Kup online
polisę OC/AC
Obraz
Grafika przedstawiająca samochody, z których jeden ma w tle umieszczoną tarczę.

Szkoda parkingowa. Co zrobić? Poradnik

Czas czytania: 4 min. 1 sek.

Na czym polega szkoda parkingowa? To niewielkie uszkodzenie, które powstaje najczęściej na parkingu. Zobacz, co zrobić, jeżeli ktoś wgniótł lub zarysował Twoje auto. 

Spis treści:
1. Szkoda parkingowa – co kryje się pod tym pojęciem?
2. Jak powinno wyglądać oświadczenie o szkodzie parkingowej?
3. Szkoda parkingowa – brak sprawcy i zgłoszenie na policję
4. Szkody parkingowe – podsumowanie

Ktoś zarysował Twój samochód na parkingu? A może wręcz przeciwnie – to Ty jesteś sprawcą wgniotki w innym aucie. Coś takiego to szkoda parkingowa. Pod tym pojęciem kryje się małe uszkodzenie – najczęściej karoserii, zderzaka lub lusterka. Jednak – i tak jest to szkoda, która wymaga likwidacji. Zobacz, jak to wygląda w praktyce. 

Szkoda parkingowa – co kryje się pod tym pojęciem?

Szkody parkingowe mają miejsce wtedy, gdy samochód ulegnie drobnym uszkodzeniom, które powstały podczas wykonywania manewrów przy niskiej prędkości. Dochodzi do nich na parkingach – zatem przyjmuje się, że ma ona miejsce podczas manewru parkowania lub też, gdy została ona wyrządzona na zaparkowanym pojeździe.

Tak naprawdę to pojęcie skrywa dwa znaczenia. Może to być zarysowanie lub wgniecenie auta o nieruchomą przeszkodę – np. słupek czy murek. Może to jednak być zdarzenie, w którym wzięły udział 2 samochody. To, co odróżnia szkodę parkingową od kolizji, to przeważnie niewielki zakres szkód. Najczęściej ograniczają się one do rys, otarć, wgnieceń, pęknięć lusterek czy ewentualnie stłuczeń reflektorów. 

Niekiedy za szkodę parkingową uchodzi także sytuacja, w której na zaparkowany samochód spadnie jakiś element z budynku. Do tego typu zdarzeń dochodzi często np. w przypadku remontów elewacji, ale także np. w trakcie zwykłego mycia okien. W takim wypadku odpowiedzialność za szkodę spoczywa na właścicielu budynku lub osobie, która nie zabezpieczyła przedmiotów (np. właścicielu mieszkania).

Jak może zostać usunięta szkoda parkingowa? AC to jedno z ubezpieczeń chroniących przed skutkami m.in. tego typu zdarzeń. Pamiętaj jednak, że jeżeli szkoda została dokonana przez innego uczestnika ruchu, to może ona zostać pokryta z ubezpieczenia OC sprawcy. Oczywiście, jeżeli taki sprawca jest możliwy do zlokalizowania.

Czy gdy pojawi się szkoda parkingowa, policja jest potrzebna? W zdecydowanej większości wypadków nie trzeba jej wzywać. Oświadczenie o szkodzie parkingowej w tym przypadku będzie wystarczające. 

Przeczytaj również: Likwidacja szkody z OC sprawcy. O czym musisz pamiętać?

szkoda-parkingowa

Jak powinno wyglądać oświadczenie o szkodzie parkingowej?

Oświadczenie o szkodzie parkingowej jest dokumentem, który potwierdza przebieg danego zdarzenia drogowego. To właśnie na jego podstawie możesz ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy szkody parkingowej. Środki na pokrycie danej szkody zostaną ściągnięte bezpośredniego z jego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Żeby taki dokument był ważny, powinien zawierać kilka istotnych elementów. Po pierwsze – muszą w nim znaleźć się dane zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. Konieczne jest dokładne opisanie przebiegu zdarzenia. Na oświadczeniu powinny pojawić się data i godzina, kiedy doszło do szkody parkingowej. Taki dokument musi także zawierać numer polisy OC sprawcy – to właśnie z niej będzie wypłacane odszkodowanie. Gdy już upewnisz się, że oświadczenie o szkodzie parkingowej ma wszystkie niezbędne elementy, powinno zostać podpisane przez obu kierowców. 

Takie oświadczenie jest podstawą do otrzymania odszkodowania. Możesz się z nim zgłosić zarówno do ubezpieczyciela sprawcy, jak i do swojego. W obu przypadkach odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC sprawcy. 

