Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Park assistance. Czym jest i jak działa czujnik automatycznego parkowania?

Czas czytania: 3 min. 49 sek.

Czym są czujniki parkowania i jak park assistance działa w praktyce? W których autach są one dostępne i jak z nich korzystać? Czy warto montować czujniki cofania w pojazdach, które nie posiadają ich w standardzie? Na te pytania (i wiele innych) znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście. Sprawdź je już teraz i zastanów się nad możliwościami park assist.

Spis treści: 
1. Co to jest czujnik parkowania?
2. Automatyczne parkowanie i czujnik parkowania. Jak działają?
3. Park assistance. Najczęściej zadawane pytania
4. Park assistance. Kilka słów na koniec

Poszukiwanie miejsca do zaparkowania to frustrujące zadanie – zwłaszcza w mieście, gdzie parkingi są przepełnione, a kierowcy muszą lawirować pomiędzy innymi samochodami. W takiej sytuacji świetnie sprawdzi się czujnik parkowania, który pomoże bezpiecznie odstawić auto.

System park assist sprawdzi się zwłaszcza dla kierowców, którzy niepewnie czują się na parkingu, a chcą uniknąć stłuczki czy zarysowania innego pojazdu. Zastanawiasz się, jak działają czujniki parkowania? Poznaj ich funkcjonalności.

Co to jest czujnik parkowania?

Park assist, czyli asystent parkowania, to elektroniczny system, który będzie wspierać Cię w trakcie cofania lub manewrowania. Jego zadaniem jest ocena odległości pojazdu od pozostałych obiektów (np. słupków, krawężników, ścian, płotów, innych aut itp.). Mimo że czujniki cofania to technologia wykorzystywana już w autach z przełomu XX i XXI wieku, w dalszym ciągu nie są one standardem – nawet w przypadku producentów z sektora premium/biznes. Czujniki cofania to jednak nie wszystko, co składa się na całość systemu park assist.

Starsze pojazdy lub tańsze zestawy oferują zazwyczaj wyłącznie sygnał dźwiękowy w trakcie zbliżania się do przeszkody. Produkty i konstrukcje ze średniej półki wyposażone są dodatkowo w dwustrefowy wyświetlacz, który warto przymocować na desce rozdzielczej w widocznym punkcie. Najbardziej rozbudowane propozycje oferują dodatkowo kamerę cofania, którą należy podłączyć do radia z wyświetlaczem. To jednak nie koniec innowacji, które producenci wykorzystują w technologii typu asystent parkowania. Marki premium są w stanie zaoferować konsumentom automatycznie parkowanie!

Sprawdź również: System start stop. Co to jest i jak działa?

park-assistance

Automatyczne parkowanie i czujnik parkowania. Jak działają?

Zasada działania czujników parkowania jest stosunkowo prosta. Została ona oparta o technologię ultradźwiękową. Oznacza to, że sensory wysyłają fale ultradźwiękowe i czekają, aż te odbiją się od przeszkody i wrócą do odbiorników. Na podstawie czasu potrzebnego na powrót oceniają rzeczywistą odległość. Informacje pozyskane przez system przechodzą konwersję na sygnał elektryczny, który trafia do modułu odpowiedzialnego za zarządzanie pracą układów w aucie. Dzięki nim zwiększa się komfort szukania miejsca postojowego i bezpieczeństwo w trakcie manewrowania.

Z kolei auto z systemem automatycznego parkowania wyposażone jest z każdej strony w szereg czujników i inteligentny system sterowania, który dysponuje najistotniejszymi informacjami (np. o skrętności pojazdu lub jego szerokości i długości). Dzięki temu jest ono w stanie samodzielnie manewrować kierownicą i prędkością. Automatyczne parkowanie to elektroniczny i inteligentny system, który bazuje na sztucznej inteligencji. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to standard i nie ma obecnie możliwości samodzielnego montażu tego typu układu do samochodu, który nie został wyposażony w niego na etapie produkcji.

park-assistance

Park assistance. Najczęściej zadawane pytania

Zastanawiasz się, ile kosztuje założenie czujników parkowania i czy można je samodzielnie zamontować? Nie przegap odpowiedzi na najpopularniejsze pytania i zobacz, jak wiele zyskasz, inwestując w system park assistance.

