Wymiana przedniej szyby — kiedy jest konieczna i na co zwrócić uwagę?
Wymiana przedniej szyby to zabieg czasochłonny oraz kosztowny. Niestety, ale czasami nie ma innej możliwości i konieczne jest zastąpienie uszkodzonego elementu nowym. Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda koszt wymiany szyby przedniej, kiedy udać się do warsztatu i kilku innych przydatnych rzeczy, których dotyczy montaż szyby przedniej.
Spis treści:
1. Kiedy konieczna jest wymiana przedniej szyby w aucie?
2. Wymiana przedniej szyby – koszt i czas wymiany
3. Na co zwracać uwagę po wymianie szyby przedniej?
4. Teraz już wiesz, kiedy konieczna jest wymiana przedniej szyby!
Kiedy konieczna jest wymiana przedniej szyby w aucie?
Skoro artykuł jest o tym, jak przebiega wymiana przedniej szyby w samochodzie, warto zastanowić się najpierw, kiedy należy się na nią zdecydować. Otóż najczęściej konieczność zamontowania nowej szyby przedniej pojawia się po wypadkach, w których szkło pękło. Bywa też jednak, że szyba ulegnie uszkodzeniu po uderzeniu kamieniem, który wyleciał spod koła jadącego przed Tobą samochodu. Bez względu jednak, co sprawiło, że interesuje Cię wymiana szyby przedniej, musisz mieć świadomość jej roli w kontekście bezpiecznej jazdy.
Szyba przednia to bardzo duża przestrzeń wykonana ze szkła, która zapewnia nie tylko dobrą widoczność podczas jazdy, ale również stanowi barierę ochronną na wypadek napotkania przeszkód na drodze. Bez niej wszystko uderzałoby bezpośrednio w kierowcę oraz pasażera, co miałoby opłakane skutki w postaci wyjątkowo niebezpiecznych wypadków. Ze względu na ważne zadanie, jakie pełni ten element, nie powinieneś bagatelizować żadnego uszkodzenia, które pojawi się na jego powierzchni.
Sprawdź także: Odprysk na szybie samochodowej. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana?
Wymiana przedniej szyby – koszt i czas wymiany
Samodzielna wymiana przedniej szyby jest możliwa, ale trzeba uczciwie przyznać, że mierzysz się ze skomplikowaną czynnością, która mimo wszystko wymaga doświadczenia. Domowy montaż szyby przedniej nie uda Ci się też bez dostępu do specjalistycznych sprzętów, co z pewnością wpływa z na wyższy koszt całego przedsięwzięcia. Oprócz doświadczenia oraz narzędzi potrzebna jest jeszcze wyjątkowa precyzja ruchów. Podczas wymiany może bowiem dojść do skaleczenia lub uszkodzenia tapicerki w samochodzie. Jeżeli więc nie czujesz się na siłach, lepiej będzie, gdy poprosisz o pomoc mechanika-szklarza.
Jeśli chodzi o to, ile kosztuje wymiana szyby przedniej, to musisz niestety przygotować się na stosunkowo duży wydatek. Montaż wymaga nie tylko nowej szyby, ale również specjalistycznych odczynników chemicznych oraz kleju. Wiele zależy też od konstrukcji samochodu, jego roku produkcji i wybranego przez Ciebie warsztatu. Można jednak uśrednić, że cena takiego przedsięwzięcia nie powinna przekroczyć 1000 zł. Ile trwa wymiana szyby przedniej? Czas trwania wymiany zazwyczaj zamyka się w kilku godzinach, ale musisz pamiętać, że dany serwis może mieć wielu klientów, co znacznie wydłuża czas oczekiwania. Wiesz już, ile wynosi koszt wymiany szyby przedniej.
Zostaw numer - oddzwonimy
i wyliczymy dla Ciebie atrakcyjną cenę!
Na co zwracać uwagę po wymianie szyby przedniej?
Umówiłeś się na wizytę w wyspecjalizowanym warsztacie, ale chcesz mieć pewność, że prace zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy? W takim razie powinieneś zwrócić uwagę na sposób, w jaki dokonywany jest demontaż uszkodzonej szyby. Najczęściej pojawiającym się błędem jest niedokładne usunięcie korozji, która pojawiła się pod ramką. Oczywiście ten problem dotyczy niemal wyłącznie starszych pojazdów, ponieważ wymiana szyby czołowej w nowym samochodzie jest o wiele prostsza ze względu na brak korozji. Jednak bez względu na wiek auta sprawdź, czy szklarz dołożył wszelkich starań, by wykonać pracę bez zarzutu.
