Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?

Czas czytania: 4 min. 51 sek.

Na czym polega przyciemnianie szyb samochodowych? Jakie są z tego korzyści, jak i gdzie można je wykonać? Co na takie rozwiązanie mówi polskie prawo i jak odnoszą się do takich modyfikacji firmy ubezpieczeniowe? W artykule odpowiemy na wszystkie te pytania!

Spis treści

1. Przyciemnianie szyb – co daje?
2. Jak przyciemnić szyby w aucie?
3. Ile kosztuje oklejenie auta i gdzie je wykonać?
4. Przyciemnione szyby. A co z bezpieczeństwem?
5. Przyciemnianie szyb. Kilka słów na koniec

Ciemne szyby w samochodzie już dawno przestały być ekstrawagancką zachcianką. Aktualnie jest to jedna z podstawowych usług salonów tuningowych, która oprócz aspektów wizualnych, wpływa także na komfort prowadzenia samochodu. Nie ma co się więc dziwić, że na rynku motoryzacyjnym pojawia się coraz więcej punktów świadczących usługi oklejania szyb. 

Przyciemnianie szyb – co daje?

Jeszcze kilka lat temu przyciemniane szyby były na polskich drogach widokiem dość nietypowym. Posiadanie takiego elementu wyposażenia w pojeździe najczęściej oznaczało, że jego właściciel z różnych względów ceni swoją prywatność i nie chce być rozpoznawalnym w prywatnych sytuacjach. Dziś ciemne okna w samochodzie to nie tylko designerska fanaberia, a praktyczny dodatek.

Przyciemnianie szyb samochodowych ma wiele zalet, które pomagają w codziennej jeździe. Ciemne okna chronią kierowcę i pasażerów. Dodatkowa warstwa folii spowalnia proces nagrzewania się wnętrza pojazdu w gorące dni, co wiąże się z bardziej komfortowymi warunkami podróży. Zmodyfikowane szyby poprawiają też widoczność na drodze, a co za tym idzie – bezpieczeństwo jazdy. Zmniejszają refleksy, chronią kierowcę przed nagłym oślepieniem, jak również redukują blasku. Przyciemniane szyby w znacznym stopniu zmniejszają także działanie promieniowania UV. 

Zmienione okna chronią samochód także w inny sposób – stanowią zabezpieczenie przed kradzieżą. Dzięki dodatkowej folii, szybę ciężej zbić, nie rozsypie się na kawałki jak jasne szkło, a co za tym idzie – potencjalny złodziej będzie mieć utrudnione zadanie. Przyciemnione szyby także mocno ograniczają wgląd do wnętrza samochodu z zewnątrz. Ochroni to Twoją prywatność, a także zniechęci włamywaczy, którzy mogą obrać sobie łatwiejszy cel.

przyciemnianie szyb samochodowych

Jak przyciemnić szyby w aucie?

Podobnie jak z opisywany wcześniej car wrapping, także przyciemnianie szyb wpływa na wygląd samochodu. Po zaopatrzeniu się w odpowiednie materiały, narzędzia i zaznajomieniu z techniką, samemu można dokonać takiego zabiegu. Jednak czynność ta wymaga pewnej ręki, czasu i odpowiednich warunków. Dlatego też zalecane jest, aby oddać swoje auto w ręce profesjonalisty.

Zobacz również: Chiptuning, czyli sposób na to, jak zwiększyć moc silnika

Oklejanie szyb samochodowych można wykonać dwiema odmiennymi metodami. Pierwsza z nich to sposób piecowy, który producenci aut stosują w swoich fabrykach. Okna przyciemniane są mechanicznie, a auta opuszczające linię produkcyjną już mają zamontowane odpowiednie zabezpieczenia, które są wliczone w wartość pojazdu. Ten wariant przyciemniania jest trwalszy od foliowego odpowiednika, a szkło metalizowane za pomocną tlenku tytanu nie traci swoich właściwości. Jednak piecowe przyciemnianie daje słabszy efekt, niż dzieje się to w przypadku drugiej metody, czyli ręcznego oklejenia szkła specjalnym materiałem.

Ten sposób jest zdecydowanie mniej skomplikowany, nie wymaga użycia aż tak specjalistycznych metod, a i pod pewnymi warunkami można go wykonać na własną rękę. Jednak przed zastosowaniem metody foliowej należy pamięć o kilku czynnikach, które są niezbędne do przeprowadzenia tuningu w sposób prawidłowy.

Pierwszym z nich jest przygotowanie odpowiednich materiałów i narzędzi. Folia, którą zamierzasz wykorzystać, musi spełniać specyficzne kryteria i wymagane atesty Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Ceny samego tworzywa zaczynają się od około 10 złotych za 1 m2, jednak, aby uzyskać trwalszy efekt, warto zaopatrzyć się w lepszy jakościowo i nieco droższy materiał. Pamiętaj też, że sama folia to nie wszystko, Potrzebne będą także specjalne narzędzia, takie jak nóż do przycinania czy szpachelka od odciągania powietrza.

