Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Odprysk na szybie samochodowej. Kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Czas czytania: 4 min. 37 sek.

Nawet przezorny kierowca nie jest w stanie ochronić się przed pojawieniem się rozmaitych zdarzeń losowych. W pewnym momencie możesz usłyszeć charakterystyczne stuknięcie i przed oczami pojawi Ci się odprysk na szybie samochodowej. Jak sobie z tym poradzić?

Spis treści: 
1. Odprysk na szybie czołowej. Jak do tego dochodzi?
2. Jak naprawić odprysk na szybie – samemu czy w serwisie?
3. Kiedy odpryski na szybie powodują, że konieczna jest jej wymiana?
4. Odprysk na przedniej szybie. Warto zapamiętać

Jeżeli odprysk jest niewielki – możesz nawet go nie zauważyć przez wiele dni. Gdy jest poważniejszy, może Ci mocno ograniczyć widoczność podczas jazdy. Odprysk na szybie to zdecydowanie lepsza sytuacja niż jej pęknięcie. Nie oznacza to jednak, że jest to uszkodzenie, które można ignorować. 

Odprysk na szybie czołowej. Jak do tego dochodzi?

Nie ma się co oszukiwać – odprysk na przedniej szybie to zdarzenie, do którego dochodzi bardzo często. Jedziesz za samochodem? Kamyczek wylatujący spod jego opony może poważnie uszkodzić Twoją szybę. To samo może zdarzyć się podczas np. kontaktu z gałęzią, spadającym orzechem, kasztanem czy jakimkolwiek innym elementem. 

Co więcej – przed taką sytuacją jest naprawdę trudno się zabezpieczyć. Nawet jeżeli unikasz parkowania pod drzewami, aby na auto nie spadła gałąź – to taka sytuacja może przytrafić Ci się w drodze. W sytuacjach skrajnych możliwe jest nawet samodzielne pęknięcie szyby spowodowane wahaniami temperatur czy naprężeń generowanych przez karoserie.

Szyby w samochodach są klejone. Dlaczego to takie ważne? Otóż jest to bardzo skuteczne wzmocnienie dla szkła. Klejona szyba po kontakcie z twardym elementem nie roztrzaskuje się na drobne kawałeczki. 

Gdy uderzenie w szybę jest poważne – wówczas nie ma mowy o żadnych samodzielnych sposobach na usunięcie ubytku. W takim wypadku najczęściej konieczna jest wymiana całej szyby.

Jeżeli jednak uderzenie jest lekkie – wówczas pojawi się tylko niewielki odprysk na szybie. Oznacza to, że w szkle pojawia się delikatny ubytek, który sprawia, że szyba nie jest idealnie gładka. Niestety jest on przeważnie na tyle widoczny, że zauważalna jest rysa, która niekiedy może być bardzo irytująca. 

Gdy pojawi się odprysk na szybienaprawa nie zawsze wiąże się z dużymi problemami. Mniejsze ubytki (o średnicy ok. 2 cm) możesz próbować usunąć samodzielnie. Dowiedz się, w jaki sposób najlepiej pozbyć się tego problemu.

Zobacz także: Lakierowanie zderzaka. Jak, gdzie i w jakiej cenie to zrobić?

odprysk-na-szybie-samochodowej

Jak naprawić odprysk na szybie – samemu czy w serwisie?

Jeżeli zastanawiasz się, jak naprawić odprysk na szybie, w pierwszej kolejności dokładnie jej się przyjrzyj. Jeżeli jest to naprawdę drobny ubytek, możesz pomyśleć o samodzielnej naprawie. Jednak, gdy zależy Ci na jak najlepszym efekcie – dobrze jest oddać to w ręce profesjonalistów.

Aby wymienić szybę, należy udać się do zakładu szklarskiego, który zajmuje się taką wymianą. Podczas konsultacji, pracownik zakładu powinien ocenić, czy szyba kwalifikuje się do wymiany, czy też wystarczy jej profesjonalne wypolerowanie.

Jeżeli szyba wymaga wymiany – dobrze jest upewnić się, jaki jest termin realizacji takiej wymiany. Może się bowiem okazać, że zakład nie ma danej szyby na stanie i trzeba czekać na nią nawet kilka dni. W takiej sytuacji lepiej jest zamówić szybę wcześniej, a na samą wymianę umówić się, gdy będzie ona już dostępna. 

Oczywiście nie ma co liczyć, że szyba zostanie wymieniona od ręki. Samo wyjęcie i wklejenie szyby wprawdzie zajmuje niewiele czasu – jednak trzeba jeszcze odczekać na zastygnięcie kleju. Pamiętaj także o tym, że podczas wymiany najczęściej „przekleja się” naklejkę z numerem rejestracyjnym pojazdu. 

W przypadku gdy konieczne jest tylko uzupełnienie ubytku, możesz oczywiście liczyć na znacznie szybsze wykonanie usługi – w niektórych zakładach da się to zrobić nawet od ręki. Proces ten polega na uzupełnieniu ubytku żywicą, która jest następnie utwardzana i szlifowana. 