Co ważne, „lampka alarmowa” powinna się zapalić, gdy mechanik poda Ci absurdalnie krótki czas montażu. W takiej sytuacji możesz być pewny, że demontaż nie będzie przeprowadzany skrupulatnie. Cała procedura powinna trwać mniej więcej 3-5 godzin. Musisz też wiedzieć, że niedokładnie oczyszczona z rdzy ramka będzie zawierać ogniska korozji, które przeniosą się na nowy element i prędzej, czy później doprowadzą do ponownego uszkodzenia. Zadbaj więc o to, by przestrzeń znajdująca się pod uszczelkami była dokładnie oczyszczona.
Rdza to nie jedyny problem, który może pojawić się podczas montażu. Druga kwestia jest mocowanie szyby. Elementy muszą być precyzyjnie zamontowane bez względu na etap prac. Nawet niewielkie pomyłki oraz niedbałość mogą sprawić, że po wymianie szyby przedniej napotkasz kłopoty z parowaniem, uszkodzeniami itp. Co więcej, mechanik powinien być ostrożny i uważać, by nie uszkodzić wnętrza auta.
Zwróć też uwagę na rodzaj szyby, którą wybierasz. Jeśli zdecydujesz się na najtańsze rozwiązanie, musisz mieć świadomość, że igrasz z ogniem. Wyobraź sobie, jak wielu obciążeniom musi sprostać ten element wyposażenia Twojego auta i zastanów się, czy budżetowe rozwiązanie jest dobrym pomysłem. Zasada w tym przypadku jest bardzo prosta – im lepsza szyba, tym bezpieczniejsza jazda.
Wymiana przedniej szyby w samochodzie wymaga zwrócenia uwagi na częste mycie jej powierzchni po zakończonym montażu. Używaj do tego wyłącznie środków przeznaczonych do czyszczenia szkła samochodowego. Nie zapominaj też o podszybiu oraz uszczelkach. Dbaj regularnie o ich stan, a szyba posłuży Ci przez długi czas. Po wymianie dobrze jest też postawić na nowe wycieraczki. Stare i zabrudzone elementy mogą działać nieprawidłowo oraz pogarszać widoczność podczas jazdy. Jeśli wycieraczki będą uszkodzone, może nawet dojść do porysowania powierzchni szyby.
Przeczytaj również: Czyszczenie szyb samochodowych – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie dla szyby?
Wymiana przedniej szyby w aucie – krok po kroku
Demontaż podszybia oraz usuniecie szyby. Szkło najczęściej jest wycinane kawałek po kawałku.
Oczyszczenie ramki szyby, usunięcie rdzy i konserwacja przestrzeni przeznaczonej do mocowania.
Nałożenie kleju na ramkę.
Przyklejenie szyby oraz wpasowanie jej.
Montaż podszybia, listewek oraz maskownic.
Przetrzymanie auta przez kilka godzin w ogrzewanym pomieszczeniu.
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 353 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 364 zł!
Twój sąsiad właśnie kupił OC za 373 zł!
Teraz już wiesz, kiedy konieczna jest wymiana przedniej szyby!
Jak widzisz, wymiana szyby czołowej to procedura, która wymaga doświadczenia, precyzji ruchów oraz wiedzy na temat budowy samochodów. Jeśli zdecydujesz się na samodzielny montaż bez przygotowania, możesz napotkać problemy lub sprawić, że nowy element szybko ulegnie uszkodzeniu. Lepiej więc będzie, gdy zwrócisz się o wsparcie do profesjonalnego mechanika, zajmującego się szybami samochodowymi. Koszt usługi powinien zmieścić się w 1000 zł, a czas jej wykonania to zazwyczaj jeden dzień. Pamiętaj jednak, że każdy serwis rządzi się swoimi prawami, dlatego przed oddaniem pojazdu dowiedz się, jak wyglądają warunki naprawy.
Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w ubezpieczenie samochodowe, które obejmuje ochronę szyb. W razie uszkodzenia będziesz mógł liczyć na odszkodowanie, które pokryje koszty naprawy.
Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania, ale nie wiesz, co wybrać, zachęcamy do skorzystania z Kalkulatora LINK4, dzięki któremu w łatwy sposób przeliczysz swoje ubezpieczenie. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.
Oblicz składkę
już teraz
lub zadzwoń
(22) 444 44 23
pon. - pt. 8 - 20