Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Jak odparować szyby w aucie? Sprawdzone sposoby

Czas czytania: 5 min. 2 sek.

Parowanie szyb to bardzo częsta przypadłość, która spotyka kierowców szczególnie jesienią i zimą. Dlaczego tak się dzieje, jak odparować szyby w aucie oraz jak zapobiec temu zjawisku? Poznaj sprawdzone sposoby na zaparowane szyby w Twoim samochodzie!

Spis treści:
1. Dlaczego parują szyby w samochodzie?
2. Jak odparować szyby w samochodzie? Sposoby na ten problem
3. Sposób na zaparowane szyby w aucie. Przydatne wskazówki
4. Zaparowane szyby w aucie – podsumowanie

Parowanie szyb jest sporym kłopotem dla kierowców, który podczas prowadzenia pojazdu jest niezwykle niebezpieczny! Zaparowane szyby w aucie podczas jesiennego deszczu albo w zimie są tego rodzaju udręką, na którą kierowcy bardzo często skarżą. Warto zwrócić uwagę, że rano musisz wstać wcześniej, bo nie pozwolą ci one pojechać do pracy bez opóźnień, a wieczorem przez nie wolniej wracasz do domu.

Para na szybach utrudnia lub całkowicie uniemożliwia ocenę sytuacji na drodze, dlatego jeśli masz zaparowane szyby w samochodzie, nie możesz uczestniczyć w ruchu drogowym. Wielu użytkowników dróg próbuje likwidować skutki, jednak nie zwraca uwagi na to, jakie są przyczyny. Czemu szyby w aucie parują? Jakimi sposobami poradzić sobie z tą udręką, gdy już się pojawi? W jaki sposób zapobiegać przed jej pojawieniem się albo przynajmniej zmniejszyć częstotliwość występowania? Odpowiedzi na te niezwykle istotne – z punktu widzenia bezpieczeństwa – pytania poznasz, czytając ten tekst!

Dlaczego parują szyby w samochodzie? 

Głównym winowajcą parowania szyb w Twoim samochodzie jest oczywiście woda. Jesienią i zimą szczególnie daje się we znaki to, o czym wielokrotnie uczyliśmy się na lekcjach fizyki. W trakcie tych dwóch pór roku, ale nie tylko, gdyż problem możesz napotkać także wiosną i latem, do Twojego auta przedostaje się najwięcej wody. Gdy zaparkowany samochód, w którym użytkowany był ciepły nawiew lub po prostu siedziała w nim spora liczba osób, zostaje na otwartej przestrzeni, możesz być pewien, że gdy wrócisz, każda szyba będzie zaparowana.

Dlaczego tak się dzieje? Wskutek zmiany stanu skupienia z ciekłego w gazowy powietrze w środku pojazdu staje się wilgotne. To ciepłe i wilgotne powietrze, które znajduje się wewnątrz pojazdu, stykając się z chłodniejszym powietrzem na zewnątrz, unosi się i osadza na szybach. To fizyczne wytłumaczenie parowania szyb, a jakie jest techniczne?

Woda w samochodzie pojawia się poprzez „wniesienie jej” na kurtce lub butach, co uwidacznia się zwłaszcza wtedy, gdy nie używasz plastikowych dywaników, a także – z czym trudno walczyć – poprzez oddychanie pasażerów. Innymi problemami – związanymi bezpośrednio z autem – są między innymi uszkodzenia radiatora nagrzewnicy czy zapchany filtr kabinowy. 

Pierwsza usterka sprawia, że wydostające się z radiatora chłodziwo przekształca się w parę wodną, która nie mogąc wydostać się na zewnątrz samochodu, osiada na szybach. Z kolei zapchany filtr kabinowy jest przyczyną nieskutecznego działania klimatyzacji. 

Zobacz także: Odprysk na szybie samochodowej. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

jak-odparowac- szyby-w-aucie

Jak odparować szyby w samochodzie? Sposoby na ten problem

W samochodach, które wyposażone są w sprawną klimatyzację, ten problem jest zdecydowanie mniejszy. Wszystko dzięki temu, że dobrze działająca „klima” błyskawicznie wyrówna różnicę temperatur w Twoim samochodzie, co przełoży się na stan powietrza wewnątrz. Co jednak poradzić, gdy nie posiadasz klimatyzacji lub jest ona uszkodzona, a masz zaparowane szyby w aucie? Jaki nawiew najlepiej poradzi sobie z tym problemem? 

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że będzie to znacznie bardziej czasochłonne, jednak każdy samochód powinien posiadać nawiew odpowiedzialny za pomoc w odparowaniu szyb. Odpowiednim kierunkiem nawiewu jest przednia szyba. Powietrze odbijając się od niej, rozejdzie się następnie po bocznych, aż na tylną. Zaraz po uruchomieniu silnika ustaw temperaturę nawiewu na najcieplejszą wartość. Przekręć pokrętło w kierunku czerwonego koloru aż do samego końca.

Jeśli chodzi o siłę nawiewu, ustawienie maksymalnej mocy w zimnym samochodzie na nic się nie przyda. Dopiero po kilku minutach po uruchomieniu silnika maksymalna moc ciepłego powietrza będzie skutecznie działać. Jeśli zastanawiasz się również, czy powinieneś wybrać obieg wewnętrzny, czy zewnętrzny nawiewu, to wiedz, że zimą odpowiedni będzie ten pierwszy. Radzi on sobie zdecydowanie lepiej przy dużej wilgotności, z kolei powietrze krążące w środku kabiny, co jest domeną obiegu zewnętrznego, sprawia, że okna parują jeszcze szybciej.