Ile kosztuje założenie czujników parkowania?

Wszystko zależy od tego, czy decydujesz się na montaż park assist w profesjonalnym warsztacie, czy u mechanika, prowadzącego jednoosobową praktykę lub samodzielnie. Cena park assistance uzależniona jest również od regionu wykonywania usługi, marki producenta, modelu auta, w którym będzie on montowany i zaawansowania zestawu. Sam system może kosztować od 50 złotych, do nawet do kilku tysięcy.

Jak sprawdzić czujnik parkowania?

Najprostszy sposób, by bezinwazyjnie i bezpiecznie zweryfikować sprawność, czułość i jakość czujników parkowania, to zbliżanie się do odbiornika sygnału. Jeśli masz taką możliwość, poproś kogoś o pomoc, wrzuć wsteczny bieg i niech druga osoba podchodzi powoli do zderzaka. Jeśli z każdym jej krokiem sygnał będzie wskazywać zbliżający się obiekt, można uznać, że czujniki parkowania działają w sposób poprawny.

Jak zamontować czujniki parkowania?

Wszystko zależy od wybranego zestawu i modelu Twojego auta. Zakładając jednak, że dysponujesz samochodem klasy standard i stawiasz na prosty komplet czujników z wyświetlaczem, musisz przygotować się do przeprowadzenia przewodów przez całą długość samochodu – od wyświetlacza na desce rozdzielczej, do tylnego i przedniego zderzaka. Oczywiście zadanie w praktyce nie jest wcale tak skomplikowane, jak pozornie może się wydawać. Jest za to praco- i czasochłonne. Warto więc zarezerwować sobie na wszelki wypadek większość dnia, poprosić kogoś o pomoc i postępować krok po kroku zgodnie z instrukcją obsługi lub internetowymi poradnikami.

Czy park assistance ma wpływ na koszt ubezpieczenia?

Jeśli sensory są montowane w standardzie auta, polisa może być tańsza ze względu na większe bezpieczeństwo parkowania i ograniczenie ryzyka stłuczek czy uszkodzeń. Niemniej jednak samodzielna instalacja układu nie będzie mieć wpływu na cenę ubezpieczenia OC i AC.

Pamiętaj także, że jeśli nie uderzysz i nie uszkodzisz pojazdu (swojego lub osoby poszkodowanej), np. w czasie parkowania, nie stracisz zniżek u ubezpieczyciela, które generowane są z każdym rokiem bezkolizyjnej i bezwypadkowej jazdy.

Przeczytaj też: Czujnik martwego pola – wyjaśniamy, czym jest i jak działa!

park-assistance

Park assistance. Kilka słów na koniec

Czujniki parkowania z sygnałem dźwiękowym lub wizualnym to niesamowicie przydatny element wyposażenia. Ograniczysz w ten sposób ryzyko uderzenia w przeszkodę lub inne auto w momencie parkowania, a także stres, który pojawia się podczas manewrów w wąskich uliczkach.

Gdy decydujesz się na zakup nowego auta z serii premium, zainwestuj w pakiet z automatycznym asystentem parkowania. Jeśli z kolei Twoje auto nie jest wyposażone w park assist, możesz zdecydować się na ich dodatkowy montaż.

Pamiętaj także o tym, że bezpieczeństwo na drodze to nie tylko niezawodny system i dbałość o stan techniczny pojazdu, ale i odpowiednia polisa. Dzięki ubezpieczeniu zawsze możesz liczyć na pomoc finansową czy niezbędne wsparcie w razie kolizji, czy stłuczki – również na parkingu. Jeśli szukasz sprawdzonej polisy, sprawdź naszą ofertę – w LINK4 oferujemy kilka rodzajów ubezpieczeń komunikacyjnych, w tym Assistance, Autocasco czy NNW.

Dzięki nowoczesnemu kalkulatorowi OC poznasz cenę swojej polisy!

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21