodu tak, by był on zgodny z przepisami?

Niektórych modyfikacji nie wolno wykonywać wcale, a wprowadzenie niektórych jest możliwe tylko do pewnego stopnia. Pierwszym przykładem może tani tuning wizualny samochodu, polegający na przyciemnieniu szyb. Przepisy w jasny sposób określają to, że szyba przednia oraz szyby boczne mogą być przyciemnione co najwyżej w 30%. Ograniczenia te nie obowiązują szyb w tylnych drzwiach oraz szyby tylnej.

tuning-wizualny-samochodu

Ograniczenia dotyczą również wymiany felg. Co prawda nowe koła mogą być np. szersze od seryjnych, ale w żadnym wypadku nie powinny one wystawać poza obrys samochodu, który najczęściej wyznaczają krawędzie nadkoli. Należy to również wziąć pod uwagę w przypadku, w którym decydujesz się na montaż dystansów felg.

Należy pamiętać również o tym, by modyfikacje przeprowadzać z wykorzystaniem części posiadających odpowiednie certyfikaty i homologacje. Tani tuning wizualny samochodu może być kuszący, ale nie warto kupować niesprawdzonych elementów, które mogą narazić na niebezpieczeństwo Ciebie i innych użytkowników dróg.

Przeczytaj także: Sportowe układy wydechowe. Jak zrobić tuning wydechu?

Tuning wizualny samochodu – podsumowanie

Reasumując, tuning optyczny auta jest świetnym rozwiązaniem dla każdego kierowcy, który lubi wyróżniać się z tłumu lub po prostu dla osoby, której przyjemność sprawiają kolejne modyfikacje wprowadzane we własnym samochodzie. Rynek akcesoriów tuningowych jest na tyle rozległy, że z pewnością każdy miłośnik wizualnych modyfikacji znajdzie na nim części, które pozwolą mu dopasować swój samochód do własnego gustu i preferencji.

Ile kosztuje tuning wizualny samochodu? Zgodnie z angielskim powiedzeniem: sky is the limit. Może być on zarówno bardzo tani, jak i niebotycznie drogi. Ograniczeniem jest w tym wypadku budżet właściciela, oraz przepisy, które pomimo tego, że dopuszczają wiele różnego rodzaju modyfikacji, to jednak stawiają wyraźną granicę pomiędzy legalnymi a nielegalnymi zmianami w wyglądzie auta.

Kończy się Twoja polisa OC? Ubezpieczenie samochodu to rzecz, z którą nie powinno się czekać do ostatniej chwili. Dlatego odwiedź już dziś naszą stronę www.link4.pl, na której poznasz szczegóły dotyczące oferty ubezpieczeń od LINK4. Zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić z ubezpieczeniem od LINK4!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

 

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy