Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Oklejenie samochodu. Ile kosztuje oklejenie auta i czy warto je zrobić?

Czas czytania: 4 min. 16 sek.

Czym jest car wrapping? W artykule wyjaśnimy Ci, dlaczego kierowcy decydują się na oklejenie samochodu, w jaki sposób wizualny tuning auta wpływa na kwotę polisy ubezpieczeniowej oraz czy samodzielne ozdobienie Twojego pojazdu jest możliwe i opłacalne.

Spis treści:
1. Car wrapping. Na czym polega oklejenie samochodu?
2. Ile kosztuje oklejenie auta i gdzie je wykonać?
3. Oklejone auto. Czy ma wpływ na cenę polisy?
4. Oklejenie samochodu. Kilka słów na koniec

Każdy z nas lubi wyrażać się poprzez ubiór czy nadawanie przedmiotom codziennego użytku unikatowego charakteru. Trend ten dotyka też motoryzacji. Coraz większą popularnością cieszy się więc oklejenie samochodu, dzięki czemu wygląd auta znacznie wybiega poza katalog producenta. Jeśli sam zastanawiasz się nad zmianą koloru samochodu, warto poznać kilka najważniejszych informacji o car wrappingu.

Car wrapping. Na czym polega oklejenie samochodu? 

Car wrappingiem nazywa się usługę ozdobienia auta folią samoprzylepną. Tego zabiegu dokonuje się w celu dostosowania wyglądu pojazdu do indywidualnych potrzeb właściciela. Wizualny tuning samochodów zyskuje coraz większą popularność wśród kierowców, którzy pragną wyróżnić się wizualnie na drogach lub też po prostu zapewnić powierzchni swojego samochodu dodatkową warstwę ochronną. 

Trend ten wykorzystywany jest także w celach marketingowych i reklamowych – firmy coraz chętniej sięgają po car wrapping, aby promować swoje usługi czy produkty. Zabieg zmiany wyglądu pojazdu ma często miejsce przy służbowych autach – w ten sposób podkreśla się jedność pracowników. 

Podczas ozdabiania aut, w zależności od potrzeb klientów, wykorzystuje się różne rodzaje folii. Wyróżnia się ich trzy podstawowe rodzaje: monomerową, polimerową i wylewaną

Zobacz także: Przemalowanie samochodu, czyli sposób na zmianę koloru auta

oklejenie-samochodu

Folia monomerowa

Służy najczęściej do krótkoterminowego oklejenia auta – na przykład firmową reklamą. Ten rodzaj materiału jednak nie jest elastyczny, po pewnym czasie może odklejać się od karoserii, dlatego nie zaleca się go do stosowania na stałe. 

Folia polimerowa

Materiał polimerowy uzyskuje się przez rozprasowanie stworzonych ku temu materiałów. Uzyskiwanych w efekcie naprężeń jest znacznie mniej, w porównaniu do folii monomerowej, dlatego też polimerowy materiał lepiej sprawdza się na obłych częściach auta. 

Folia wylewana

Jest stosowana przy najbardziej wymagających i skomplikowanych procesach aplikacyjnych. Podczas jej produkcji nie powstają naprężenia, dlatego też ten rodzaj materiału jest wyjątkowo elastyczny, jednak proces jego nakładania na powierzchnię jest najbardziej skomplikowany i wymaga bardziej zaawansowanych technik.

Sam proces oklejenia samochodu składa się z kilku etapów. Po wybraniu interesującego projektu czy rodzaju materiału następuje jego nakładanie na karoserię. Według ekspertów zalecana temperatura, w której odbywa się cały proces, to 21-23°C. Powierzchnia pojazdu jest dokładnie czyszczona i osuszana, ponieważ nawet drobinki kurzu mogą przeszkodzić w osiągnięciu pożądanego, wizualnego efektu, a wszystkie odstające elementy (klamki, lusterka zderzaki) są demontowane. 

Przy aplikacji przyciętej wcześniej folii niezbędna jest opalarka – podgrzany materiał szybciej i łatwiej przylega do powierzchni. Ważnym punktem jest także pozbycie się powstałych pod powierzchnią bąbli powietrza za pomocą narzędzi takich jak rakla. Przymocowaną do auta folię należy ponownie podgrzać, aby utrwalić ją na powierzchni aktywowania kleju. Po całym procesie należy zostawić pojazd w pomieszczeniu na 24 godziny, aby nowo przyklejone elementy dopasowały się i ostudziły.

Ile kosztuje oklejenie auta i gdzie je wykonać? 

W Internecie można bez problemu znaleźć poradniki, w jaki sposób można samemu ozdobić swój pojazd. Jednak nie zaleca się wykonywania tej czynności na własną rękę, w szczególności osobom bez doświadczenia w tej kwestii. Zamierzony efekt wizualny może wyjść nie po Twojej myśli, a odwrócenie zmian może być nie tylko problematyczne, ale i kosztowne. Dlatego też car wrapping należy pozostawić profesjonalistom w tym zakresie.

Zastanawiasz się, ile kosztuje oklejenie auta? Na ostateczną sumę składa się wiele czynników, takich jak stopień złożoności projektu, powierzchnia pojazdu, renoma salonu, rodzaj folii czy technologia klejenia. Wszystkie te zmienne mają ogromny wpływ na ostateczną wycenę usługi. Jak łatwo można sobie wyobrazić – oklejenie bezbarwną folią małego, dwuosobowego auta będzie tańsze, niż wielobarwna mozaika nałożona na busa towarowego.

Ciężko więc określić konkretną kwotę, w jakiej można zamknąć oklejenie samochodu folią. Ceny w salonach zaczynają się około 3 tysięcy złotych, a kończą na kwotach przekraczających 6 tysięcy złotych. Dlatego też, zanim zdecydujesz się na przyozdobienie Twojego pojazdu, warto skonsultować się ze specjalistą. Wstępna wycena twojego pomysłu pomoże Ci podjąć ostateczną decyzję, a także oszacować budżet na taką operację. 

Rosnąca popularność car wrappingu sprawia, że powstaje coraz więcej miejsc, które oferują usługę ozdobienia pojazdu. Oczywiście takie punkty najłatwiej można odnaleźć w największych miastach Polski, jednak coraz częściej pojawiają się one także w tych mniejszych miejscowościach.

oklejenie-samochodu

Oklejone auto. Czy ma wpływ na cenę polisy?

Decydując się na oklejenie samochodu, należy kolekcjonować wszystkie dokumenty, które potwierdzają dokonanie zmian w pojeździe. Będą one przydatne przy procesie ubezpieczania auta. W jego trakcie należy pamiętać o zgłoszeniu wszelkich zmian firmie ubezpieczeniowej. Ten fakt pomoże i ułatwi późniejszą, potencjalną wycenę szkód. Zmiany – czy to optyczne, czy mechaniczne – będą miały także wpływ na wysokość składki AC. W przypadku kolizji wypłacona kwota będzie większa, ponieważ dodatkowe elementy podwyższają wartość pojazdu. 

Co w sytuacji, kiedy tuning – czy to optyczny, czy mechaniczny – został dokonany po wykupieniu polisy? Wtedy też warto zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej, w celu ponownego przeliczenia polisy AC.

W przypadku, kiedy dojdzie do kolizji, w którym wziął udział Twój oklejony samochód, paragony czy faktury potwierdzające dokonanie zmian będą przedstawione jako dowód w postępowaniu likwidacyjnym. Kiedy takich dokumentów zabraknie, wycenę dodatkowo zakupionych części sporządzi rzeczoznawcza, a wystawiony przez niego dokument będzie również istotny w postępowaniu. 

Montaż nieseryjnych elementów pojazdu nie może wpływać na odmowę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Należy jednak pamiętać, że wszystkie dodatkowe ulepszenia muszą spełniać warunki prawa o ruchu drogowym.

Przeczytaj również: Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?

oklejenie-samochodu

Oklejenie samochodu. Kilka słów na koniec 

Car wrapping to usługa dla osób, które chcą dopasować wygląd swojego auta do indywidualnych preferencji lub dodatkowo zadbać o karoserię pojazdu. Jest to także opcja dla firm, które dzięki oklejeniu zyskują dodatkowe pole do promocji swoich usług. Cena takiej usługi zależy od wybranego wzoru, rodzaju folii czy też wielkości pojazdu. Nie da się ukryć, że oklejone auta to coraz popularniejszy widok na polskich drogach.

Bez względu na to, czy zdecydujesz się na oklejenie auta, pamiętaj, że jako odpowiedzialny kierowca powinieneś zadbać nie tylko o wygląd Twoich czterech kółek, ale i bezpieczeństwo podczas jazdy. Wybierając Ubezpieczenie Assistance od LINK4 zyskujesz błyskawiczną pomoc w razie wypadku, awarii czy zwykłych problemów, takich jak zgubienie czy uszkodzenie kluczyków. Oferta dostępna jest w trzech wariantach – Assistance, Auto Assistance Plus i Auto Assistance Komfort. Działanie ubezpieczenia obejmuje Polskę i aż 38 innych państw europejskich. W naszej ofercie znajdziesz także inne ubezpieczenia i oferty, dostosowane do Twoich potrzeb oraz preferencji.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21