A jak naprawić odprysk na szybie samodzielnie? Do tej czynności konieczny będzie zestaw naprawczy zaprojektowany do tego typu zastosowań. Takie produkty mogą różnić się szczegółami, jednak przeważnie sposób ich działania jest dość podobny. Zanim rozpoczniesz ten proces – dokładnie zapoznaj się przede wszystkim z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta.  

Zatem jak usunąć odprysk na szybie? Naprawa powinna rozpocząć się od dokładnego wyczyszczenia okolic ubytku. Aby uzupełnić odprysk, należy rozłożyć aplikator bezpośrednio nad uszkodzeniem. Następnie należy wtłoczyć środek wypełniający do ubytku, po czym docisnąć go za pomocą tłoka.

Po tym kroku upewnij się, że żywica dokładnie wypełniła ubytek. Jeżeli tak – należy ją jeszcze raz docisnąć na czas wskazany w instrukcji. Następnie trzeba utwardzić żywicę, przyklejając folię utwardzającą i wystawiając szybę na działanie promieni słonecznych. W następnym kroku wystarczy już tylko usunąć nadmiar żywicy z szyby. 

Pamiętaj jednak, że skorzystanie z tego typu rozwiązań nie zawsze daje oczekiwane efekty. Taka czynność wymaga dość dużej precyzji, a przy tym sporej cierpliwości. Jeżeli popełnisz błąd – może się okazać, że odpryski na szybie zostały wprawdzie wypełnione – jednak w żaden sposób nie poprawia to widoczności. Ba – w niektórych sytuacjach może się okazać, że jest… gorzej niż było. 

odprysk-na-szybie-samochodowej

Kiedy odpryski na szybie powodują, że konieczna jest jej wymiana?

Wydawać by się mogło, że mały odprysk na przedniej szybie wcale nie musi być problemem. Może się jednak okazać, że nawet niewielki ubytek ma znacznie poważniejsze konsekwencje. Jeżeli wokół miejsca uderzenia pojawia się tzw. pajęczynka – to odprysk może się stosunkowo szybko powiększyć

Odpryski na szybie samochodu są szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy jest ona narażona na działanie zmiennych temperatur. Jeżeli np. ubytek pojawił się zimą, może się okazać, że po kilku tygodniach znacznie się on powiększył pod wpływem “rozsadzającego” działania mrozu. 

Pamiętaj przy tym, że jeżeli szyba zamarznie i zapomnisz o ubytku podczas jej skrobania skrobaczką – nawet niewielka ryska może przekształcić się w znacznie poważniejsze pęknięcie. 

A co grozi za jazdę z odpryskiem na szybie? Jeżeli jest on naprawdę mało widoczny i w żaden sposób nie zaburza widoczności kierowcy – wówczas istnieje małe prawdopodobieństwo, że taki defekt zostanie w jakikolwiek sposób zauważony. Jednak sama jazda z pękniętą szybą jest zabroniona – i grozi za nią zarówno mandat, jak i odebranie dowodu rejestracyjnego

To jednak nie jest najważniejsze. Jeżeli zwlekasz z usunięciem odprysku na szybie, to tak naprawdę często na własne życzenie zwiększasz koszty. Dlaczego? Bo w ten sposób mały – początkowo niegroźny – odprysk może przekształcić się w poważniejsze pęknięcie. 

Przeczytaj również: Jak dobrać koło dojazdowe do samochodu? Podpowiadamy!

odprysk-na-szybie-samochodowej

Odprysk na przedniej szybie. Warto zapamiętać

Nawet mały odprysk na przedniej szybie może mieć nieprzyjemne konsekwencje. Jeżeli jest on na wysokości oczu kierowcy, to taka skaza może być źródłem poważnej dekoncentracji. Poza tym – w niektórych sytuacjach – może ograniczać widoczność dla kierowcy. 

Pamiętaj, że odprysk na przedniej szybie to prawie zawsze poważna sprawa. Jednak, czy masz świadomość, że możesz się przed nim odpowiednio zabezpieczyć?

Oczywiście sam odprysk na szybie jest zdarzeniem losowym. W związku z tym nawet wyjątkowo ostrożna jazda może nie uchronić Cię przed tego typu zdarzeniem. Jednak dobre ubezpieczenie w LINK4, które jest rozszerzone o pakiet ochrony szyb – może okazać się niezastąpioną wręcz pomocą. W takiej sytuacji możesz liczyć na usunięcie szkody z dodatkowego ubezpieczenia – pozwoli Ci to na bezpieczną jazdę bez szkody dla Twojego portfela. 

Miej na uwadze, że ochrona szyb to tylko jeden z wielu zakresów ubezpieczenia, jakiemu warto się przyjrzeć. Obok obowiązkowego ubezpieczenia OC, koniecznie sprawdź także warunki np. Autocasco czy pakietu Assistance. Zapoznaj się z ofertą LINK4 i wybierz rozwiązanie dla siebie. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21