Jak widzisz, oświadczenie o szkodzie parkingowej jest niczym innym jak oświadczeniem o kolizji drogowej. Jest to związane z faktem, że sam mechanizm wypłaty odszkodowania jest w obu przypadkach taki sam.

szkoda-parkingowa

Szkoda parkingowa – brak sprawcy i zgłoszenie na policję 

Przytrafiła Ci się szkoda parkingowa? Brak sprawcy może być w takiej sytuacji naprawdę uciążliwy. Zgłoszenie szkody parkingowej na policję jest wówczas najlepszym rozwiązaniem. 

Dobrze jest mieć świadomość, że szkoda parkingowa może powstać w wyniki roztargnienia innego kierowcy. Jednak zdarza się, że takie uszkodzenie pojazdu jest celowym działaniem chuligana. Zarysowanie gwoździem na całą długość boku samochodu czy urwane lusterko – niestety zaparkowanie auta w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie może skończyć się tego typu sytuacjami. Gdy przytrafi Ci się taka szkoda parkingowa, policja powinna przyjechać na miejsce zdarzenia, aby zapoznać się z sytuacją

Pamiętaj, jeżeli to Ty jesteś sprawcą danego zdarzenia i wyrządziłeś szkody parkingowe na czyimś samochodzie, nie możesz oddalić się z miejsca zdarzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest poczekanie na kierowcę drugiego samochodu lub pozostawienie swoich danych kontaktowych w widocznym miejscu (np. za wycieraczką) w zarysowanym przez Ciebie pojeździe.

Pamiętaj, że jeżeli właściciel samochodu zarysowanego na parkingu dostrzeże uszkodzenie, najprawdopodobniej zdecyduje się na zgłoszenie szkody parkingowej na policję. Taka sytuacja będzie dla Ciebie źródłem poważnych kłopotów. Nie komplikuj niepotrzebnie sytuacji – poszkodowany, znając Twoje dane, może pokryć szkodę z Twojego ubezpieczenia OC. Jeżeli natomiast uciekniesz z miejsca zdarzenia, ubezpieczyciel może się od Ciebie domagać zwrotu środków wypłaconych poszkodowanemu. 

Co w przypadku, gdy to nie z Twojej winy powstała dana szkoda parkingowa? Brak sprawcy wgniecenia czy innego uszkodzenia na miejscu zdarzenia zawsze powinien być podstawą do wezwania policji. 

Miej przy tym świadomość, że gdy pojawi się szkoda parkingowa, AC jest dużo mniej opłacalnym rozwiązaniem niż odszkodowanie z OC sprawcy. Dlaczego? Otóż po wypłacie odszkodowania musisz się liczyć z wyższą składką za ubezpieczenie. 

Zobacz także: Co można naprawić z AC? Sprawdź, jak wygląda likwidacja szkody z AC

szkoda-parkingowa

Szkody parkingowe – podsumowanie

Szkoda parkingowa to zdarzenie, którego skutki przeważnie są niewielkie. Jednak nawet takie niewielkie wgniecenia mogą okazać się kosztowne. Ubezpieczenie to najlepsza ochrona przed przykrymi skutkami takiego zdarzenia.

Jeżeli to Ty jesteś sprawcą, aktualna polisa OC sprawi, że poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Dzięki temu nie będzie trzeba regulować należności z własnej kieszeni. Jeżeli z kolei jesteś poszkodowanym, obowiązek posiadania OC przez wszystkich uczestników drogowych sprawia, że możesz liczyć na szybką wypłatę z polisy sprawcy.

Prawda jest jednak taka, że OC to wyłącznie podstawa. Pamiętaj, że w ramach takiej ochrony ubezpieczeniowej jako sprawca zdarzenia nie możesz liczyć na odszkodowanie, gdy na Twoim aucie także pojawią się zarysowania czy odszkodowania. Miej też na uwadze, że brak sprawcy na miejscu zdarzenia uniemożliwi Ci uzyskanie odszkodowania z OC sprawcy.

W takich sytuacjach niezastąpione okazuje się ubezpieczenie Autocasco, które zapewnia ochronę samochodu na wypadek zniszczenia w różnych sytuacjach losowych. Dzięki temu, gdy Twoje auto będzie wymagać naprawy po szkodzie parkingowej wyrządzonej przez Ciebie, możesz liczyć na wypłatę odszkodowania.

Zapoznaj się z ofertą ubezpieczeń LINK4 i wybierz ochronę dla siebie. Jeśli chcesz zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort, dobra polisa jest zawsze doskonałym pomysłem. Sprawdź także kalkulator OC dostępny na naszej stronie, aby obliczyć wysokość składki.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czy artykuł był przydatny?

Oblicz OC i AC

w 20 sekund!

lub zadzwoń

(22) 444 44 23

pon.-pt.: 8-21