Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Parkowanie na chodniku. Jakie zakazy Cię obowiązują, kierowco?

Czas czytania: 4 min. 48 sek.

W miastach coraz mniej jest stref do parkowania, a aut ciągle przybywa. Dlatego też wielu kierowców szuka sobie miejsca na własną rękę. Rozwiązanie jest często parkowanie na chodniku. Czy jest to zgodne z przepisami? I czy za takie zachowanie grozi Ci mandat? Odpowiadamy!

Spis treści

1. Parkowanie na chodniku. Kiedy jest dozwolone?
2. Kiedy obowiązuje zakaz parkowania na chodniku?
3. Parkowanie na chodniku – mandat. Kiedy, za co i ile kary możesz dostać?
4. Czy można parkować na chodniku? Podsumowanie

Zdarza się, że się spieszysz, a nie ma gdzie zaparkować? W akcie desperacji postanawiasz więc postawić auto na chodniku. Szybko biegniesz na spotkanie, ale cały czas towarzyszy Ci uczucie niepokoju. Obawiasz się, że Twój samochód zostanie odholowany, a gdy wrócisz, zastaniesz puste miejsce. 

Aby oszczędzić sobie stresu, najlepiej się dowiedzieć, czy można parkować na chodniku. Kiedy jest to zabronione, a kiedy dozwolone? O tym, co na ten temat mówi kodeks drogowy, dowiesz się z dalszej części artykułu.

banner-link4-kalkulator

Parkowanie na chodniku. Kiedy jest dozwolone?

Zagadnienie to opisane jest w Kodeksie Drogowym. A konkretnie w rozdziałach 2 i 5. Oba odnoszą się do kwestii zatrzymania i postoju oraz bezpieczeństwa na drodze. Co zatem mówi kodeks drogowy? Parkowanie na chodniku traktowane jest jako postój pojazdu. Dlatego dozwolone ono jest tylko w takim miejscu, w którym samochód będzie doskonale widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego i nie będzie stwarzać zagrożenia.

Jeżeli znaki nie wskazują inaczej, na chodniku mogą parkować auta, które ważą mniej niż 2,5 tony. Dozwolone jest zatrzymanie się przednią osią pojazdu lub jednym bokiem. Dodatkowo trzeba dla pieszych pozostawić minimum 1,5 metra miejsca wolnej przestrzeni. Tak, aby mogli się oni swobodnie poruszać, obok mógł przejechać wózek z dzieckiem lub osoba niepełnosprawna.

Zobacz też: Jazda na suwak. Przepisy, prawa i obowiązki kierowcy

„Zgodnie z art. 47 ust. 2 możliwe jest także zaparkowanie całego samochodu na chodniku przy krawędzi jezdni samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego, o ile na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymywania się lub postoju oraz szerokość chodnika pozostawiona pieszym nie jest mniejsza niż 1,5 m i nie utrudnia im ruchu. Prawo to dotyczy tylko samochodów poniżej 2,5 t. Samochody przekraczające ten tonaż mogą w całości parkować na chodniku wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym.”dodaje Aleksandra Wolska, mgr prawa.

W myśl przepisów Kodeksu Drogowego, jeżeli na danym odcinku drogi nie znajduje się znak zakazu postoju, B-35, czy też zakazu zatrzymywania się, B-36, parkowanie na chodniku jest dozwolone. Podsumowując, można stwierdzić, że najważniejsze jest zapewnienie przechodniom odpowiedniej ilości miejsca do swobodnego przemieszczania się. Parkować wolno tylko jedną osią, chyba że na chodniku wyznaczone zostały do tego specjalne miejsca. Jednak piesi muszą mieć możliwość swobodnego wejścia na pasy oraz niczym nieograniczoną widoczność. 

Pamiętaj, że nie można parkować na pasie ruchu lub ścieżce rowerowej. Jeżeli zamierzasz zostawić pojazd na jezdni, to zachowaj odległość co najmniej 10 metrów od najbliższego przejścia dla pieszych. Parkując na chodniku, nie musisz przestrzegać tego zakazu. Sposób, w jaki zaparkowane zostało auto, nie może stwarzać zagrożenia dla poruszających się po drodze pojazdów. Niebezpieczna może być na przykład sytuacja, w której na jezdnię wystaje znaczna część samochodu lub gdy zasłania on znak drogowy, bądź sygnalizator.

parkowanie na chodniku

Kiedy obowiązuje zakaz parkowania na chodniku?

Na parkowanie na chodniku nie zezwalają dwa znaki: B-35 i B-36, czyli zakaz postoju i zakaz zatrzymywania. Chodnik wraz z jezdnią w równym stopniu objęte są przepisami ruchu drogowego, dlatego też nie możemy zatrzymać się tam, gdzie znajduje się jeden z tych znaków. Jest to niedawna zmiana, gdyż kiedyś zakazy odnosiły się tylko do pasa ruchu, chyba że pod znakiem znajdował się dopisek „Dotyczy także chodnika”. 

