Kup online
polisę OC/AC
Image
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Czujnik martwego pola – wyjaśniamy, czym jest i jak działa!

Czas czytania: 4 min. 18 sek.

Zmiana pasa czy wyprzedzanie to czynność, która wymaga stałego analizowania tego, co dzieje się w lusterkach. Czujnik martwego pola to rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo podczas wykonywania tego typu manewrów. Jak działa taka technologia?

Spis treści:
1. Czujnik martwego pola – co to jest i jak pomaga on kierowcy?
2. Jak działa asystent martwego pola? Najważniejsze informacje
3. Niefabryczny czujnik martwego pola – czy można go zamontować?
4. Asystent martwego pola. Podsumowanie

Rozmaite systemy w samochodach mają za zadanie sprawić, że auto jest bezpieczniejsze, a przy tym… generuje mniejsze zagrożenie na drodze. Ważne jest nie tylko skrócenie drogi hamowania, kontrola trakcji czy zachowanie odpowiedniej odległości do auta przed Tobą. Równie istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas prostych czynności, jak zmiana pasa. Czujnik martwego pola ma za zadanie zmniejszyć ryzyko, że podczas takiego manewru, kierowca nie zauważy zbliżającego się samochodu. 

Czujnik martwego pola – co to jest i jak pomaga on kierowcy?

Jak działa czujnik martwego pola? Żeby lepiej zrozumieć, na czym polega omawiana technologia, dobrze jest zdefiniować samo martwe pole. Otóż jest to obszar, który jest niewidoczny dla kierowcy – zarówno w lusterkach bocznych, jak i w lusterku wstecznym. Zatem jeżeli kierowca „na bieżąco” nie obserwuje wszystkich sytuacji na drodze i nagle zacznie wykonywać manewr – patrząc wyłącznie na lusterka – istnieje szansa, że nie zauważy auta, które jest właśnie w tym trudno widocznym obszarze. Czujnik martwego pola w lusterku ma temu przeciwdziałać. 

Oczywiście – wiele zależy od samego systemu lusterek. Istotna jest ich wielkość – oczywiście, im są one większe, tym więcej w nich widać. Szalenie istotne jest także odpowiednie ustawienie lusterek – dostosowane do pozycji kierowcy za kierownicą. Ogromny wpływ na widoczność ma jednak także sama budowa lusterek. Jeżeli są one płaskie – to martwe pole jest w nich największe – czyli istnieje największa szansa na niezauważenie nadjeżdżającego samochodu. Z kolei lusterka asferyczne (czyli tzw. łamane) sprawiają, że takie martwe pole jest minimalizowane.

Czujnik martwego pola – co to takiego i kiedy się przydaje? To system, który ostrzega Cię, że w niewidocznym dla Ciebie miejscu znajduje się samochód. Jeżeli wykonasz manewr w tym momencie – może dojść do kolizji. Jednak jak dokładnie działa ten system?

Zobacz także: Tempomat. Co to jest, jak działa i jakie ma zalety?

czujnik-martwego-pola

Jak działa asystent martwego pola? Najważniejsze informacje

Lusterko z czujnikiem martwego pola to system składający się z kamery (lub innego typu sensora) – która dostrzega zbliżający się pojazd – oraz wskaźnika, który informuje Cię o zagrożeniu. W większości asystentów parkowania, system informuje Cię o pojazdach, które poruszają się z większą prędkością od Ciebie. W momencie pojawienia się takiego zagrożenia, kierowcy otrzymuje odpowiedni sygnał.

Sygnał może wyglądać inaczej w zależności od konkretnej technologii. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zapalenie się lampki przy lusterku. W ten sposób wykonując manewr, kierowca od razu dostaje informację, że należy jeszcze raz przyjrzeć się sytuacji na drodze. 

Niektóre systemy idą o krok dalej – jeżeli mimo przeszkody w martwym polu zdecydujesz się na wykonanie manewru, system może wydać dźwiękowy sygnał ostrzegawczy lub wzmocnić intensywność kontrolek wizualnych. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet osoba niezaznajomiona z takim systemem oraz zmęczony i rozkojarzony kierowca na pewno zostaną odpowiednio poinformowani.