Przed samym procesem przyciemniania szyb ich powierzchnię trzeba dokładnie umyć, szczególnie od wewnętrznej strony, bowiem to od niej folia będzie nakładana. Szyba musi być jak najdokładniej wyczyszczona i idealnie gładka, ponieważ wszelkiego rodzaju rysy i drobinki kurzu (nie mówiąc o większych pęknięciach) negatywnie wpłyną na dopasowanie się folii do powierzchni. W konsekwencji grozi to między innymi odklejaniem się tworzywa czy gorszym efektem wizualnym.

Po przygotowaniu okna, folię należy dopasować do określonych wymiarów. Na podstawie kształtu szyby przycina się szablon materiału z około dwucentymetrowym zapasem. Aby dopasować folię do powierzchni, należy spryskać ją wodą, a następnie odkleić warstwę zabezpieczającą klej. Na koniec należy pozbyć się powstałych pod wpływem powietrza bąbli i wypukłości oraz pozwolić folii na dokładnie dostosowanie się do szyby.

przyciemnianie szyb samochodowych

Ile kosztuje oklejenie auta i gdzie je wykonać?

Jak było wspomniane w poprzedniej części, oklejenie szyby pod pewnymi warunkami można wykonać samemu. Jeżeli jednak nie masz specjalistycznych narzędzi, wystarczającej wiedzy czy też po prostu obawiasz się niepowodzenia, lepiej zostawić tę czynność profesjonalistom, którzy dokładnie wiedzą, jak przyciemnić szyby w samochodzie. 

Na terenie całego kraju wciąż rośnie liczba punktów, które w ofercie posiadają przyciemnianie szyb. Cennik tej usługi różni się od kilku czynników – lokalizacji warsztatu, jego doświadczenia i renomy na rynku motoryzacyjnym. Nie bez znaczenia będą także rozmiar i kształt powierzchni, którą chcesz okleić, a także model samochodu. Na cenę wpływają również rodzaj oraz jakość wybranej folii, a także metoda przyciemniania. 

Przeczytaj także: Sportowe układy wydechowe. Jak zrobić tuning wydechu?

Uśredniając, przy zwykłym oklejeniu okna folią, koszt przedsięwzięcia będzie wynosić około 600 złotych. Natomiast za znaczne bardziej zaawansowaną technikę piecową trzeba zapłacić 1500-2000 złotych. Oczywiście są to ceny orientacyjne, a złożoność procesu i liczba elementów, które na nie wpływają, jest kwestią indywidualną. Dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą, który przeprowadzi wstępną, indywidualną ocenę całego procesu. Nie da się bowiem jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje przyciemnianie szyb

przyciemnianie szyb samochodowych

Przyciemnione szyby. A co z bezpieczeństwem?

Omawiany proces przyciemniania okien wpływa na widoczność kierowcy podczas jazdy, dlatego też istnieją regulacje prawne, które określają, w jakim stopniu oklejenie szyb samochodowych jest dopuszczalne. Jak głosi ustawa prawa o ruchu drogowym:

„Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu”.- art. 66 ust. 1 pkt 5.

Ta podstawa prawna określa, jakie zasady bezpieczeństwa musi spełniać pojazd dopuszczony do ruchu drogowego. Kwestię oklejenia okien doprecyzowuje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Według tych przepisów przednie i boczne szyby muszą zapewniać przepustowość światła na poziomie 70%. Co do szyb tylnych nie ma żadnych ograniczeń prawnych, a stopień jej przyciemnienia determinują inwencja i budżet właściciela auta. 

W przypadku kontroli drogowej, przy przekroczeniu dozwolonych norm, możesz uzyskać mandat w wysokości około 500 złotych. Zostanie Ci także zabrany dowód rejestracyjny, a odzyskanie go będzie się wiązało z dostosowaniem auta do obowiązujących przepisów. Dlatego też warto mieć przy sobie wydawany przez warsztat dokument potwierdzający i opisujący przeprowadzony tuning.

Podobnie jak inne modyfikacje samochodu, również przyciemnianie szyb będzie mieć wpływ na wysokości polisy. Oklejenie okien wpływa na widoczność na drodze, jak również podnosi wartość samochodu. Dlatego też składki ubezpieczeniowe będą odpowiednio wyższe, jednak wciąż wyliczane indywidualnie według szeregu innych czynników. 

Chcesz dowiedzieć się, ile wyniesie OC i AC w przypadku auta z przyciemnionymi szybami? Skorzystaj z kalkulatora dostępnego pod tym linkiem lub skontaktuj się z konsultantem LINK4 poprzez formularz bądź infolinię.

Przyciemnianie szyb. Kilka słów na koniec

Przyciemnianie szyb samochodowych to nie tylko wizualne upiększenia samochodu. Jest to także poprawa jakości i komfortu jazdy, a także ochrona auta przed kradzieżą. 

Aby Twoja podróż była maksymalnie bezpieczna, zadbaj nie tylko o modyfikacje w pojeździe, ale skorzystaj także z polis, jakie oferuje LINK4. Oprócz podstawowych OC i AC, warto zdecydować się również na dodatkowe zabezpieczenie w postaci oferty Assistance. Dostępne w trzech wariantach ubezpieczenie zapewnia kompleksową ochronę podczas podróży, a jego zakres jest dostosowany do Twoich potrzeb!

Wybrany wariant ubezpieczenia Auto Assistance dostępny w LINK4 tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje sprawdź w OWU dostępnym na www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20