W przypadku, gdy bardzo zależy Ci na szybkim pokonaniu pary, która znajduje się na szybach, możesz je po prostu wytrzeć. Posłużyć Ci do tego może zwykła szmatka lub skrobaczka do szyb, która po jednej stronie zakończona jest gumką. Pamiętaj, że to rozwiązanie ma jednak więcej minusów w porównaniu z wcześniejszymi. 

Po pierwsze szmatka może pozostawiać smugi na szybie, co utrudniać będzie jazdę, szczególnie wieczorową porą. Spora część kierowców nie dba o czystość wewnętrznej strony szyb, a w połączeniu ze smugami, efekt może być odwrotny do zamierzonego. Po drugie natomiast, ściągając wodę z szyb gumową częścią skrobaczki, sprawisz także, że woda osiądzie na kokpicie. Sposoby te, choć na krótką metę są więc wyjątkowo szybkie, tak jak użycie klimatyzacji, to wiążą się z tym, że szyby pojazdu po chwili znów mogą zaparować. Dlatego warto poświęcić kilka minut, aby szyby odparować za pomocą nawiewu.

jak-odparowac- szyby-w-aucie

Sposób na zaparowane szyby w aucie. Przydatne wskazówki 

Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego poznaj pięć praktycznych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z kłopotem zaparowanych szyb. 

Wymień filtr kabinowy

Jest on siedliskiem rozmaitych bakterii, grzybów, pleśni. Gdy się zużyje, nie wolno go myć ani przedmuchiwać, należy założyć całkiem nowy, na przykład podczas przeglądu okresowego samochodu. W zależności tego, jakie masz auto, należy zrobić to przynajmniej raz w roku lub co 15-40 tysięcy kilometrów przebiegu. Dobrą porą roku na zrobienie tego zabiegu będzie końcówka lata, dzięki czemu na jesień i zimę w Twoim samochodzie będzie pracował nowy, czysty filtr.

Pozbądź się nadmiaru wody z auta

Jak to zrobić? Na jesień i zimę zaopatrz się w gumowe dywaniki. Sprawdź, czy nie mają dziur, przez które woda mogłaby przeniknąć do podłogi. Nagromadzoną na dywanikach wodę należy wylewać po podróży, zwłaszcza przed nocnym parkowaniem. Wyrób też pośród Twoich pasażerów nawyk, by przed wejściem do pojazdu otrzepywali buty ze śniegu.

Wykorzystaj środki chemiczne

Bez problemu znajdziesz takie w Internecie pod nazwami „anty para” czy „anty fog”. Tworzą na szybie powłokę osłonową, odbijającą ciepłe i wilgotne powietrze. To sprawia, że para nie osadza się na szybie. Dobrze rozprowadzony środek może dać nam taki efekt nawet na kilka tygodni. Kupić możesz także pochłaniacz wilgoci. Nie jest to duży wydatek, a na pewien czas ograniczy parowanie na szybach.

Uchyl okno na noc w garażu

Zrób to, jeśli parkujesz w zamkniętym miejscu – taka czynność podczas parkowania na ulicy będzie nieodpowiedzialna. Lekko uchylone szyby w samochodzie zapewnią odpowiednią cyrkulację powietrza w samochodzie oraz wyrównanie temperatury, dzięki czemu szyby nie powinny być zaparowane, gdy przyjdziesz do auta rano.

Domowe sposoby na wilgoć w samochodzie

Jeśli nie masz możliwości wykonania powyższych czynności, ratować możesz się tym, co znajdziesz w domu. Spryskaj szybę pianką do golenia – tak, koniecznie zrób to pianką – a następnie przetrzyj czystą ściereczką. Niektórzy podpowiadają, że dobrym pomysłem jest też przetarcie szyby przeciętym ziemniakiem lub cebulą, jednak oczywistym minusem tego rozwiązania może być nieprzyjemny zapach, który może unosić się w aucie przez jakiś czas.

Przeczytaj również: Przyciemnianie szyb samochodowych. Co daje, jak to zrobić i co mówią o tym przepisy?

jak-odparowac- szyby-w-aucie

Zaparowane szyby w aucie – podsumowanie

Parowanie szyb w samochodzie to naturalne zjawisko, które pojawia się najczęściej jesienią oraz zimą. Winę ponosi wilgoć, która przedostaje się do wnętrza samochodu, oraz różnica temperatur, pomiędzy ciepłym środkiem kabiny a chłodnym powietrzem na zewnątrz. Niestety zaparowane szyby znacznie ograniczają widoczność, co sprawia, że jazda jest wówczas bardzo niebezpieczna. 

Dzięki lekturze tego tekstu wiesz już, w jaki sposób poradzić sobie z kłopotem zaparowanych szyb w Twoim aucie oraz jak zapobiegać takim sytuacjom. Jazda z przejrzystymi szybami będzie dla Ciebie znacznie bardziej komfortowa, tak jak podróż z ubezpieczeniami z LINK4. Znajdziesz u nas szereg produktów, jak np. assistance, autocasco, NNW, a nawet ubezpieczenie szyb. Dzięki odpowiedniej ofercie każda ewentualna kolizja czy awaria nie będą powodem do zmartwień ani nie obciążą domowego budżetu.

Sprawdź kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz składkę 

już teraz

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon. - pt. 8 - 20