Znak B-35 oznacza zakaz postoju pojazdu, czyli unieruchomienia go na dłużej niż 1 minutę. Ewentualnie na znaku może być umieszczona adnotacja informująca o dopuszczalnym czasie postoju, na przykład 5 minut. Może także znajdować się informacja o tym, w jakich godzinach zakaz obowiązuje. Znak ten najczęściej stawiany jest w miejscach, gdzie konieczne jest ograniczenie zatrzymywania się pojazdów, np. w pobliżu szkół czy przedszkoli.

banner-link4-skladka

Natomiast B-36 oznacza całkowity zakaz zatrzymywania. Chodnik w sąsiedztwie tego oznaczenia jest strefą całkowicie wolną od parkowania. W przeciwieństwie do zakazu opisanego wyżej, w tym wypadku nie można zatrzymać pojazdu nawet na kilka sekund. Zakaz dotyczy zarówno jezdni, jak i chodnika, a w strefie niezabudowanej także pobocza drogi. Najczęściej spotykany jest w centrach miast, na osiedlach oraz pozostałych terenach zabudowanych. Zatrzymać można się tylko w razie awarii pojazdu.

Przeczytaj również: Droga wewnętrzna. Przepisy, jak właściwie się po niej poruszać

Na drodze możesz zauważyć jeszcze inne tabliczki informujące o zakazie parkowania. Znajdują się one najczęściej na terenie wspólnot mieszkaniowych lub zamkniętych osiedli. Dlatego też, jeżeli widzisz taki znak, lepiej nie parkuj tam na chodniku. Właściciel terenu może odholować Twój pojazd, a nie jest to tanie rozwiązanie. Lepiej poszukać innego miejsca, niż później tracić nerwy i pieniądze.

parkowanie na chodniku

Parkowanie na chodniku – mandat. Kiedy, za co i ile kary możesz dostać?

Jeżeli policjant stwierdzi, że Twoje auto jest zaparkowane na chodniku niezgodne z przepisami, grozi Ci mandat. Podstawowy wymiar kary nie jest zbyt wysoki, gdyż wynosi 100 złotych. Na Twoje konto dopisany zostanie 1 punkt karny. Ukarany zostaniesz, gdy np. zaparkujesz na chodniku, a szerokość przejścia pozostawionego dla pieszych będzie mniejsza niż 1,5 m, bądź gdy Twój pojazd tamuje ruch. Mandat należy się także, gdy zostawisz auto na drodze dla rowerów lub w śluzie rowerowej.

Możesz zostać ukarany mandatem w przedziale między 100 a 300 złotych za zaparkowanie na chodniku na przejściu dla pieszych lub zablokowanie go. Mandat dostaniesz także wtedy, gdy Twoje auto nie jest dostatecznie widoczne, przez co utrudnia ruch lub stanowi zagrożenie. Dlatego, zanim zaparkujesz na chodniku, upewnij się, że Twój samochód nie zasłania żadnych znaków, sygnalizatorów, ani widoku na jezdnię.

Jeżeli Twój zaparkowany samochód utrudnia ruch lub go blokuje, może on zostać odholowany na Twój koszt. Ile kosztuje takie parkowanie na chodniku? Mandat 100 złotych plus kilkaset złotych za holowanie, plus opłata za parking. Razem będziesz musiał wydać co najmniej 600 złotych. Jak widzisz, nieuważne parkowanie może być naprawdę bardzo kosztowne.

Możesz także po powrocie do auta zobaczyć na kole blokadę. Straż miejska w całym kraju karze tak kierowców, którzy parkują w niedozwolonych miejscach, ale pojazd nie stanowi zagrożenia, ani nie nie blokuje ruchu. Taka przykra niespodzianka to także koszt kilkuset złotych, w zależności od tego, jak poważne wykroczenie popełniłeś. Dodatkowo nie możesz nigdzie pojechać i musisz czekać na przyjazd patrolu.

To wszystko wskazuje na to, że wiedza, czy można parkować na chodniku, kiedy można to robić i w jaki sposób, jest dla każdego kierowcy bardzo cenna. Znajomość przepisów i znaków drogowych może uchronić Cię zarówno przed stresem, jak i sporymi kosztami. Nikt nie ma przecież czasu na odzyskiwanie odholowanego pojazdu, czy też ochoty na opłacanie kilkuset złotowego mandatu.

parkowanie na chodniku

Czy można parkować na chodniku? Podsumowanie

Odświeżyłeś sobie kodeks drogowy? Parkowanie na chodniku nie ma już dla Ciebie tajemnic? To doskonale, taki był cel tego artykułu. Teraz już zawsze poradzisz sobie w miejskim labiryncie uliczek i ciągle znikających miejsc parkingowych. Zaoszczędzisz czas na szukaniu miejsca parkingowego oraz pieniądze, jakie wydałbyś na ewentualne mandaty.

Pamiętaj, że parkując na chodniku, Twoje auto narażone jest na otarcia, uszkodzenia, a nawet kradzież. Aby uniknąć stresu oraz niespodziewanych wydatków, zachęcamy do zapoznania się z ofertą polis w LINK4 na www.link4.pl. Dzięki nim kompleksowo zabezpieczysz Twój pojazd, a nawet jego wyposażenie. Nasze polisy OC, AC, Szyby 24 czy Kluczyki Plus i inne to gwarancja bezpieczeństwa i zwrotu kosztów – dzięki zadowoleniu naszych klientów znaleźliśmy się na pierwszym miejscu w rankingu „Rzeczpospolitej” najlepszych polis komunikacyjnych!

Sprawdź kalkulator LINK4 i ubezpiecz swoje auto już dziś!

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21