Zamarznięte szyby od środka - z czego to wynika i co zrobić w takiej sytuacji?

Co zrobić, gdy w Twoim aucie często zastajesz zamarznięte szyby od środka? To irytująca sytuacja, szczególnie gdy śpieszysz się do pracy, na studia, na spotkanie, a stan szyb uniemożliwia Ci bezpieczną jazdę.

W poniższym artykule podpowiemy Ci jak rozwiązać ten problem!

Spis treści:

1. Szyby zamarznięte od środka – przyczyny zjawiska
2. Sposób na zamarznięte szyby od środka
3. Zamarznięte szyby w samochodzie od środka, czyli jak im zapobiegać w przyszłości?
4. Zamarznięte szyby od środka. Kilka słów na koniec

Zamarznięte szyby od środka w samochodzie mogą być sporym problemem. Zdecydowanie ograniczają widoczność w samochodzie, a przy tym są stosunkowo trudne do odszraniania. Istnieją pewne sposoby na poradzenie sobie z tym tematem. Warto jednak dokładnie poznać istotę problemu i pokusić się o usunięcie jego przyczyn. 

zamarzniete-szyby-od-srodka1

Szyby zamarznięte od środka – przyczyny zjawiska

Przygotowanie się do jazdy zimą może być czasochłonne. Każdego ranka – gdy w nocy występują ujemne temperatury – trzeba trochę się wysilić, aby auto było zdatne do ruchu. Najpierw auto trzeba odśnieżyć – już ta czynność może zająć kilka lub nawet kilkanaście minut. Do tego bardzo często dochodzi konieczność skrobania szyb. Gdy szyby zamarzną od zewnątrz, usunięcie warstwy lodu jest pracochłonne i uciążliwe.

Może się jednak okazać, że to jeszcze nie wszystko. Po wejściu do samochodu Twoja widoczność może być dalej utrudniona. Bardzo często winą takiego stanu rzeczy są zamarznięte szyby od środka. Niestety jest to częsta przypadłość – występująca w różnych typach samochodów (nie tylko tych starszych, pozbawionych klimatyzacji). Co jest tego powodem?

Szyby zamarznięte od środka są konsekwencją kilku współwystępujących czynników. Pierwszym z nich jest wspomniany już spadek temperatury poniżej zera. Jednak drugim czynnikiem jest wilgoć w kokpicie samochodu. Para wodna osiada na szybie, która następnie zamarza pod wpływem ujemnej temperatury.

Warto jednak zastanowić się skąd bierze się wilgoć w samochodzie? Powodów może być wiele. Przede wszystkim w okresie zimowym wilgoć przedostaje się do samochodu wraz ze śniegiem na butach. Następnie rozpuszcza się on, a woda wsiąka np. w dywaniki. Szyby zamarznięte od środka mogą być konsekwencją np. wylania się wody z butelki wewnątrz samochodu i nieprawidłowego wysuszenia zalanego miejsca. 

Warto jednak pamiętać, że wilgoć w aucie może pojawiać się także wtedy, gdy podróżujesz z większą liczbą osób na krótkich odcinkach. W takiej sytuacji podczas oddychania w aucie pozostaje sporo pary wodnej – a po np. dojechaniu do pracy/sklepu para wodna zostaje wewnątrz auta i osiada na szybach. W tym czasie auto nie będzie miało możliwości ogrzać się do odpowiedniego poziomu. Wystarczy, że temperatura spadnie poniżej zera i zamarznięte szyby w samochodzie od środka mogą stać się realnym problemem. 

Jak widzisz – istnieje wiele sytuacji, które wpływają na to, że szyby zamarzają od środka. Czy jednak jest jakiś szybki sposób na pozbycie się problemu i sprawienie, że codziennie rano nie będzie trzeba mierzyć się z tym problemem?

Sprawdź także: Czyszczenie szyb samochodowych – jak zrobić to dobrze i bezpiecznie dla szyby?

zamarzniete-szyby-od-srodka2

Sposób na zamarznięte szyby od środka

Pierwszy sposób na zamarznięte szyby od środka, który wielu przychodzi do głowy, to rozgrzanie samochodu i odczekanie, aż powłoka lodu sama się rozpuści. Jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze – rozgrzanie szyby trochę potrwa, a nie można jeździć, gdy nie ma się pełnej widoczności. Nie można też pozostawiać włączonego silnika, gdy samochód jest na postoju.

W związku z tym lepiej jest zabrać się za to w inny sposób. Będzie Ci do tego potrzebna skrobaczka, ale równie istotna jest szmatka. Dlaczego? Skrobaczka to jedno z najbardziej intuicyjnych akcesoriów, gdy w Twoim samochodzie pojawią się szyby zamarznięte od środka. Wystarczy użyć jej na szybie, aby lód odszedł. Problem leży jednak w tym, że lód spada na tapicerkę, deskę rozdzielczą, wycieraczki. W związku z tym pozbywasz się problemu, ale tylko na chwilę – lód rozpuszcza się i wsiąka w tapicerkę i dywaniki. Sytuacja powtórzy się najprawdopodobniej po kilku lub kilkunastu godzinach postoju na mrozie.