Czy naprawdę warto decydować się na taką technologię? Oczywiście – to zależy od Twoich osobistych preferencji. Ważne jest to, aby uświadomić sobie, w jak wielu sytuacjach może przydać Ci się czujnik martwego pola w lusterku. Zdecydowanie najczęściej do głowy przychodzi wyprzedzanie. Oczywiście – jest to czynność, podczas której trzeba mieć oczy dookoła głowy. Asystent martwego pola pozwoli Ci wykonać ten manewr o wiele bezpieczniej – chroniąc Cię przed niebezpieczną sytuacją. Czujnik martwego pola zadziała jednak także podczas zwykłej zmiany pasa np. podczas jazdy na obwodnicy większego miasta.

Na pewno widzisz, że taki asystent martwego pola to nie jest tylko gadżet – a technologia, z której korzysta się niemal przez cały czas. Jednak – co zrobić, jeżeli nie masz go w swoim samochodzie? 

czujnik-martwego-pola

Niefabryczny czujnik martwego pola – czy można go zamontować?

Funkcjonalność, jaką oferuje lusterko z czujnikiem martwego pola, jest na tyle szeroka, że popularność tego elementu wyposażenia stale wzrasta. W powszechnej opinii taka technologia jest uznawana za niezwykle bezpieczną – coraz więcej osób zauważa, jak często przydaje się ona w codziennym użytkowaniu.

Jeżeli Twoje auto fabrycznie nie ma takiego lusterka – nic straconego. Możesz zdecydować się na uniwersalny czujnik martwego pola. Co to takiego? To rozwiązanie zbliżone do sensorów parkowania – umieszcza się je na zewnątrz samochodu (co wymaga dokonania odpowiednich nawierceń) lub pod karoserią. Gdy w martwym polu pojawi się samochód – otrzymasz sygnał dźwiękowy lub wizualny. 

Takie uniwersalne czujniki można zamontować samodzielnie. Warto jednak mierzyć siły na zamiary – do tej czynności niezbędne jest nie tylko wykonanie odpowiednich nawierceń, ale także podłączenie i poprowadzenie okablowania.

Pamiętaj jednak, że to nie jedyne rozwiązanie, które może Ci pomóc ochronić się przed ograniczoną widocznością podczas zmiany pasa. Wiedz o tym, że możesz zdecydować się także na dodatkowe lusterko martwego pola (czyli szerokokątne). Choć jest to niewielki element, to jednak jest to niezwykle przydatne rozwiązanie. Wystarczy dokleić je do posiadanego lusterka, a widoczność podczas manewrowania staje się od razu większa. Wprawdzie nie możesz przy tym liczyć na dodatkowe sygnały ostrzegawcze – jednak sama lepsza widoczność jest z pewnością ogromnym atutem. 

Przeczytaj również: Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Sprawdź, co musisz mieć w aucie

czujnik-martwego-pola

Asystent martwego pola. Podsumowanie

Teraz już wiesz, jak działa czujnik martwego pola. Widzisz, że to naprawdę przydatne rozwiązanie. Nie jest to najczęściej wyposażenie podstawowe – występuje przede wszystkim w wersjach wyposażeniowych z wyższych półek. Kojarzy się z autami, w których główne akcenty zostały położone na kwestie związane z bezpieczeństwem. 

Nie ma się co oszukiwać – nawet czujnik martwego pola i inne zaawansowane systemy stosowane w nowoczesnych autach nie dają Ci stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. W dalszym ciągu musisz zachowywać szczególną ostrożność podczas wykonywania każdego manewru w samochodzie – nie tylko podczas wyprzedzania, ale także np. przy włączaniu się do ruchu.

Dobrze jest mieć świadomość, jak bardzo powszechne są zdarzenia komunikacyjne na drogach. Mając taką wiedzę – możesz podjąć odpowiednie środki, aby zabezpieczyć się przed skutkami kolizji. Oczywiście dobre ubezpieczenie komunikacyjne, dopasowane do Twoich potrzeb jest podstawą dla poczucia bezpieczeństwa każdego kierowcy.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń komunikacyjnych w LINK4. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni poszkodowanych w wypadku. Pamiętaj, aby dobrze dopasować Autocasco do swoich potrzeb, ponieważ AC zapewni Ci wsparcie finansowe, jeżeli to Ty będziesz sprawcą zdarzenia drogowego 

A gdy potrzebujesz pomocy na drodze – czy to w związku z wypadkiem, czy inną awaryjną sytuacją – nieoceniony może okazać się pakiet Auto Assistance. Dobrze jest się w niego wyposażyć, aby móc liczyć na profesjonalne wsparcie – czy to w zakresie holowania samochodu, jego naprawy na miejscu, czy nawet wymiany opon. 

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21 sob.: 9-17