Dlatego też bardzo istotne jest to, aby na bieżąco usuwać lód zeskrobany z szyby. W tym celu wykorzystaj szmatkę. Zbieraj lód i wyrzucaj go poza samochód. Nawet jeżeli nie uda Ci się zebrać całej zamarzniętej wilgoci – to i tak pozbędziesz się przynajmniej jej części. Jednocześnie – nie doprowadzisz do zamoczenia elementów wewnątrz auta. 

Trzeba jednak pamiętać, że najlepszy sposób na zamarznięte szyby od środka, to regularna dbałość o ich stan. Jest bowiem kilka kroków, które możesz wykonać, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego problemu w przyszłości. 

Zamarznięte szyby w samochodzie od środka, czyli jak im zapobiegać w przyszłości?

Jeżeli zamarznięte szyby w samochodzie od środka to w Twojej sytuacji często występujący problem, koniecznie zapoznaj się z propozycjami, w jaki sposób możesz sobie z nim szybko poradzić. Przede wszystkim – należy pozbyć się wilgoci z samochodu.

Łatwiej powiedzieć niż zrobić – szczególnie gdy trwa zima i nie masz możliwości porządnego wysuszenia samochodu na słońcu. Możesz jednak wykonać kilka kroków, które Ci w tym pomogą. Dobrym rozwiązaniem będzie żwirek dla kota, który doskonale zbiera wilgoć. Warto rozsypać go pod dywanikami, a następnie po kilkunastu godzinach odkurzyć. W razie potrzeby – czynność taką powtórz do momentu pełnego wysuszenia tych miejsc.

Druga kwestia to wykorzystanie pochłaniaczy wilgoci. Tego typu produkty występują w różnych wersjach. Zdecydowanie najbardziej efektywne są pochłaniacze elektryczne – gdy zostawisz włączone takie urządzenie w aucie na kilkanaście godzin, uda Ci się zebrać naprawdę sporo wody. Rozwiązanie to jednak sprawdzi się tylko wtedy, gdy możesz w tym czasie garażować auto. Przy ujemnych temperaturach wydajność zdecydowanie spada.

Kolejna kwestia to zastosowanie środków chroniących przed odkładaniem się wilgoci na szybie. Wystarczy, że rozprowadzisz taki środek na szkle, a następnie dokładnie wypolerujesz powierzchnię, a szyba będzie zdecydowanie mniej podatna na parowanie – a także zamarzanie.

Kolejny sposób, który może Ci pomóc uchronić się przed tym trudnym problemem, to wykorzystanie specjalnej maty antyszronowej. Założenie takiego elementu na szybę przy dłuższym postoju może sprawić, że problem w ogóle nie wystąpi. Skuteczność tego typu elementów jest naprawdę wysoka. 

Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu filtra kabinowego. Może się bowiem okazać, że element ten jest już mocno zabrudzony, przez co jego wydajność zdecydowanie spadła. Może to mieć spory wpływ na gromadzenie się wilgoci w pojeździe.

Jak widzisz – istnieje sporo sposobów na to, aby zapobiec zamarzaniu szyby od środka. Pamiętaj jednak, że sedno tkwi w usunięcie głównej przyczyny problemu – czyli zredukowaniu wilgoci w samochodzie. 

Zatroszcz się o Twój samochód: Ubezpieczenie szyb w aucie. Czy warto je kupować? 

zamarzniete-szyby-od-srodka3

Zamarznięte szyby od środka. Kilka słów na koniec

Bez wątpienia – zamarznięte szyby od środka w samochodzie to uciążliwa kwestia. Jeżeli nie chcesz codziennie borykać się z tym problemem, zdecydowanie warto podjąć kroki, które pomogą Ci szybko poradzić sobie z wilgocią w samochodzie. Niestety nie ma jednoznacznego rozwiązania na takie sytuacje. W zdecydowanej większości przypadków konieczne jest wykonanie wielu kroków naraz. Pamiętaj jednak, że taka praca jest zdecydowanie opłacalna. Potem wystarczy już tylko dbać o to, aby wilgoć na nowo nie gromadziła się w aucie. 

Pamiętaj o tym, że zamarznięte szyby od środka bardzo mocno ograniczają widoczność. Nigdy nie decyduj się na ruszenie samochodem, jeżeli nie w pełni widzisz to, co dzieje się wokół pojazdu. Takie zachowanie może bowiem doprowadzić do wielu niebezpieczeństw.

Sprawdź także: OC Legionoworejestracja samochodu Wieliczka

Przezorny kierowca powinien także pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu samochodu. OC i AC to polisy, które możesz wykupić w LINK4. Zapoznaj się z ofertą tego ubezpieczyciela i poznaj wysokość składek w Twoim konkretnym przypadku. Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej www.link4.pl lub uzyskasz po kontakcie z infolinią pod numerem 22 444 44 44. Telefonicznie możesz także wykupić ubezpieczenie bez wychodzenia z domu. Zachęcamy również do spotkania z agentem współpracującym z LINK4. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Redakcja

Komentarze

Powiązane wpisy